شناسه خبر : 34718 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

خشونت پلیس، نژاد و اعتراض در آمریکا

آیا گسترش فضای ترس از آشوب به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟

یکصد هزار آمریکایی با ابتلا به یک ویروس جان خود را از دست داده‌اند. یک شاهکار در فضا، نبوغ و توانایی آمریکا را نمایان ساخته است. معترضان در شهرهای مختلف آمریکا، خشمگین از بی‌عدالتی و تبعیض نژادی، روی زشت ایالات متحده را به دنیا نشان می‌دهند. در ماه نوامبر، رای‌دهندگان باید بین یک جمهوریخواه که در حال پیاده‌سازی نظم و قانون است و یک معاون اول سابق دموکرات، که چندان هم مورد توجه نبوده است، یکی را انتخاب کنند. این فضای سال 1968 است، و البته سال 2020.

در سال 1968 آن ویروس کشنده آنفلوآنزا بود و شاهکار فضایی آپولو 7. تبعیض اما همین اثر فرسایشی را داشت. آن‌گونه که جیمز بالدوین در اوایل دهه 1960 نوشت: «نژادپرستی هرجایی را که هنوز به فساد آلوده نشده بود، اینجا، آنجا، هرجایی را در معرض خطر قرار داده بود، همان‌ جایی که آمریکایی‌ها تلاش می‌کردند دنیای بهتری بنا کنند.» امروز بیش از 350 شهر آمریکا بعد از اینکه جورج فلوید، شهروند آمریکایی-آفریقایی غیرمسلح، به دست یک افسر پلیس سفیدپوست به قتل رسید دچار ناآرامی شده است. افسر پلیس نزدیک به 9 دقیقه به درخواست‌های فلوید و هشدار افرادی که اندک‌اندک در حال جمع شدن بودند، بی‌اعتنا ماند و او را خفه کرد. تعجبی ندارد که حالا این میزان از اعتراض در شهرهای مختلف دور و نزدیک زبانه کشیده باشد. آتش به همان دلیلی اکنون در حال زبانه کشیدن است که در گذشته هم بوده: هنوز آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در مکان‌هایی زندگی می‌کند که بدترین مدارس را دارد، از بدترین مراقبت‌های بهداشتی برخوردار است و بدترین مشاغل را به آنها می‌دهد؛ قوانین با مردم سیاه متفاوت برخورد می‌کنند؛ کووید 19 به هم‌خانه‌هایشان هجوم آورده است. واقعیت این است که در هر بدشانسی و بداقبالی که به آمریکا رو می‌کند، سیاهان بیشترین آسیب را می‌بینند.

چرخه بی‌عدالتی، اعتراض، شورش و واکنش‌های محافظه‌کارانه از سال 1968 تاکنون بارها و بارها اتفاق افتاده است. به نظر نمی‌رسد این چرخه به این سادگی‌ها قابل خاتمه دادن باشد چرا که هم خشونت پلیس و هم بی‌عدالتی نژادی دو مشکل آمریکایی است که به‌سختی بتوان آنها را حل کرد. بعضی از فعالان حقوق بشر کل نظام قضایی و جنایی آمریکا را نژادپرست می‌دانند. واقعیت این است که حفاظت پلیسی از آمریکا هم کار بسیار سختی است؛ ایالات متحده از هر کشور ثروتمند دیگری در جهان خشونت بیشتری دارد و تعداد زیادی از شهروندانش مسلح هستند. هر سال حدود 50 افسر پلیس حین انجام ماموریت به قتل می‌رسند.

در انتخابات ریاست جمهوری، به‌طور معمول این ترس است که بر ایده‌آل‌گرایی غلبه می‌کند. به نظر می‌رسد که ترامپ قصد دارد برای انتخابات نوامبر از این حربه استفاده کند. او از هوادارانش می‌خواهد با معترضان بیرون از کاخ سفید درگیر شوند و به دنبال این است تا با استقرار سلاح‌های سنگین، مردم آمریکا را به سمت یک فضای جنگی سوق دهد. نظم و قانون در سال 1968 به ریچارد نیکسون کمک کرد تا بر هوبرت همفری پیروز شود. این ترفند ممکن است در انتخابات 2020 نیز کارگر افتد.

منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...