شناسه خبر : 19362 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

ایران ژاندارم منطقه باشد
روزنامه ابتکار: یک نشریه آمریکایی ضمن گوشزد به دولتمردان این کشور، خواهان حل و فصل سریع مذاکرات هسته‌ای و کمک گرفتن از ایران جهت حل بحران‌های خاورمیانه شد. هفته‌نامه «فارن پالیسی» در گزارشی می‌نویسد: تا این لحظه دیپلمات‌های حاضر در وین نتوانسته‌اند قرارداد هسته‌ای را با ایران نهایی کرده و به جای آن باید بر تمدید مذاکرات برای دوره‌ای شش‌ماهه توافق کنند. در این بین «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا با فریادهای خشمگین کنگره، لابی اسرائیل و خود اسرائیل و همچنین عربستان سعودی که همگی خواهان مواجهه آمریکا با ایران هستند مواجه خواهد شد. البته این اوباماست که باید محترمانه به آنها بگوید که به جهنم بروید.

تغییر ارزیابی پنتاگون از موشک‌های بالستیک ایران
روزنامه اعتماد: دولت آمریکا برای نخستین بار از سال 1999 نظرش را راجع به تهدید موشک‌های قاره‌پیمای (بالستیک) ایران تغییر داد. بنا بر گزارش غیرمحرمانه پنتاگون از قدرت نظامی ایران که در ژانویه امسال منتشر شد، موشک‌های بالستیک ایران به هیچ‌وجه ایالات متحده را تهدید نمی‌کنند. بر اساس اطلاعات منتشر شده در پایگاه خبری آل تینگس نوکلییر، پنتاگون در گزارشی که در سال 2013 در مورد قدرت نظامی ایران منتشر کرد، اعلام کرد: با توجه به پیشرفت ایران در زمینه نظامی، موشک‌های بالستیک ایران تا سال 2015 قادر خواهند بود مسافت موجود را تا آمریکا طی کنند. اگرچه گزارش وزارت دفاع آمریکا تخمین صحیحی از پیشرفت‌های نظامی ایران و همچنین موشک‌های بالستیک آن نخواهد بود، این گزارش تنها بیانگر جهت‌گیری ایران در مورد استفاده از قدرت نظامی‌اش است.

پیام محرمانه آمریکا به ایران در انعقاد توافق ژنو
روزنامه شرق: کانال دیپلماتیک محرمانه میان آمریکا و ایران که دستیابی به توافق اولیه ژنو را در پی داشت پس از آن آغاز شد که باراک اوباما گفته بود آمریکا برنامه غنی‌سازی محدود ایران را در صورتی که این کشور گام‌های قابل راستی‌آزمایی برای تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش بردارد خواهد پذیرفت. رابرت آینهورن، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا در گفت‌وگویی با پایگاه خبری المانیتور اظهار کرد: در ابتدا آمریکا به ایران اعلام کرد که حاضر است یک برنامه غنی‌سازی محدود را در توافقی قابل قبول بپذیرد. آمریکا معتقد است که پس از توافق اولیه آمریکا باید ایران را ترغیب کند تا اگر نه به طور کامل تمایلش را برای ادامه یک برنامه غنی‌سازی گسترده به منظور رسیدن به توافق هسته‌ای جامع کاهش دهد.

راه‌اندازی کارخانه تبدیل اورانیوم به اکسید ایران
روزنامه آرمان: ایران در حال آمادگی برای راه‌اندازی کارخانه تبدیل اورانیوم به اکسید است، کارخانه‌ای که می‌بایست بر اساس توافق ژنو، پیش از این راه‌اندازی می‌شد. ایران به جز این گام (راه‌اندازی کارخانه تبدیل اورانیوم به اکسید) تمامی تعهدات مندرج در توافقنامه ژنو را عملی کرده است. یکی از مفاد توافق بین ایران و کشورهای 1+5 در توافق موقت سال گذشته در ژنو این بود که ایران باید تا اواخر ماه ژوئن (تیرماه) اقداماتی را برای کاهش ذخایر گاز اورانیوم خود که به مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای با غلظت بالای پنج درصد تبدیل شده‌اند کاهش دهد. خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داده بود ایران برای تحقق این هدف، تاسیساتی در نزدیکی شهر اصفهان ساخته تا گاز اورانیوم را به پودر تبدیل کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها