شناسه خبر : 26469 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

توافق غول‌ها

قرارداد پنج میلیارد‌دلاری توتال و آرامکو

ولیعهد عربستان سعودی که چهار ماه پیش با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض دیدار کرده بود، روز یکشنبه ۱۹ فروردین برای اولین بار در سمت ولیعهد وارد پاریس شد تا با مقامات فرانسه دیدار کند. دیدار آقای سلمان با رئیس‌جمهوری فرانسه پس از بازدید چندهفته‌ای او از آمریکا صورت می‌گیرد. مشاور امور خاورمیانه در انستیتوی روابط خارجی فرانسه می‌گوید، ولیعهد ۳۳‌ساله عربستان سعودی که نماینده نسل جوان کشورش است، ریاض را به‌طور تمام و کمال به صورت متحد استراتژیک واشنگتن درآورده است.

ولیعهد عربستان سعودی که چهار ماه پیش با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض دیدار کرده بود، روز یکشنبه ۱۹ فروردین برای اولین بار در سمت ولیعهد وارد پاریس شد تا با مقامات فرانسه دیدار کند. دیدار آقای سلمان با رئیس‌جمهوری فرانسه پس از بازدید چندهفته‌ای او از آمریکا صورت می‌گیرد. مشاور امور خاورمیانه در انستیتوی روابط خارجی فرانسه می‌گوید، ولیعهد ۳۳‌ساله عربستان سعودی که نماینده نسل جوان کشورش است، ریاض را به‌طور تمام و کمال به صورت متحد استراتژیک واشنگتن درآورده است. این در حالی است که در جریان این سفر گروه نفتی فرانسوی توتال توافقی اولیه را با غول نفتی آرامکو برای ایجاد یک مجتمع پتروشیمی غول‌پیکر در عربستان سعودی به امضا رساند. این پروژه نیازمند سرمایه‌ای در حدود پنج میلیارد دلار خواهد بود و با پالایشگاهی که هم‌اکنون به صورت مشترک میان آرامکو و توتال در حال عملیات است ادغام خواهد شد. قرار است کار مهندسی و طراحی این پروژه عظیم در سه‌ماهه سوم سال 2018 آغاز شود. در حالی که آرامکو خود را برای عرضه اولیه سهام خود آماده می‌کند تا از این راه از وابستگی اقتصاد عربستان به نفت بکاهد، این توافق موجب تقویت شرکت ملی نفت عربستان خواهد شد. قرار است این مجتمع بزرگ پتروشیمی در پالایشگاه ساتورپ در منطقه «الجبیل» در شرق عربستان ساخته شود که ظرفیت روزانه پالایش 440 هزار بشکه را داراست. آرامکو 5 /62 درصد مالکیت پالایشگاه مشترک ساتورپ را داراست در حالی که سهم شرکت فرانسوی 5 /37 درصد است. پاتریک پویانه، مدیرعامل آرامکو، در بیانیه‌ای اعلام کرد، این پروژه توتال را قادر خواهد ساخت تا روابط خود را با شرکت نفت آرامکو تقویت کند. با همکاری با آرامکو ما می‌توانیم بزرگ‌ترین و کارآمدترین پالایشگاه جهان را داشته باشیم. وی افزود با این قرارداد بیش از هشت هزار شغل جدید ایجاد شده و تکنولوژی‌های نو وارد عربستان خواهد شد. 

بن سلمان در تور جهانی خود به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی بوده تا بتواند طرح تحول اقتصادی عربستان را که با عنوان پروژه چشم‌انداز 2030 مطرح است پیش ببرد. پیش از این در جریان سفر ولیعهد عربستان سعودی به بریتانیا، ریاض و لندن در چارچوب «شورای مشترک راهبردی» مقاوله‌نامه ابتدایی برای فروش ۴۸ فروند جت جنگنده «تایکون» ساخت شرکت بریتانیایی «بی‌ای‌ئی» به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد دلار را به امضا رساندند. این در حالی است که پیش از سفر به پاریس محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیداری با جرج بوش پدر و پسر روسای جمهوری پیشین این کشور در هیوستون تگزاس داشت. در دیدار ولیعهد عربستان سعودی با جرج بوش پدر و پسر، خالد بن سلمان، سفیر ریاض در واشنگتن و جیمز بیکر، وزیر خارجه پیشین آمریکا، نیز حضور داشتند. 

دراین پرونده بخوانید ...