شناسه خبر : 12704 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کندی رشد تقاضا در چین بازار را تضعیف کرد

بدبینی در بازار فلزات پایه

در سال جاری میلادی مس ۱۵درصد افت قیمت داشته است. روز سه‌شنبه ۳۰ جولای مس به ضعیف‌ترین سطح خود در نزدیک به سه هفته گذشته رسید.

مجتبی فرخ

در سال جاری میلادی مس 15درصد افت قیمت داشته است. روز سه‌شنبه 30 جولای مس به ضعیف‌ترین سطح خود در نزدیک به سه هفته گذشته رسید. در این روز انتظارات در مورد داده‌های ضعیف بخش تولیدی چین، چشم‌انداز رشد تقاضای جهانی فلزات را تیره ساخت. به همین دلیل نرخ مرجع فلز مس در بورس فلزات لندن با 1/2 درصد سقوط به نزدیک 6735 دلار در هر تن رسید. نظرسنجی رویترز نشان می‌داد احساسات سرمایه‌گذاران در مورد فعالیت‌های بخش گسترده تولیدی چین منفی است که ممکن است حتی در ماه جولای بعد از 10 ماه برای اولین بار منقبض شود. شاخص‌های مدیران خرید چین که سنجه‌ای از بخش تولیدی این کشور است، روز سه‌شنبه نهم آگوست منتشر خواهد شد. یوگن وینبرگ تحلیلگر کامرس بانک گفت هم‌اکنون محرک‌های بازار خیلی از قیمت کالاها حمایت نمی‌کند؛ مجموعه فلزات صنعتی تحت فشار هستند، که بیشتر از جانب چین ناشی می‌شود. این تحلیلگر انتظار داشت داده‌های ماه جولای شاخص مدیران خرید چین به پایین‌ترین سطح خود از سپتامبر 2012 برسد. این داده‌های که پایین‌تر از 50 خواهد بود نشان می‌دهد اقتصاد چین منقبض شده، که این می‌تواند با توجه به اهمیت چین در بازار فلزات صنعتی روی این بازار فشار بیاورد. در این روز همچنین سرمایه‌گذاران پیش از جلسه فدرال‌رزرو که ممکن بود زمانبندی کاهش محرک اقتصادی را مشخص کند، محتاط شده بودند. در صورت فروکش کردن این محرک، تقاضای جهانی کالا می‌تواند کاهش پیدا کند. همچنین فلزات از جانب دلار قوی تحت فشار قرار گرفته بودند. دلار در این روز در برابر یورو افزایش قابل‌توجهی داشت؛ روز قبل یعنی دوشنبه سرمایه‌گذاران با اعلام سیاست فدرال‌رزرو، از جایگاه‌های طولانی‌مدت خود در مورد یورو کاستند. با این حال قیمت‌های آتی مس روز چهارشنبه کمی بالاتر رفته بود که عمدتاً از شرایط اقتصادی بهبود‌یافته ایالات متحده دومین مصرف‌کننده بزرگ فلزات صنعتی ناشی می‌شد. در کومکس بورس کالای نیویورک مس برای تحویل سپتامبر با 5/1 درصد افزایش به 087/3 دلار در هر پوند رسید. تولید ناخالص داخلی ایالات متحده طی فصل دوم سال میلادی جاری با 7/1 درصد رشد توانست از انتظارات 9/0درصدی اقتصاددانان فراتر رود. این خود با داده‌های بهتر از انتظار شرکت پردازش داده‌های صورتحساب مرتبط می‌شد که گفته بود مشاغل بخش خصوصی ایالات متحده در ماه جولای تا 200 هزار افزایش یافته است. این در حالی است که اقتصاددانان در نظرسنجی داوجونز نیوزوایر انتظار داشتند این شرکت از افزایش 183هزار واحدی در صورتحساب‌ها گزارش دهد. با این حال تحلیلگران می‌گفتند تجار هنوز روی داده‌های تولیدی روز سه‌شنبه چین متمرکز بودند. بازاریان انتظار داشتند شاخص مدیران خرید تولیدی چین در ماه جولای به 8/49 افت کند، که این حالتی از یک انقباض اقتصادی است. معامله‌گران نگران کندی رشد اقتصادی چین بوده‌اند که می‌تواند به تقاضای فلزات صنعتی صدمه بزند؛ چون این کشور
40 درصد از تقاضای مس را به خود اختصاص داده است. اواخر روز سه‌شنبه 30 جولای چین با ارائه بیانیه‌ای به این نگرانی‌ها اشاره کرد. دفتر سیاسی قدرتمند حزب کمونیست گفت کشور ما امسال به‌رغم پیچیدگی‌های بالای اوضاع اقتصادی، رشد ثابتی را خواهد داشت. روز جمعه دوم آگوست هم قیمت مس در میان نگرانی‌های شکل‌گرفته در مورد مازاد عرضه، افت پیدا کرد؛ با افزایش خروجی معادن و کندی رشد اقتصادی چین، انتظار می‌رود عرضه جهانی از تقاضا پیشی گیرد. جی په رئیس فلزات پایه‌ای در هنگ‌کنگ درباره چشم‌انداز تقاضای فلزات در آسیا صحبت کرد و گفت امسال قیمت مس به دلیل نگرانی‌ها در مورد کندی تقاضا، 12 درصد کاهش یافته است. به گفته شرکت پان پاسیفیک کوپر (تولیدکننده اصلی ژاپن)، فزونی عرضه جهانی از مصرف که متاثر از افزایش خروجی معادن در کنار کندی تقاضای چین بوده، ممکن است در سال 2014 برای دومین سال به بالای پنج سال گذشته برسد. داده‌های بورس نشان می‌دهد میزان سفارشات برای کاهش فلزات انبارهای بورس لندن به پایین‌ترین سطح خود از 20 ژوئن رسیده است. افزایش عرضه و کندی رشد تقاضای چین در مقایسه با دهه گذشته همچنان روی قیمت‌ها فشار خواهد آورد. دولت چین هفته پایانی جولای این سیگنال را به بازار فرستاد که از هدف نرخ رشد 5/7 درصدی محافظت خواهد کرد. نرخ رشد اقتصادی این کشور که برای دومین فصل متوالی کند شده، در حال حاضر از سال 1990 در بدترین وضعیت به سر می‌برد.

ماندگاری تولید کنونی معدنچیان نیکل
معدنچیان نیکل قصد دارند به‌رغم فراوانی عرضه، برنامه‌هایی را برای حفظ سطح تولیدی خود دنبال کنند. علاوه بر این، در حال حاضر قیمت‌ها به کمترین سطح چهار‌ساله خود رسیده، که این می‌تواند ریسک افت ارزش معادن را افزایش دهد و همان طوری که در فصل گزارش مالی جاری شاهد آن هستیم، زیان‌هایی را نیز سبب شود. هفته ابتدایی آگوست شرکت فرانسوی ایرامت در گزارشی از زیان نیمه ابتدایی سال جاری خبر داد و هشدار داد در نیمه دوم امسال به خاطر قیمت‌های ضعیف وضعیت از این هم بدتر خواهد شد. شرکت‌های دیگر همچون واله اس‌ای، گلنکور ایکس استراتا و بی‌اچ‌پی بیلیتون نیز طی چند هفته آینده گزارش خواهند داد. بر اساس تخمین‌های صنعتی، بین یک‌چهارم تا نیمی از بخش نیکل می‌تواند زیان‌ده باشد، که عمدتاً متاثر از تقاضای ضعیف چین، بزرگ‌ترین تولید‌کننده و مصرف‌کننده فولاد ضد‌زنگ است. نیکل یکی از مواد اصلی تولید فولاد ضد‌زنگ است. به‌رغم کاهش قیمت‌ها، هنوز تنها چندین معدنچی کاهش قابل توجهی را در خروجی خود داشته‌اند که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود. روز نهم جولای نیکل سه‌ماهه در بورس فلزات لندن به 13205 دلار در هر تن رسید که پایین‌ترین سطح از ماه می 2009 و کمتر از 19 هزار دلار ماه فوریه بود. تاکنون امسال نیکل با 20 درصد افت قیمتی که داشته، بدترین عملکرد را در میان سایر فلزات از خود برجای گذاشته است. بازار هم‌اکنون با موجودی‌هایی که در انبارهای بورس لندن ثبت شده، با رکورد بالای 200 هزار تن موجودی در فراوانی به سر می‌برد. با این حال در بسیاری از معادن، تولیدکنندگان نیکل دارند با تولید بیشتر، هزینه‌های عملیاتی خود را کاهش می‌دهند. شرکت معدنی فیرست کوانتومی کانادا، سومین شرکتی بود که در فصل منتهی به پایان ژوئن بیشترین میزان نیکل را استخراج کرد، در حالی که شرکت وسترین اِریاس در سال مالی 2013-2012 به یک رکورد دست یافته است. مدیریت ارشد این شرکت استرالیایی به جای کاهش خروجی برای پایین آوردن هزینه‌ها، به سمت قطع پرداختی‌های 10 تا 20 درصدی رو خواهد آورد. تاکنون کاهش خروجی ارزش چندانی نداشته و اشتیاق محدودی نیز برای خرید دارایی‌های نیکل وجود داشته است؛ چون انتظار می‌رفت امسال بازار در مازاد بزرگی به سر ببرد. کندی تراکم تولید چین، باعث شده تا بازار نیکل دوچندان گرفتار وضعیت کنونی شود. همچنین کارخانه‌های فولاد ضد‌زنگ چین از خلوص بالای فلزات برای کاهش هزینه‌ها فاصله می‌گیرند. این هفته مک‌کوری و سیتی دو بانک بزرگ جهانی، چشم‌انداز قیمت نیکل خود را برای امسال و سال آینده کاهش دادند؛ مک کوری با هفت تا 14 درصد و بانک سیتی با 15 تا 22 درصد. این بانک‌ها انتظار دارند قیمت‌ها امسال به متوسط 15200 دلار در هر تن برسد. سیتی همچنین پیش‌بینی‌های سود خود را برای نوریلیسک نیکل (بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل جهان) و شرکت فیرست کوانتومی کانادا کاهش داد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها