شناسه خبر : 22539 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها

اتوبان اینترنتی داخلی

a-18-1نوشت: محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با انتقاد از کسانی که گفته‌اند این وزارتخانه اتوبان در اینترنت کشور ایجاد کرده، گفت: وظیفه‌ دولت فراهم کردن زیرساخت‌ها با کیفیت و قیمت مناسب است تا با برطرف کردن نیازهای مردم، آنان به سمت امکانات خارجی نروند. چه اشکالی دارد مردم بتوانند از اتوبان اینترنتی که در داخل فراهم شده، استفاده کنند و دیگر تمایلی به امکانات خارجی نداشته باشند. برخی احساس می‌کنند مردم تنها از جنبه منفی از زیرساخت‌ها استفاده می‌کنند. مردم قوه تشخیص دارند و از زیرساخت‌های ایجادشده به‌خوبی استفاده می‌کنند. اگر فردی از این زیرساخت‌ها استفاده خلاف کرد نباید همه جامعه را از این امکانات محروم کرد. بستن و مسدود کردن چاره کار نیست.

♦♦♦

گامی برای کاهش اعدام

a-18-2نوشت: کلیات طرح تخفیف مجازات اعدام محکومان مواد مخدر تصویب شد. این کلیات تاکید کرده که مجازات اعدام، صرفاً برای آن گروه از محکومان مواد مخدر اجرا خواهد شد که به دلیل ارتکاب به قاچاق مسلحانه و مقابله با ماموران با سلاح گرم یا سرد، ریاست شبکه یا پشتیبانی مالی و سرمایه‌گذاری قاچاق، استفاده از افراد محجور یا کمتر از ١٨‌سال برای قاچاق و جابه‌جایی، تولید و توزیع و واردات بیش از صدکیلو مواد بر پایه تریاک یا دوکیلو مشتقات مرفین و کوکائین، سابقه محکومیت قطعی اعدام، حبس ابد یا حبس بیش از ١٥سال، در زمره مفسدان فی‌الارض قرار می‌گیرند. در مورد سایر محکومان، اعدام به حبس ابد، جریمه نقدی یا حبس‌های کوتاه‌مدت تبدیل خواهد شد. 

♦♦♦

زندگی با جذام

a-19-1 در گزارشی از شهرک جذامی‌ها یا جذامخانه مشهد نوشت: خیلی از مشهدی‌ها نمی‌دانند که یک جایی نزدیک آنها حدود 30 خانواده جذامی زندگی می‌کنند... ساکنان شهرک جذامی‌ها 100 نفرند. جذامشان حتی اگر مدت‌ها قبل هم خوب شده باشد، باز هم دست از سرشان برنداشته، در تمام این سال‌ها پابه‌پای‌شان آمده... ساکنان شهرک جذامی‌ها، هنوز با جذام زندگی می‌کنند؛ آنها نشانه‌های بیماری‌ای را که سال‌هاست ریشه‌کن شده، سال‌هاست درمان شده، هر روز می‌بینند... جذام هرجای بدن اهالی این شهرک را که نشان کرده، با خودش برده؛ حالا یکی پا ندارد، یکی دست، یکی چشم، یکی بینی... رد جذام روی صورت بعضی‌ها هم شده ترکیب عجیبی از تاول‌های بزرگ ورآمده...

♦♦♦

تکاور استخدام می‌کنید یا معلم؟

a-19-2نوشت: «وقتی شرایط آزمون استخدامی آموزش و پرورش را می‌خوانی با خودت می‌گویی نکند دارند تکاور و کماندو استخدام می‌کنند، نه معلم. با این شرط‌ها کسانی را که مشکل جسمانی دارند از بازار کار خارج می‌کنند و به انزوا و خانه‌نشینی می‌کشانند.» این عقیده محسن 28‌ساله است که با نوعی نقص مادرزادی در پاهایش به دنیا آمده. او امسال قصد داشت با تحصیلاتش در مقطع کارشناسی جامعه‌شناسی، در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کند اما وقتی شرایط را خواند، فهمید هرگز امکان کار در آموزش و پرورش را نخواهد داشت. در دفترچه استخدامی آموزش و پرورش سلامت جسمانی، روانی و توانایی حسن انجام وظایف محوله برای استخدام، ضروری عنوان شده است. 

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها