شناسه خبر : 5683 لینک کوتاه

اتهام پولشویی، فرار از مالیات و اختلاس در پرونده خانواده سلطنتی اسپانیا

شاهزاده‌های کلاهبردار؟

پرنسس کریستینا دختر خوان کارلوس پادشاه اسپانیا رسماً متهم به کلاهبرداری و پولشویی شد تا پرونده تخلفات مالی دختر و داماد خانواده سلطنتی این کشور وارد دور تازه‌ای از بررسی‌های قضایی شود و بیش از پیش این خانواده را تحت فشار قرار دهد.

پرنسس کریستینا دختر خوان کارلوس پادشاه اسپانیا رسماً متهم به کلاهبرداری و پولشویی شد تا پرونده تخلفات مالی دختر و داماد خانواده سلطنتی این کشور وارد دور تازه‌ای از بررسی‌های قضایی شود و بیش از پیش این خانواده را تحت فشار قرار دهد. کریستینا دو ماه دیگر در دادگاه مورد بازجویی قرار خواهد گرفت تا نخستین خویشاوند درجه اول یک پادشاه اسپانیا از ابتدای برقراری دموکراسی در نیمه دهه 1970 باشد که به دادگاه احضار می‌شود. اما مساله تنها دادگاهی شدن کریستینا نیست و این بازجویی‌ها تداوم پرونده طول و درازی است که پای او و شوهرش ایناکی یردانگارین را به دادگاه باز کرده است. پرونده‌ای که خانواده سلطنتی اسپانیا را در بحران فرو برده و حمایت افکار عمومی از این نهاد را به پایین‌ترین سطح خود در دهه‌های گذشته رسانده است. اکنون بسیاری از مردم اسپانیا حتی نسبت به لزوم تداوم حیات این نهاد هم تردید دارند.
کریستینای 48ساله ابتدا هشتم مارس آینده باید به دادگاه برود تا به اظهاراتی در مورد شوهرش که متهم به اختلاس میلیون‌ها یورو از اموال عمومی است پاسخ دهد. او خود نیز یکی از متهمان این پرونده است که نامش در دادگاهی در آوریل سال گذشته مطرح شد. البته اتهامات اولیه او در دادگاه بدوی رفع شد. در این دادگاه محلی که با حمایت مقامات ضدفساد اسپانیا در مایورکا، محل روی دادن این فساد اقتصادی برگزار شد قاضی شواهد موجود علیه کریستینا را ناکافی اعلام کرد.
«ایناکی یردانگارین» شوهر کریستینا که بعد از ازدواج با او با لقب «دوک پالما» خوانده می‌شود متهم است که با استفاده از موسسه غیرانتفاعی به نام نووس بیش از شش میلیون یورو پول از دولت محلی تحت قراردادی برای مسابقات ورزشی و گردشگری در والنسیا و جزایر بالئاری دریافت کرده در حالی که هیچ مناقصه‌ای برای این کار برگزار نشده است. دوک پالما که پیشتر بازیکن هندبال تیم المپیک این کشور بوده در این اتهام تنها نیست و علاوه بر همسرش، دیه‌گو تورس شریک تجاری سابقش را هم در کنار خودش می‌بیند. این پول در بین سال‌های 2004 تا 2006 به حساب شرکت شخصی یردانگارین در خارج از اسپانیا انتقال داده شده است.
مقامات مالیاتی اسپانیا اتهامی علیه پرنسس کریستینا مطرح نکرده‌اند و مقامات مبارزه با فساد در این کشور نیز در جمع‌آوری مدارک کافی علیه او هنوز ناتوان هستند. دادستان نیز که پیش از این برای دوک پالما درخواست 12 سال حبس داده بود اعلام کرده پرنسس کریستینا بی‌گناه است.
با این همه کریستینا یکی از اعضای هیات‌مدیره موسسه نووس و شریک یکی از شرکت‌های شوهرش به نام آیزوون بوده که اکنون متهم به پولشویی شده است. اکنون خوزه کاسترو قاضی دادگاهی که به پرونده موسسه نووس رسیدگی می‌کند معتقد است بررسی‌های 9 ماهه او از ای‌میل‌ها، حساب‌های بانکی، کارت‌های اعتباری، دارایی‌ها و پرونده مالیاتی شاهزاده حضور او را در دادگاه الزامی کرده است.
قریب به دو ماه قبل یک دادگاه حکم به توقیف اموال متعلق به دوک پالما داده بود. یکی از اموال توقیف‌شده داماد پادشاه یک خانه مجلل بزرگ در حاشیه بارسلوناست که مالکیت آن متعلق به کریستینا و ایناکی است. چندین ملک دیگر آنان در جزایر بالئاری نیز توقیف شده است.
پرنسس کریستینا هفتمین شخصی است که در حال حاضر ممکن است سلطنت به او برسد. او چندی قبل برای اینکه فرزندانش را از توجه رسانه‌ها دور نگه دارد به سوئیس نقل مکان کرد. او و وکلای خانواده سلطنتی به شدت اعتقاد دارند پرنسس کاملاً بی‌گناه است اما در نهایت او باید دو ماه دیگر در دادگاه حاضر شود و به سوالات قاضی پاسخ دهد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها