شناسه خبر : 33684 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آخرین جناح‌بندی‌ها

اصولگرایان در ارائه لیست واحد انتخاباتی به تفاهم نرسیده‌اند

مهم‌ترین خبرهای سیاست داخلی هفته گذشته به جناح‌بندی‌های انتخاباتی اختصاص داشت. درباره آخرین وضعیت این جناح‌بندی‌ها و آرایش انتخاباتی این جناح‌ها، روزنامه ابتکار دو گزارش با تیترهای «بازگشت به احمدی‌نژادی‌ها؟» و «احتمال حضور اصولگرایان با چند لیست در انتخابات اسفندماه» داشت. این روزنامه درباره بازگشت احمدی‌نژادی‌ها نوشت: لیست اصولگرایان همچنان با اماواگر روبه‌رو است و معلوم نیست بالاخره لیست نهایی آنها چه زمانی منتشر می‌شود و شامل چه طیف‌هایی خواهد بود؟ یک‌بار از ائتلاف همه جناح‌های این جریان سیاسی در این دوره از انتخابات صحبت می‌شود اما روز دیگر اخباری مبنی بر معرفی چند لیست به گوش می‌رسد. گویا اصولگرایان در غیاب حضور رقیب نیز همچنان در یک سردرگمی به سر می‌برند. تا دیروز مشکل اصلی‌شان پایداری‌ها و راضی کردن آنها برای پیوستن به شورای ائتلاف بود، حالا احمدی‌نژادی‌ها هم به آن اضافه شده است؛ یاران احمدی‌نژاد رئیس سابق دولت‌های نهم و دهم که در اواخر عمر ریاست‌جمهوری‌اش از سوی اصولگرایان طرد شد. البته قبل از انتخابات چهره‌های مختلف اصولگرایان تلاش زیادی برای به دست آوردن سبد رای احمدی‌نژادی‌ها کردند تا جایی که محمدباقر قالیباف به دیدار محمود احمدی‌نژاد رفت و خبر آن دیدار بعدها منتشر شد. حالا هم در آستانه انتخابات باز چشم اصولگرایان به دنبال سبد رای احمدی‌نژادی‌هاست.

در این دوره با وجود آنکه به احتمال خیلی زیاد اصولگرایان مجلس آینده را در اختیار داشته باشند و رقیب آنها حضور خیلی کمرنگ و بی‌رمقی دارد اما باز هم آنها همه تلاش خود را برای جذب همه طیف‌ها و جناح‌های سیاسی خود می‌کنند.

اصولگرایان پیش از این خیلی سعی کردند تا شاید در این دوره پایداری‌ها را راضی کنند به ائتلاف اصولگرایی بپیوندد که درنهایت موفق نشدند و این طیف جدایی‌طلب از خواسته‌ها و سهم‌خواهی‌های خود کوتاه نیامد و قرار است لیست جداگانه معرفی کنند. در این راستا بسیاری از اصولگرایان می‌گویند این به معنی جدایی آنها از جریان اصولگرایی نیست و ما به احتمال زیاد چندین لیست داشته باشیم. اما در مقابل برخی دیگر می‌گویند اگر آنها همچنان بر معرفی لیست جداگانه مصر باشند دیگر نباید به اسم اصولگرایی وارد صحنه انتخابات شوند. در ادامه این روند با ارائه لیست ۶۰نفره کاندیداهای جبهه پایداری برای انتخابات مجلس یازدهم، اختلافات این جبهه با شورای ائتلاف دیگر علنی شد و حجت‌الاسلام موسی‌پور، عضو جامعه روحانیت مبارز، گفته است در صورت عدم تفاهم در ارائه فهرست مشترک، یکی از گزینه‌ها منع حضور اعضای لیست شورای ائتلاف در لیست جبهه پایداری است.

سهم‌خواهی‌ها

درباره «احتمال حضور اصولگرایان با چند لیست در انتخابات اسفندماه» روزنامه ابتکار نوشت: انتخابات امسال از بسیاری جنبه‌ها با سال‌های گذشته کاملاً متفاوت است، چه از دیر ورود کردن جریان‌های سیاسی و چه نوع حضورشان. یک طرف اصلاح‌طلبان قرار دارند که کمترین حضور و نامزد را در این دوره از انتخابات مجلس دارند و در مقابل آنها اصولگرایانی قرار دارند که اتفاقاً برعکس با هر چه در توان دارند در این دوره حضور یافته‌اند. اما با این حال، این حضورشان همچنان مانند دوره‌های قبل نشانی از وحدت درونی ندارد. در این دوره می‌توان گفت میدان انتخابات کاملاً در اختیار اصولگرایان قرار دارد با این حال آنها باز نمی‌توانند از این فرصت استفاده کنند و درگیر دعواهای درونی خود شده‌اند. همان‌طور که پیش از این بارها اعلام کردند شورای ائتلاف اصولگرایی قرار بود به یک لیست واحد از 90نفری که اعلام کرده بود برسد که تاکنون این لیست با ابهام‌های فراوانی روبه‌رو شده است. جناح‌ها و طیف‌های اصولگرایی بر اساس برنامه از پیش تعیین‌شده، منتظر اعلام فهرست نهایی واحد از سوی ائتلاف هستند، اما همچنان سایه انشقاق بر سر ائتلاف جناح راست سنگینی می‌کند.

بعد از آنکه جبهه پایداری و جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت اعلام کردند با لیست جداگانه‌ای وارد انتخابات می‌شوند، حال حسین کنعانی‌مقدم دبیرکل حزب سبز ایران به «خبرآنلاین» گفته است: چنانچه شورای ائتلاف به یک لیست واحد دست پیدا نکند آتش به اختیار عمل می‌کند و با لیست مستقل وارد گود رقابت می‌شود. کنعانی‌مقدم که پیش از این گفته بود «برنامه‌های انتخاباتی ما در چارچوب جبهه ایستادگی دنبال می‌شود»، این‌بار گفت پیشنهاد لیست جداگانه از سوی حزب سبز به دبیرکل جبهه ایستادگی داده است. وقتی این انشقاق و چندگانگی در جریان اصولگرایی را در کنار تلاش آنها برای به‌دست آوردن سبد رای طیفی مانند یاران احمدی‌نژاد بگذاریم که پیشتر او را طرد کرده بودند متوجه سرگردانی و ترس از شکست حتی در غیاب رقیب خود می‌شویم.

رقابت داغ اصولگرا با اصولگرا

درباره انتخابات پیش رو روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد نیز به رقابت بین اصولگرایان پرداخت و نوشت: باخت عطش پیروزی را بیشتر می‌کند، برای اصولگرایانی که چهار انتخابات پیشین یعنی ریاست‌جمهوری 1392، مجلس 1394، ریاست‌جمهوری و شورای شهر 1396 را باخته‌اند این عطش چندین برابر شده است. ماه‌هاست که چشم به انتخابات دوم اسفند دوخته‌اند، نتایج تایید صلاحیت‌ها که اعلام شد دیگر اردوگاه اصولگرایی برای صندلی قدرت بهارستان سر از پا نمی‌شناسد! حالا هرکس به نام خود می‌خواهد پیروز این انتخابات شود در حالی که چهره‌های اصلاح‌طلب برای رقابت حضور ندارند. اسامی زیاد است اما شورای ائتلاف اصولگرایان مکانیسمی شناخته ‌شده که قرار بر این است لیست 30نفره را اعلام کند. یک لیست هم اعلام شد اما نیامده در نطفه خفه شد! لیست 30نفره‌ای که عصر روز دوشنبه بر صفحه خبرگزاری‌ها آمد خیلی دوامی نداشت، از چهره‌های مشهور آن محمدباقر قالیباف، جلیل بشارتی، عبدالحسین روح‌الامینی‌نجف‌آبادی، کیومرث ‌هاشمی، عزت‌الله اکبری، الیاس نادران و مصطفی میرسلیم بودند. با این حال افزایش انتقادات موجب شد در حالی که این شورا لیست را در کانال تلگرام و سایر خروجی‌های رسانه‌ای خود قرار داده بود با بیانیه‌ای که رنگ عقب‌نشینی در آن به‌طور ملموسی قابل مشاهده است توپ را به زمین دیگران بفرستد و مجدد بیانیه بدهد: «با توجه به گمانه‌زنی‌های مختلف و انتشار فهرست‌های متفاوت با عنوان لیست شورای ائتلاف در تهران به زودی از طریق شورا رسماً به اطلاع عموم خواهد رسید.»

ابعاد وحدت‌شکنی و انشقاق

همین موضوع در روزنامه مردم‌سالاری نیز به شکلی دیگر انعکاس یافته است. مردم‌سالاری نوشت: هرچه به انتخابات مجلس نزدیک‌تر می‌شویم، تشتت در اصولگرایان، بروز بیشتری می‌یابد. در آخرین تحولات در هفته جاری، حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف اصولگرایان، موسوم به «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی» و مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری، هر دو یکدیگر را به وحدت‌شکنی متهم کردند. تقریباً قطعی شده است که هیچ راهی برای ارائه فهرست مشترک توسط جبهه پایداری و شورای ائتلاف اصولگرایان وجود ندارد. اما چنددستگی در اردوگاه اصولگرایان تنها به خروج جبهه پایداری و لیست جداگانه آن ختم نمی‌شود. بعید است از اصولگرایان سنتی گرفته تا برخی از مدیران دولت احمدی‌نژاد و بالاخره جریان عمدتاً جوانی که خود را «عدالت‌خواه» معرفی می‌کند، سرلیستی قالیباف را که توسط شورای ائتلاف دیکته می‌شود، بپذیرند. از همان ابتدا مشخص بود که اصولگرایان مسیر دشواری را برای ائتلاف و ارائه یک لیست واحد در انتخابات مجلس که دوم اسفند برگزار می‌شود، در پیش دارند. مشکل اصولگرایان در مسیر وحدت، این نیست که تلاشی در این جهت صورت نمی‌گیرد. آنان هنوز چند ماه از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ و شکست‌شان نگذشته بود که با تشکیل شورایی، برنامه‌ریزی برای انتخابات مجلس در سال ۹۸ را آغاز کردند! در سال ۹۷، فعالیت‌های انتخاباتی آنها پررنگ‌تر شد و شورایی که پیشتر شکل گرفته بود، نام رسمی «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی» را بر خود گذاشت. این شورا که ریاست آن را غلامعلی‌حداد عادل برعهده دارد، اما چیز جدیدی نیست و در واقع می‌توان آن را ادامه جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) دانست. همان‌طور که تلاش‌های جمنا برای وحدت بین اصولگرایان شکست خورد، برای ناظران واقع‌گرا مشخص بود که شورای ائتلاف نیز شکست خواهد خورد. مانع وحدت بین اصولگرایان، نبود سازوکارها و تلاش‌های بوروکراتیک نیست؛ بلکه تنوع و حتی تضاد دیدگاه‌ها و جریانات سیاسی در این اردوگاه است.

روایت دعایی از تلاش سلیمانی

روایت تازه محمود دعایی از پذیرش یک درخواست توسط شهید سلیمانی از دیگر خبرهای مهم هفته گذشته بود که در رسانه‌ها انعکاس یافت. روزنامه همدلی با انتشار گزارشی از گفت‌وگوی جماران با دعایی با تیتر «قرار بود حاج‌قاسم واسطه رفع ‌حصر شود»، نوشت: قریب چهل روز از شهادت سردار قاسم سلیمانی می‌گذرد و هنوز ناگفته‌ها درباره شخصیت او زیاد است. شاید درجه‌های نظامی او بیشتر در تصاویر منتشرشده دیده شود، اما آن‌گونه که همراهانش توصیف می‌کنند حاج قاسم سلیمانی در لباس غیرنظامی اخلاقی متفاوت داشته است. هر چند او نظامی و غیرسیاسی بود اما برای حل مشکلات کشور تلاش می‌کرد. سید‌محمود دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات و از چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب که با شهید حاج‌قاسم سلیمانی نشست‌وبرخاست داشته در وصف او می‌گوید: «بیش از همه ما اهمیت و ارزش فرمایشات، حرکت و توصیه‌های امام را درک می‌کرد و هرچه داشت در آن مسیر بود. یکی از پیروان راستین بود؛ منتها به دلیل خودداری از تظاهر و تفاخر سعی نمی‌کرد که خودش را این طرف و آن طرف نزدیک کند و بشناساند.» دعایی اما روایت جدیدی از تلاش‌های حاج‌قاسم برای حل چالش‌های کشور تعریف کرده است. دعایی می‌گوید شهید سلیمانی چند روز قبل از شهادت در پاسخ به درخواست اسحاق جهانگیری پذیرفته که واسطه حل موضوع حصر شود.

حاج‌قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی صبحگاه جمعه ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸ در حمله هلی‌کوپتری آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. از آن روز تا به حال ابعاد پنهان شخصیت فرمانده سپاه قدس بیشتر آشکار شده است. به‌خصوص در عرصه سیاست. دعایی می‌گوید با اینکه مشهور است من به آقای خاتمی ارادت دارم، ولی ایشان من را به مراسم روضه شخصی خود دعوت می‌کردند. دعایی در مصاحبه با جماران در وصف این مجلس روضه گفته: بعد از سخنرانی چراغ‌ها خاموش می‌شد و مداحی می‌کردند. ما هم بلند می‌شدیم و سینه می‌زدیم. دو نفر در تاریکی آن جمعیت بیخ گوش من گفتند که «سلام ما را به آقای خاتمی برسان». یعنی این طیف‌ها هم آنجا دعوت می‌شدند؛ در حالی که در آن منطقه مسکونی یعنی شهرک شهید دقایقی نوعاً همرزمان سطح بالای ایشان در سپاه ساکن هستند. این به دلیل رواداری و یک نوع نظربلندی و نگاه فراجناحی است. آنها همه می‌دانستند من شهره هستم به اینکه کاکایم (آقای خاتمی) را دوست دارم. شاید هم بعضی از آنها گلایه می‌کردند که چرا اینها را دعوت کرده‌اید. ولی او هم دعوت می‌کرد و هم فضایی بود که همگنان این‌چنینی حضور داشتند و در تاریکی در گوش من می‌گفتند سلام ما را به آقای خاتمی برسان.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها