شناسه خبر : 7334 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

قیمت سکه کاهش می‌یابد؟

ریسک‌های ژئوپولتیک در منطقه بالکان از یک طرف و انتشار آمارهای ضد و نقیض اقتصادی از طرف دیگر موضوعاتی‌اند که این روزها بازار جهانی طلا را در کنترل خود دارند.

ریسک‌های ژئوپولتیک در منطقه بالکان از یک طرف و انتشار آمارهای ضد و نقیض اقتصادی از طرف دیگر موضوعاتی‌اند که این روزها بازار جهانی طلا را در کنترل خود دارند. این روزها نگرانی‌هایی که بین آمریکا و روسیه بر سر اوکراین وجود دارد که منجر به تحریم روسیه نیز شده مساله‌ای است که بازار را تحت کنترل نسبی خود درآورده است. روز سه‌شنبه با گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین بازار جهانی طلا با افت در محدوده 30 دلار روبه‌رو شد؛ البته انتشار آمارهای مثبت اقتصادی نیز این مساله را تشدید کرده بود. اخبار جدیدتر حتی نگرانی‌های بیشتری را نشان می‌دهند. اخیراً گلدمن‌ساکس با اعلام این موضوع که بهبود اوضاع بازار طلا در ماه‌های اخیر نه به دلیل جذابیت این بازار بلکه به دلیل آمارهای منفی موقتی بوده که منتشر شده، معتقد است رفع بحران اوکراین مهم‌ترین عاملی است که قیمت‌ها را به زودی تعدیل خواهد کرد. کارشناسان جهانی معتقدند طبعاً با تهدیدی که از سمت کاهش خرید اوراق بدهی در پیش است بازار می‌تواند روال عادی خود را طی کند.
در بازار داخلی نیز باید همین وضعیت را ترسیم کرد. بازار از قیمت اونس تبعیت می‌کند و این تبعیت بازار سکه را به تحولات منطقه حساس کرده است، با این حال قیمت دلار روند فزاینده‌ای را تجربه می‌کند که می‌تواند از شدت افت قیمت سکه در بازار داخل در برخی مواقع همچون روزهای پایانی هفته گذشته که قیمت اونس به زیر 1300 دلار نیز رسید بکاهد. در این میان فعالان بازار دو موضوع را رصد می‌کنند؛ نخست آنکه دولت قصد دارد شیب افزایش قیمت حامل‌ها را بر اساس میزان انصرافی‌ها تعیین کند. با این حال تعداد انصرافی‌ها چندان قابل توجه نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد کل مبلغی که از انصرافی‌ها به حساب دولت بازمی‌گردد 3600 میلیارد تومان در سال است. در حالی که درآمد دولت از محل هدفمندی باید 48 هزار میلیارد تومان باشد. بنابراین رقم ناشی از انصراف هفت میلیون نفر از دریافت یارانه در کل اثری به همراه ندارد و دولت چاره‌ای جز افزایش قیمت حامل‌ها ندارد.
مساله دیگر آنکه چشم‌اندازی از بازگشت نقدینگی به بازار سکه دیده نمی‌شود و تنها بازاری که این روزها از موقعیت خوبی برخوردار شده بازار پول و سودهایی است که بانک‌ها می‌پردازند. در نتیجه انتظار می‌رود بازار سکه با احتیاط بیشتری قدم بردارد. البته در این میان برخی موضوعات به تقاضای واقعی در این بازار نیز منجر می‌شود که چندان قابل توجه نیست، به عنوان مثال فرا رسیدن روز مادر و زن در هفته جاری می‌تواند اندکی بازار را دچار تغییر کند، اما در مجموع بازار سکه عکس‌العمل‌های آرامی از خود نشان داده است که ناپایدار است. تحلیلگران معتقدند قیمت‌های جهانی طلا هنوز منتظر تصمیمات فدرال‌رزرو آمریکا هستند. البته قطعیتی برای آنکه امسال محرک‌های مالی به‌طور کامل متوقف خواهند شد وجود ندارد اما با این حال فعالان بازارهای جهانی طلا هر لحظه در انتظار کاهش این محرک‌ها هستند. در این بین تحلیل قطعی از روند پایدار قیمت‌های طلا و سکه در بازار داخلی وجود ندارد. برخی فعالان بازار معتقدند همین که نقدینگی آزاد‌شده از بورس طی روزهای اخیر جذب بازار سکه نشده و رقابت خاصی بین این دو بخش صورت نگرفته، به معنای آن است که انتظار پایداری شرایط از منظر روانی وجود ندارد. بازار دلار اما شرایط متفاوت‌تری را پشت سر می‌گذارد و با توجه به اینکه برخی پیش‌بینی‌ها از افزایش بیشتر قیمت دلار حکایت می‌کند ممکن است قیمت‌های سکه از این محل تحریک شود.
نگرانی دیگری که مطرح می‌شود آن است که چرا ارز به اخبار سیاسی واکنش نشان نمی‌دهد و تنها نگرانی موجود گویا هدفمندی یارانه‌ها و تصمیمات در این رابطه است. به عقیده کارشناسان اقتصادی، طبعاً باید حساسیت بازار ارز به اخبار اقتصادی بالا باشد؛ چرا که یکی از بخش‌هایی که تعادل‌بخشی بین بخش‌های مختلف را به عهده دارد نرخ ارز است، با این حال با مشخص شدن روند هدفمندی یارانه‌ها، انتظار می‌رود به زودی به تعادل در بازار برسیم.
در بازار آتی نیز تحرکات فعالان اقتصادی به خصوص در مورد سررسیدهای نزدیک‌تر مثل اردیبهشت‌ماه حکایت از احتیاط بیشتر فعالان بازار دارد، این موضوع در سررسیدهای دورتر مشهود نیست و این مساله حکایت از آن دارد که معامله‌گران بیشتر مترصد آن هستند که ببینند بازارهایی همچون دلار و اونس در روزهای آتی چه روندی را در پیش خواهند گرفت تا بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند. البته روند مثبت بازار آتی در سررسیدهای دورتر نشان می‌دهد معامله‌گران نسبت به افزایش قیمت‌ها در آینده خوش‌بین هستند و معتقدند بازار در ماه‌های آینده به خصوص در فصل تابستان روند افزایشی را پشت سر خواهد گذاشت اما همچنان پیش‌بینی تعدیل این مبادلات وجود دارد. با این وجود بازار طلا در روزهای پیش رو در انتظار روشن شدن موضوعاتی مهم در باب هدفمندی یارانه‌ها و قیمت‌های جهانی طلاست که روند بازار را تعیین خواهند کرد..

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید