شناسه خبر : 2628 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هراس از نرخ بهره منفی اروپا را فرا گرفت

نویر ناراضی از نرخ‌های منفی

کریستین نویر عضو شورای اجرایی بانک مرکزی اروپا گفت از شایستگی نرخ‌های سپرده منفی قانع نیست در حالی که سیاستگذاران در مورد چگونگی احیای اقتصاد رو به زوال منطقه یورو حال مذاکره هستند.

علیرضا پناهی
کریستین نویر عضو شورای اجرایی بانک مرکزی اروپا گفت از شایستگی نرخ‌های سپرده منفی قانع نیست در حالی که سیاستگذاران در مورد چگونگی احیای اقتصاد رو به زوال منطقه یورو حال مذاکره هستند. نویر در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی بلومبرگ در پاریس گفت ما آماده‌ایم تا در صورت لزوم این را اجرا کنیم. این مساله از نظر فنی بسیار ظریف است. من شخصاً قانع نشده‌ام که علاقه‌ای در انجامش باشد. ECB نرخ بهره خود را در دوم ماه می به میزان کم‌سابقه 5/0درصد کاهش داد و رئیس بانک مرکزی اروپا ماریو دراگی اشاره کرد بانک مرکزی آماده کاهش بیشتر هزینه‌های استقراض در صورت لزوم است. نویر گفت نرخ سپرده منفی -که به این معنی است که وام‌دهندگان برای قرار دادن پول مازاد در ECB پرداخت می‌کنند- ممکن است موسسات را به افزایش نرخ بهره‌شان برای جبران هزینه‌هایشان تحریک کند. او می‌گوید تجربیاتی از گذشته وجود دارد که البته همه آنها قانع‌کننده نیستند. در برخی موارد حتی این تمایل وجود داشت که افزایشی در نرخ اعتبارات داشته باشد چرا که بانک‌ها در حال جبران زیانی که از سپرده‌هایشان با بانک مرکزی داشته‌اند، بودند. چنین نتیجه‌ای ممکن است یکی از اهداف اصلی ECB را که احیا کردن وام دادن از طریق بانک‌های بحران‌زده که در چهارمین سال بحران بدهی خود هستند، نادیده بگیرد. منطقه اقتصادی یورو در ماه مارس 2/0درصد کاهش داشت، که این ششمین انقباض مستقیم است. ECB اعلام کرد وام دادن به شرکت‌ها و خانواده‌ها برای دوازدهمین ماه در آوریل بر پایه سالانه کاهش یافت.
کریدور نرخ
دانمارک در حال حاضر تنها کشور اروپا با نرخ سپرده منفی است. بانک مرکزی از جولای سال گذشته تاکنون نرخ سپرده را جهت تقویت جریان سرمایه و محافظت از کرون در مقابل یورو، زیر صفر نگه داشته است. ECB در دوم ماه می، کریدور نرخ را در حدود نرخ بهره‌اش از طریق صفر کردن نرخ سپرده و کاهش نرخ وام حاشیه‌ای از 5/1 درصد به یک درصد تنگ‌تر کرد. اگر ECB نرخ بهره را دوباره کاهش دهد، باید تصمیم بگیرد که یا کریدور را بیشتر کاهش دهد یا نرخ سپرده را زیر صفر بیاورد. نویر در مورد نرخ سپرده منفی می‌گوید هیچ منطقه اقتصادی بزرگی تاکنون این کار را انجام نداده است. جرج اسموسن از مسوولان اجرایی بانک فرانسه و از اعضای سیاستگذاری ECB پیشنهاد می‌کند که بانک مرکزی بر پایه فرانکفورت باید از اتخاذ سیاست نرخ زیر صفر در صورت امکان خودداری کند. اسموسن در هفته گذشته در برلین گفت برخی در مقایسه با دیگران دیدگاه خوش‌بینانه‌تری دارند که البته من در این میان جزو افراد بدبین هستم .
نظر آقای رئیس کل
دراگی در ششم ماه می اعلام کرد که ECB برای کاهش بیشتر نرخ بهره در صورت لزوم آمادگی دارد. او گفت ما اطلاعاتی را که از منطقه اقتصادی یورو در هفته آینده به دست‌مان می‌رسد مورد بررسی قرار خواهیم داد. در صورت لزوم برای اقدام دوباره آماده هستیم. نویر می‌گوید جابه‌جایی در تامین مالی بازار یک تمایل عمومی است که در طول بحران به تدریج به سوی بازار اوراق بهادار متمایل شده است. البته در موارد مشابه توسط شرکت‌های بزرگ به آسانی انجام شده است ولی در مورد شرکت‌های کوچک سخت‌تر است. بانک مرکزی فرانسه در حال مذاکره با وام‌دهندگان و بانک‌های مرکزی در منطقه یورو راجع به تضمین وام دادن به شرکت‌های کوچک است که بخشی از برنامه تقویت جریان اعتبار است. نویر می‌گوید ما در حال تلاش برای ساختن نوعی مجرای واضح و شفاف هستیم که بر پایه امنیت اعتبار به شرکت‌های متوسط و کوچک ساخته شده باشد، و سپس به سرمایه‌گذاران فروخته شود و به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها