شناسه خبر : 30632 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

ایران بهشت تعطیلات نیست

دنیای اقتصاد نوشت: اگرچه برخی ایران را بهشت تعطیلات کاری می‌دانند، اما استفاده از سه شاخص «تعطیلات رسمی»، «تعطیلات آخر هفته» و «مجموع تعطیلات» نشان می‌دهد ایران نه‌تنها بهشت تعطیلات نیست، بلکه به لحاظ تعطیلات رسمی، ایران با ۲۶ روز تعطیلی در رده ۳۹ کشورهای دنیا قرار دارد. رویکرد شش روز کار در هفته نیز باعث شده تا به لحاظ تعطیلات آخر هفته و مجموع کل تعطیلات، ایران یکی از کشورهای پرکار به شمار آید. در میان کشورهای دنیا، تنها ۹ کشور تعطیلات کل کمتری از ایران دارند و ایران به لحاظ تعداد ساعت کاری رتبه پنجم را در بین کشورهای پرکار دارد و فرانسه کمترین ساعات کاری را دارد.

خبر خوب بانکی

خراسان نوشت: قائم‌مقام بانک مرکزی از کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از 182 هزار میلیارد تومان در پایان مهرماه 97 به 166 هزار میلیارد تومان (معادل کاهش حدود 9 درصد) در پایان بهمن خبر داد. روند تصفیه این بدهی‌ها از یک طرف نشان‌دهنده حرکت بانک‌ها به سوی انضباط مالی بیشتر و از سوی دیگر خبر خوبی برای سیاست‌های پولی دولت است و ادامه قاطعانه این روند، از بانک مرکزی انتظار می‌رود. در صورت اتخاذ سیاست انبساط پولی از سوی بانک مرکزی و دولت، به‌کارگیری این سیاست‌ها بدون در نظر داشتن مجاری انحراف سیاست از اهداف اصلی، می‌تواند به تورم‌های افسارگسیخته و بحران‌های دیگر بینجامد.

بهشت یارانه انرژی

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بر اساس آمار ارائه‌شده در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در صدر کشورهای پرداخت‌کننده یارانه سوخت‌های فسیلی در جهان قرار دارد. یارانه پرداختی انرژی در ایران معادل 1 /45 میلیارد دلار است که این میزان شامل 5 /16 میلیارد دلار یارانه فرآورده‌های نفتی، 3 /12 میلیارد دلار یارانه برق و 3 /16 میلیارد دلار یارانه گاز طبیعی است. بر پایه این آمار، یارانه یادشده، 4 /10 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را به خود اختصاص داده است که این مساله باعث شده تا ایران در صدر کشورهای پرداخت‌کننده یارانه مصرف سوخت‌های فسیلی قرار گیرد. بر اساس ارقام اعلام‌شده، امسال دولت بیش از ۹۳۴ هزار میلیارد تومان (دو برابر بودجه عمرانی) تحت عنوان یارانه پنهان پرداخت می‌کند.

پردرآمدترین گروه‌های شغلی

خبرآنلاین نوشت: طبق تازه‌ترین نظرسنجی ایران تلنت از شاغلان تمام‌وقت استان تهران در سال ۹۷، متوسط درآمد کارشناسان، 8 /2 میلیون تومان، مدیران میانی 1 /4 میلیون تومان و مدیران ارشد 2 /6 میلیون تومان بوده. افراد شاغل در شرکت‌های بازرگانی بیشترین حقوق را دریافت می‌کنند و سطح تحصیلات افراد در بخش دولتی تاثیر بیشتری بر دستمزد آنها در مقایسه با بخش خصوصی دارد. تاثیر مدرک تحصیلی در بخش دولتی بیشتر است و تفاوت دریافتی یک مدیر ارشد فوق لیسانس بخش دولتی ۲۵ درصد بیش از همتای خود در بخش خصوصی است. شاغلان شرکت‌های بازرگانی (صادرات و واردات) بیشترین دریافتی‌ها را در سطوح مدیریتی دارند. بیشترین تاثیر در سال‌های اول کاری تا ۱۵ سال اتفاق می‌افتد.

دراین پرونده بخوانید ...