شناسه خبر : 33757 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (بین‌الملل)

حمله ۳۴ میلیارددلاری «کرونا» به «اپل»

ایرنا نوشت: میزان فروش اپل در سه ماه اول امسال، چهار میلیارد دلار کاهش می‌یابد. این اعلام باعث سقوط 6 /2درصدی سهام اپل شد. برخی از شرکت‌های آمریکایی به سرمایه‌گذاران خود هشدار داده‌اند که میزان فروش سه‌ ماه اول سال ۲۰۲۰، به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش شدیدی خواهد داشت. این شرکت 4 /1 تریلیون‌دلاری که درآمدی ۶۷ میلیارددلاری را برای بیلان سه‌ماهه اول خود پیش‌بینی کرده بود، در بیانیه‌ای گفت انتظار ندارد بتواند در ماه مارس به این رقم فروش دست یابد و رقم تخمینی درآمد را تا ۶۳ میلیارد دلار پایین آورد. بنابراین چهار میلیارد دلار ضرر خواهد داشت. این هشدار برای اپل به قیمت از دست دادن ۳۴ میلیارد دلار از ارزش سهامش تمام شد.

دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با سران سه قوه در عراق

ایلنا نوشت: سفارت آمریکا در بغداد با انتشار بیانیه‌ای از دیدار معاون وزیر خارجه این کشور با مقام‌های بغداد خبر داد. سفارت آمریکا اعلام کرد که دیوید شنکر با سران سه قوه عراق، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر، برهم صالح، رئیس‌جمهوری و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان، دیدار و بر اهمیت روابط واشنگتن و بغداد و همکاری مستمر برای حمایت از عراقی شکوفا، پایدار و دموکرات تاکید کرد. شنکر در این دیدار همچنین خواستار پایان خشونت در عراق و محاکمه عاملان آن شد و بر حمایت از حق قانونی و دموکرات هر شهروند عراقی در تجمع صلح‌آمیز و آزادی بیان تاکید کرد. وی در ادامه افزود: «آمریکا به نقش مهم و همیشگی مرجعیت عراق احترام می‌‌گذارد.»

سیاست فرانسه در قبال مساجد تغییر کرد

خبرگزاری مهر نوشت: رئیس‌جمهوری فرانسه علاوه بر امتناع از پذیرش امامان جماعت خارجی، از افزایش نظارت بر منابع خارجی مساجد و سازمان‌های غیردولتی اسلامی خبر داد. امانوئل ماکرون مدعی مبارزه با تهدیدی به نام «جدایی‌طلبی اسلام‌گرایانه» شد و شماری از برنامه‌های دولت را برای مقابله با دخالت‌های خارجی بر مسلمانان اعلام کرد. پایان تدریجی فعالیت امامان جماعت خارجی و محدودیت تامین مالی مساجد از سوی دولت‌های بیگانه از جمله بندهای این طرح دولتی است. این برنامه مسلمانان فرانسه را هدف نمی‌گیرد بلکه با کسانی مقابله می‌کند که قوانین این کشور را نقض می‌کنند.

پوتین مشاور کهنه‌کارش را برکنار کرد

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهور روسیه یکی از مشاوران کهنه‌کار و نزدیکش را که روابط مسکو با اوکراین را مدیریت می‌کرد، برکنار کرد. ولادیمیر پوتین، در یک بیانیه دوخطی در وب‌سایت کرملین ولادیسلاو سورکف، مشاور کهنه‌کار و نزدیکش را که از سوی بسیاری در کی‌یف یک فرد تندرو محسوب می‌شد، از سمتش برکنار کرد. چندین هفته بود که شایعاتی درباره اخراج سورکف که همزمان با تشدید ناگهانی درگیری‌ها در شرق اوکراین بود، به گوش می‌رسید. این حکم یک هفته پس از آن صادر شد که کرملین اعلام کرد دیمیتری کوزاک، یکی از مقامات ارشد روسیه که متولد اوکراین است، در حال حاضر مسئول مدیریت روابط مسکو با اوکراین است؛ کرملین با این بیانیه رسماً سورکف را کنار گذاشت.

دراین پرونده بخوانید ...