شناسه خبر : 9849 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

جانت یلن بیشترین شانس را برای ریاست فدرال‌رزرو دارد

یلن در چند قدمی فدرال‌رزرو

بازارهای جهانی نسبت به شکست لری سامرز در دستیابی به کرسی ریاست فدرال‌رزرو بر اثر فشار دموکرات‌های سنا ابراز سرخوشی کردند.

بازارهای جهانی نسبت به شکست لری سامرز در دستیابی به کرسی ریاست فدرال‌رزرو بر اثر فشار دموکرات‌های سنا ابراز سرخوشی کردند. پیوندهای سامرز با وال‌استریت چهره خوشایندی از او ترسیم نکرده بود. افول عواید اوراق قرضه 10ساله خزانه‌داری آمریکا کاهش هزینه‌های جهانی را به دنبال داشت. ارزش دلار سقوط کرد. با افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران بازارهای سهام در آسیا و اروپا رشد یافتند. توانایی نام سامرز این چنین است.
فرض بر این است که رئیس‌جمهور اوباما جانت یلن را به عنوان جانشین بن برنانکی برای تکیه بر کرسی ریاست فدرال‌رزرو انتخاب خواهد کرد تا هژمونی پولی دنیا را آرام کند. این مساله سیاست‌های پولی انبساطی‌تر را تضمین خواهد کرد. با انتخاب جانت یلن،‌ کاهش سیاست‌های تسهیل کمی سرعت کمتری خواهد گرفت؛ روند کاهش تدریجی‌ای که احتمالاً این هفته آغاز خواهد شد. کاخ سفید تاکنون در گفت‌وگوهای مخفیانه خود نظر مساعدی نسبت به خانم یلن نداشته و مساله ریاست فدرال‌رزرو در برابر بحران سوریه به حاشیه رانده شده است. کرسی ریاست فدرال‌رزرو نامزد دیگری غیر از یلن ندارد. پل کروگمن، استاد اقتصاد دانشگاه پرینستون می‌گوید «واقعاً سخت است بفهمیم اوباما چگونه می‌خواهد انتخاب ‌نکردن یلن را در حال حاضر توجیه کند. کس دیگری سزاوار این مقام نیست. هر انتخاب دیگری نوعی لجاجت خواهد بود.»

در حال حاضر رقیب اصلی یلن، مرد شماره دو پیشین در فدرال‌رزرو،‌ دون کون‌ است. او علاقه چندانی به نگه‌داشتن طولانی‌مدت نرخ‌های بهره زیر سطح طبیعی‌شان ندارد و بیشتر مایل است به مساله حباب‌های سرمایه‌ای بپردازد. استنلی فیشر،‌ رئیس پیشین بانک مرکزی اسرائیل،‌ از معدود گزینه‌هایی است که مخالف چندانی ندارد. خانم یلن نایب رئیس فدرال‌رزرو است. به سختی می‌توان از او گذشت: عضویت در هیات مدیران فدرال‌رزرو از 1994 تا 1997 تحت ریاست آلن گرینسپن؛ رئیس شورای مشاورین اقتصادی بیل کلینتون از 1997 تا 1999؛‌ رئیس فدرال‌رزرو سان‌فرانسیسکو از 2004 تا 2010. یلن در زمان ریاستش بر شورای مشاورین اقتصادی بیل کلینتون،‌ بحران آسیایی را مدیریت کرد. او همسر جرج آکرلوف، برنده جایزه نوبل اقتصاد‌ است که به خاطر دیدگاه‌هایش درباره بازارهای عقلانی شناخته شده است. در واقع،‌ آکرلوف مقاله «بازار برای لیموها» را که موفق به کسب جایزه نوبل شد، همراه یلن نوشته بود. با نگاهی کلی،‌ جانت یلن نسبت به هر یک از دیگر روسای فدرال‌رزرو در طول تاریخ،‌ سابقه بیشتری در زمینه سیاست پولی دارد. پیش از وقوع بحران اقتصادی در سال 2008، او فهم دقیق و سریعی از خطرات و تهدیدهای حباب مسکن آمریکا و بانکداری سایه داشت. او در سال 2007 به همکارانش در فدرال‌رزرو گفت «من حضور یک گوریل 300کیلویی را در اتاق حس می‌کنم. این گوریل همان بازار مسکن است. من از احتمال زوال بیشتر با کاهش بهای مسکن و افزایش تخلفات وام‌دهی، احساس خطر می‌کنم.» یلن منتقدانی نیز دارد. استفن جن،‌ از شرکت SLJ Macro Partners،‌‌‌ می‌گوید «سیاست‌های تسهیل کمی فدرال‌رزرو آسیب‌های شدیدی به اقتصاد می‌زنند. با از میان رفتن منافع نهایی و افزایش هزینه نهایی، خطر این سیاست‌ها رو به افزایش است. آقای سامرز نسبت به این خطر بیشتر از خانم یلن آگاه است.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها