شناسه خبر : 3427 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

قیمت نفت آماده ورود به سطح ۵۰‌ دلاری

سقوط آزاد اونس جهانی

در هفته گذشته، بهای طلا در بازار جهانی از سطح ۱۲۵۰‌دلاری فاصله گرفت و تا سطح ۱۲۲۰ دلار(تا روز چهارشنبه) سقوط کرد.

مجید حیدری

در هفته گذشته، بهای طلا در بازار جهانی از سطح 1250‌دلاری فاصله گرفت و تا سطح 1220 دلار (تا روز چهارشنبه) سقوط کرد. کارشناسان افزایش قیمت دلار و احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا را از عوامل موثر در کاهش بهای طلا عنوان کردند. همزمان با افت اونس جهانی، بهای سکه بهار آزادی نیز در بازار داخل کاهش یافت و به زیر یک میلیون تومان رسید. در هفته مورد بررسی بهای نفت بار دیگر به مرز 50‌دلاری رسید و خوش‌بینی‌ها نسبت به افزایش بهای طلای سیاه رشد کرد. بازار سهام تهران در این هفته روند کم‌نوسانی داشت، هر چند نرخ دلار در بازار آزاد رشد محسوسی را پشت سر گذاشت.

رفت و برگشت قیمت نفت
قیمت نفت در هفته گذشته با افت و خیز کم‌نوسان همراه بود. اگر‌چه ابتدای هفته گذشته، بهای نفت خام در هر بشکه نتوانست از مرز 50 دلار بگذرد و اندکی کاهش را پشت سر گذاشت، اما مانند هفته قبل از آن، باز هم در انتهای هفته بهای نفت به سطح 49 دلار در بشکه بازگشت، تا خود را برای ورود به سطح 50‌دلاری آماده کند. هر‌چند برخی از کارشناسان معتقدند نفت پتانسیل باقی ماندن در این سطح را ندارد و با خاتمه اختلال در عرضه نفت، قیمت طلای سیاه کاهش خواهد یافت.
نفت در ابتدای هفته گذشته به دلایل متفاوت که یکی از موارد تقویت دلار جهانی در برابر سایر ارزها بود، مانند سایر کالاهای جهانی کار خود را با کاهش قیمت آغاز کرد. از سوی دیگر، در روز دوشنبه اعلام تثبیت عملیات حفاری نفت آمریکا پس از دو ماه روند کاهشی توسط موسسه بیکر‌هیوز و همچنین تاکید معاون وزیر نفت ایران بر افزایش تولید نفت این کشور از 2 به 2 /2 میلیون در روز تا اواسط فصل تابستان، باعث شد قیمت‌های نفت در معاملات اولیه خود یک درصد کاهش را نسبت به روز قبل تجربه کند. این در حالی بود که برخی از معامله‌گران، با استناد به خوش‌بینی‌های ایجاد شده پیرامون تقویت بیشتر بهای نفت خام، قرار‌دادهای آتی خرید نفت آمریکا را به بیشترین میزان در یک سال اخیر افزایش دادند. از سوی دیگر به گزارش بانک مرکزی، روز دوشنبه، بانک گلدمن ساکس با انتشار گزارشی تحقیقی پیش‌بینی کرد که بهره‌وری تولید نفت خام شیل آمریکا تا سال 2020 افزایش خواهد یافت. این امر متوسط نقطه سر به سر هزینه تولید نفت این کشور را به کمتر از 50 دلار در هر بشکه کاهش خواهد داد. این بانک همچنین متوسط پیش‌بینی خود از بهای نفت برنت و نفت آمریکا را در سال جاری به ترتیب از 39 و 38 دلار به 45 دلار افزایش داد. در ابتدای روز سه‌شنبه کاهش بهای نفت ادامه داشت، اما در انتهای این روز بهای هر بشکه نفت با افزایش حدود یک‌درصدی نسبت به روز قبل به 48 دلار و 51 سنت در هر بشکه رسید. افزایش بهای دلار در روز سه‌شنبه نتوانست بر عوامل افزایشی بهای نفت غلبه کند. در حالی که سرمایه‌گذاران همچنان از احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در آینده خبر می‌دهند، در روز سه‌شنبه شاخص دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی رشد کرد. تقویت ارزش دلار موجب گران‌تر شدن کالاهای آمریکایی برای سایر ارزها خواهد شد.

قیمت نفت به مرز 50 دلار بازگشت
پس از آنکه در هفته گذشته داده‌های صنعت منتشر شد و گزارش کرد که کاهش ذخایر آمریکا بیش از مقدار مورد پیش‌بینی بوده است، بازارهای آتی نفت در روز چهارشنبه به مرز 50 دلار نزدیک شدند و به بیشترین مقدار طی هفت ماه گذشته رسیدند.
بازار نفت همچنین از طرف عواملی مانند افزایش یک‌شبه شاخص سهام ایالات متحده و فروش قوی مسکن حمایت می‌شد، این موارد می‌تواند زودتر از ژوئن باعث افزایش نرخ بهره شود. قیمت هر بشکه نفت برنت در اوایل روز چهارشنبه به 49 دلار و 35 سنت رسید و بیشترین میزان خود را از میانه اکتبر سال گذشته ثبت کرد. این قیمت در اکتبر حدود 53 دلار در هر بشکه ثبت شده بود. بر اساس آمارهای منتشر‌شده ذخایر نفت خام آمریکا 1 /5 میلیون بشکه کاهش داشت. این اطلاعاتی است که از گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا در روز سه‌شنبه منتشر شد.
رویترز با استناد به گفته‌های بن لی براون، کارشناس و تحلیلگر بازار در سیدنی آنلاین گفت: بخش قابل توجهی از افت قیمت نفت به دلیل کاهش عرضه، با توجه به آتش‌سوزی جنگل‌های کانادا رخ داده است، که میزان تولید روزانه این کشور را 5 /1 میلیون بشکه در روز کاهش داده است. اگر چه در روز سه‌شنبه هفته گذشته، برخی از تولید‌کنندگان عملیات تولید خود را در سه منطقه مرکزی انرژی کانادا، مجدداً راه‌اندازی کردند. به گفته براون، اقتصاد قوی آمریکا می‌تواند تقاضای مناسبی را برای مصرف نفت ایجاد کند و عامل افزایش قیمت نفت شود. اما برخلاف کاهش ذخایر نفت خام، ذخایر بنزین افزایش 6 /3 میلیون بشکه‌ای را در هفته گذشته ثبت کرد، در حالی که موجودی سوخت‌های تقطیری شامل گازوئیل و نفت کوره، کاهش 9 /2 میلیون بشکه‌ای را پشت سر گذاشت. داده‌های انرژی آمریکا در چهارشنبه منتشر خواهد شد و سرمایه‌گذاران منتظر هستند که با انتشار این آمار، استراتژی خود را مشخص کنند. یکی از تحلیلگران با استناد به برآوردهای فنی معتقد است نفت وست تگزاس اینترمدییت پتانسیل صعود به سطح 50 دلار در هر بشکه را دارد و هنگامی که این اتفاق رخ دهد، جذابیت به بازار نفت نیز باز خواهد گشت. اما برخی از تحلیلگران معتقدند این افزایش قیمت موقتی خواهد بود. یکی از این تحلیلگران هامادا، کارشناس و مدیر کل تجارت نفت خام و بخش حمل و نقل در جی اکس است که روز چهارشنبه در گفت‌‌و‌گو با رویترز دلیل افزایش قیمت را اختلال در میزان عرضه نفت کانادا و نیجریه دانست. به گفته او، البته این افزایش مقطعی خواهد بود، زیرا به دلیل عرضه بیش از حد نفت، بازار پتانسیل افزایش قیمت آنی را در کوتاه‌مدت ندارد، مگر اینکه عوامل غیر‌قابل پیش‌بینی مانند آتش‌سوزی کانادا، عرضه نفت را کمتر از این حد کند. برخی از کشورها با توجه به اختلال موجود در بازار، به فکر افزایش عرضه هستند، در حال حاضر عراق در هر روز 5 /4 میلیون بشکه تولید می‌کند و مسوولان این کشور وعده دادند که سطح تولید نفت تا سال 2020 به 5 /5 تا 6 میلیون بشکه در روز برسد. معاون وزیر نفت عراق در هفته گذشته اعلام کرد صادرات نفت این کشور به رقم بی‌سابقه 9 /3 میلیون بشکه در روز رسیده است.

عربستان به دنبال نابودی اوپک
در هفته گذشته، بلومبرگ در گزارش تحلیلی به بررسی رفتارها و سیاست‌های جدید عربستان در قبال اوپک پرداخت. بر اساس این گزارش، عربستان یکی از اعضای موسس اوپک است، اما در حال به صدا درآوردن ناقوس مرگ این سازمان است. بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان مدتی است که نقش سنتی اوپک در مدیریت بازار نفت را تضعیف کرده است و در مقابل، تصمیم به افزایش تولید برای از میان برداشتن تولید‌کنندگان نفت شیل گرفته است. به گزارش این خبرگزاری، اکنون بر اساس طرح جدید اقتصادی که به چشم‌انداز 2030 معروف شده و از سوی محمد بن سلمان مطرح شده است، دولت عربستان قصد دارد وابستگی اقتصاد این کشور را به درآمدهای نفتی کم کند و نیاز به مدیریت قیمت‌ها را به حداقل برساند. علاوه بر این، طرح خصوصی‌سازی شرکت نفت عربستان سعودی، این کشور را به تنها عضو اوپک تبدیل خواهد کرد که مالکیت کامل شرکت ملی نفت را در اختیار ندارد. از سوی دیگر، سث کلینمن، رئیس تحقیقات انرژی اروپایی در موسسه سیتی‌گروپ گفت: «ایده اصلی طرح سعودی ویژن 2030 این است که اوپک دیگر نقشی برای ایفا کردن نخواهد داشت، یا شما می‌توانید اوپکی بدون عربستان داشته باشید.» محمد بن سلمان ماه گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود: «ما به قیمت نفت اهمیتی نمی‌دهیم، قیمت چه 30 دلار باشد و چه 70 دلار برای ما یکی است. ما برنامه‌های خودمان را داریم که نیازی به قیمت بالای نفت ندارد.» این گزارش تحلیلی در ادامه معتقد است اگر شاهزاده سعودی به بلندپروازی‌های خود ادامه دهد، به معنای تغییری در ساختار اوپک خواهد بود. از زمان تاسیس اوپک در سال 1960 برای هماهنگی سیاست‌های نفتی کشورهای صادر‌کننده، عربستان مهم‌ترین نقش را در تعیین خط‌مشی این سازمان ایفا کرده و تلاش کرده بود با تعدیل تولید، قیمت‌ها را مدیریت کند.

افت قابل توجه طلای جهانی
اما مهم‌ترین رویداد هفته گذشته، سقوط قابل توجه بهای طلا در بازار جهانی بود. اونس که در ابتدای هفته گذشته در سطح 1250 دلار قرار داشت، طی هفته روند کاهشی را پشت سر گذاشت و با افت 30‌دلاری به کانال 1220 رسید. این در حالی است که در ماه گذشته برخی از کارشناسان، انتظار داشتند اونس جهانی به کانال 1300 دلار وارد شود.طلای جهانی در اغلب روزهای ماه می روند کاهشی داشت. اونس روز دوشنبه با چهار دلار افت به قیمت 1248 دلار رسید،‌ اما سه‌شنبه روز سقوط 21‌دلاری و ثبت قیمت 1227 دلار بود. روز چهارشنبه نیز با ضعف طلا آغاز شد. با آنکه در این روز بهای نفت خام برای اولین بار در هفت ماه گذشته در دقایقی از مرز 50 دلار بالا رفت، اونس کار خود را با قیمت 1228 دلار آغاز و بعد خیلی زود به سوی مرز 1220 دلار حرکت کرد.
کارشناسان تقویت شاخص دلار و شاخص‌های بورس را در این مسیر موثر می‌دانند. شاخص دلار روز سه‌شنبه به بیشترین میزان طی هفته گذشته رسید. رشد دلار علاوه بر فشار کاهشی بر روی طلا، احتمال رشد نرخ‌های بهره آمریکا در آینده نزدیک را تقویت کرد. البته با توجه به ضعف‌های اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهان، پیش‌بینی انقباض بیشتر سیاست پولی فدرال‌رزرو کار آسانی نیست. کاهش بهای طلای جهانی به حدی بود که حتی رشد بهای نفت خام نیز نتوانست به فلز زرد کمک کند.

افزایش نسبی قیمت دلار
در هفته گذشته دلار بازار آزاد در تهران روند صعودی را پشت سر گذاشت، این روند برخلاف مسیر هفته‌های گذشته بود. نرخ دلار در نخستین روز هفته گذشته کار خود را با سه هزار و 445 تومان آغاز کرد. اما به مرور روند افزایشی طی هفته آغاز شد و در انتهای هفته بهای این ارز در بازار تهران معادل سه هزار و 463 تومان ثبت شد. این میزان افزایش بیشترین مقدار افزایشی دلار از پنجم اردیبهشت ماه بود و بهای ارز به بیشترین مقدار طی سه هفته گذشته رسیده است. کارشناسان معتقدند افزایش قیمت دلار به دلیل عواملی نظیر «افزایش نرخ حواله درهم»، «پایین آمدن بهای طلای جهانی»، «افزایش تحرکات معامله‌گران آتی» و «کاهش میزان عرضه بازار‌ساز» است. برخی از کارشناسان اظهار کردند که در روزهای اخیر، تقاضای تجاری در بازار افزایش یافته است. به گفته این گروه، رشد نرخ حواله درهم یکی از نشانه‌هایی است که منعکس‌کننده ورود تقاضای تجاری به بازار است. یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش نرخ دلار، ناشی از ورود معامله‌گران سکه به بازار ارز است. بر این اساس، تحرکات سکه‌بازان موجب شد قیمت دلار در بازار داخلی متناسب با افزایش نرخ حواله درهم بالا نرود. عامل سوم و ضعیف‌تر این است که تغییرات قیمت ارز طی هفته گذشته متاثر از اقدامات بازار‌ساز بوده که میزان عرضه را در بازار کاهش داده است. این عامل نیز از افزایش قیمت‌ها حمایت کرده است. اما برخلاف نظرهایی که عوامل بنیادی را دلیل افزایش قیمت ارز عنوان می‌کردند، گروهی نیز معتقد بودند این رشد حبابی است. به گفته این گروه از فعالان، افزایش قیمت دلار بیشتر ناشی از تحرکات معامله‌گران آتی بوده و امکان دارد در روزهای بعد بهای دلار روند نزولی را پیش گیرد. برخی از تحلیل‌ها نیز نشان می‌دهد که دلار در ماه‌های اخیر بر اساس اختلاف تورم داخل و خارج، تعدیل نشده است و بر این اساس، امکان دارد بهای دلار در بازار آزاد به سطح سه هزار و 800 تومان نیز برسد. روندی که به نظر نمی‌رسد با توجه به مختصات کنونی بازار، در کوتاه‌مدت دست‌یافتنی باشد.

زمان یکسان‌سازی ارز
در هفته گذشته بحث یکسان‌سازی ارز نیز در بیست و ششمین همایش پولی و ارزی مطرح شد. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که یکسان‌سازی ارز در انتهای سال جاری یا در انتهای دولت یازدهم صورت خواهد گرفت. این در حالی است که در هفته گذشته، ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با رویترز، عدم دسترسی کامل ایران به بازارهای جهانی را یکی از دلایل اختلال در یکسان‌سازی ارز عنوان کرد. او که در حاشیه اجلاس یورومانی ایران سخن می‌گفت تاکید کرد اجرای این سیاست نیاز به پیش‌شرط امکان دسترسی ایران به بازار جهانی و همچنین نقل و انتقال آزادانه پول به نقاط دیگر جهان دارد و ما تنها زمانی در راستای یکسان‌سازی نرخ ارز قدم بر‌می‌داریم که نسبت به دسترسی پایدار خود به بازار ارز بین‌المللی مطمئن باشیم. به گفته او، پیش‌نیاز یکسان‌سازی ارز ایجاد شرایط مناسب و ثبات اقتصادی، دسترسی به منابع ارزی و سرعت عمل در جابه‌جایی است. ما شش ماه پس از اجرای کامل برجام که دسترسی به منابع‌مان کامل باشد می‌توانیم در این مسیر حرکت کنیم.

همراهی سکه با اونس
در هفته‌ای که دلار روند صعودی داشت، بهای سکه تحت تاثیر اونس جهانی کاهش قابل توجهی یافت. قیمت سکه بهار آزادی که در ابتدای هفته گذشته به یک میلیون و 10 هزار تومان رسیده بود، در روز چهارشنبه هفته قبل از سطح یک میلیون تومان نیز کمتر شد و به 996 هزار تومان رسید. این قیمت نسبت به روز گذشته آن 11 هزار تومان کاهش یافت. آخرین بار که بهای سکه کمتر از سطح یک میلیون تومان ثبت شده بود در هفته نخست اسفند سال گذشته بود. این روندها در حالی است که حتی در نیمه ظهر چهارشنبه نیز سکه در کانال میلیونی قرار داشت، اما پس از ساعت یک، مرز میلیونی شکسته شد و این روند در ساعت‌های پایانی روز نیز تداوم داشت. البته شاید حرکت اونس جهانی اثر خود را در روز پنجشنبه نیز بر روی سکه بگذارد و بهای آن را باز هم کاهش دهد. به گفته فعالان، افت هیجانی سکه، انتظارات معامله‌گران را بیش از پیش کاهشی کرده است.

افزایش جزیی شاخص بورس
در جریان معاملات هفته اول خرداد‌ماه، شاخص کل بورس با افزایش 6 /0‌درصدی به سطح 76 هزار و 853 واحدی رسید و دومین هفته صعودی خود را تجربه کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش 94واحدی به سطح 13 هزار و 887 رسید و با افزایش 1 /1‌درصدی روبه‌رو شد که نشان‌دهنده رشد بیشتر سهم‌های کوچک در بازار است. شاخص فرابورس نیز با کاهش کمتر از یک واحدی در سطح 817 واحد ایستاد.
معاملات بورس تهران، در هفته گذشته همانند هفته‌های پیش در حالی پیگیری شد که خوش‌بینی‌ها به افزایش بهای جهانی هر بشکه نفت روز‌به‌روز بیشتر شده و شاید همین موضوع سبب حجم بالای معاملات در این گروه شده و اکثر نمادهای پالایشگاهی و کالایی‌های وابسته به قیمت‌های جهانی سبزپوش شدند.
در هفته گذشته بیشترین بازده هفتگی را گروه ابزار پزشکی (که شامل تک‌سهم کنتورسازی است) با افزایش 15‌درصدی به خود اختصاص داده و بیشترین تاثیر در رشد این هفته شاخص کل را چند‌رشته‌ای‌های صنعتی داشته‌اند. در عین حال گروه زراعت، کاشی‌سازی و فلزات اساسی بدترین بازدهی‌های این هفته را به خود اختصاص دادند.

احتمال تمدید مهلت معافیت مالیاتی
در هفته گذشته، وزیر صنعت در نامه‌ای درخواست کرده مهلت معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا پایان امسال تمدید شود. این در حالی است که مهلت معافیت مالیاتی در انتهای سال قبل پایان یافته بود. از سوی دیگر، سازمان بورس با افزایش سرمایه 75‌درصدی سرمایه‌گذاری سایپا (وساپا) از محل سود انباشته موافقت کرد. به این ترتیب در صورت تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده سرمایه این شرکت به هزار و 67 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. در این گروه مالیبل سایپا نیز تقاضای افزایش سرمایه خود به میزان 320 درصد را از محل تجدید ارزیابی مطرح کرده است. هرچند هنوز منابع رسمی در این باره توضیحی نداده‌اند. علاوه بر این، هیات مدیره سایپا دیزل افزایش سرمایه 114‌درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را به مجمع فوق‌العاده پیشنهاد داده تا پس از اظهار‌نظر حسابرس و بازرس قانونی و موافقت سازمان بورس به تصویب این مجمع برسد. افزایش سرمایه 222‌درصدی لیزینگ خودرو غدیر (ولغدر) نیز مورد موافقت سازمان بورس قرار گرفته است. 200 درصد از این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی و مابقی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هاست. هیات مدیره فنر‌سازی زر (خزر) نیز افزایش سرمایه 215‌درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را تصویب کرد و به مجمع فوق‌العاده پیشنهاد داده‌اند. هیات مدیره این شرکت اواخر اسفند نیز افزایش سرمایه 150‌درصدی را پیشنهاد داده بود که این پیشنهاد را در هفته گذشته اصلاح کرد. از آن زمان تا امروز خزر 100 درصد بازده قیمتی داشته است و به نظر می‌رسد این بار نیز سود یکصد‌درصدی عاید سهامدارانی شد که به سرچشمه اطلاعات پیش از انتشارشان دسترسی دارند. همچنین مجوز افزایش سرمایه 2 /15‌درصدی شرکت ملی صنایع مس ایران از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی از سوی سازمان بورس صادر شده است. در گروه بیمه‌ای نیز بیمه میهن مجوز افزایش سرمایه 218‌درصدی در دو مرحله را دریافت کرد. به این ترتیب سرمایه اسمی «میهن» ابتدا از 2 /‌80 به 180 میلیارد تومان (بیش از 7 /‌99 میلیارد تومان) خواهد رسید و با مصوبه مجمع فوق‌العاده، افزایش سرمایه مرحله دوم از 180 به 250 میلیارد تومان برای دو سال به هیات مدیره تفویض می‌شود.

خبرهای خوش برای بانکی‌ها
در هفته گذشته وزرای خارجه 1+5 و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست ناتو درباره تحریم‌های اقتصادی و مالی ایران در ارتباط با موضوع هسته‌ای گفت‌وگو و بیانیه‌ای مبنی بر اطمینان به دسترسی ایران در زمینه‌های تجارت، تکنولوژی، مالی و انرژی صادر کردند. در گروه بانکی به دلیل انتشار اخبار مثبت در حوزه فعالیت بانک‌ها و پررنگ شدن احتمال برقراری روابط بین‌المللی، با رشد 5 /1‌درصدی مواجه شد و شاخص این صنعت به سطح 712 واحدی رسید.

عرضه اولیه
در هفته گذشته 10 درصد (معادل 30 میلیون) سهم شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند برای اولین بار پس از پذیرش در بازار اول فرابورس ایران به قیمت هر سهم 220 تومان عرضه شد. شنبه (هشتم خرداد) نیز پنج میلیون سهم معادل پنج درصد از سهام شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس عرضه خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها