شناسه خبر : 18035 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

معاون اول رئیس‌جمهور بر بهبود کیفیت کالای ایرانی تاکید کرد

رمز بقا

«بازار مصرف ۸۰ میلیون‌نفری»، همین حجم بزرگ یک بازار خودش می‌تواند انگیزه خوبی برای حضور در آن باشد. چه خارجی و چه داخلی طبیعتاً هیچ‌کدام مایل نیستند که به راحتی از چنین بازاری چشم‌پوشی کنند. اما چه می‌شود که مقامات دولتی و فعالان بخش خصوصی از سهم تولیدکنندگان داخلی در این بازار ۸۰ میلیون‌نفری ابراز نارضایتی می‌کنند؟ رمز ماندگاری در این بازار بزرگ چیست و تولیدکنندگان داخلی برای ماندگاری در این بازار باید چه کنند؟

«بازار مصرف 80 میلیون‌نفری»، همین حجم بزرگ یک بازار خودش می‌تواند انگیزه خوبی برای حضور در آن باشد. چه خارجی و چه داخلی طبیعتاً هیچ‌کدام مایل نیستند که به راحتی از چنین بازاری چشم‌پوشی کنند. اما چه می‌شود که مقامات دولتی و فعالان بخش خصوصی از سهم تولیدکنندگان داخلی در این بازار 80 میلیون‌نفری ابراز نارضایتی می‌کنند؟ رمز ماندگاری در این بازار بزرگ چیست و تولیدکنندگان داخلی برای ماندگاری در این بازار باید چه کنند؟
از نگاه معاون اول رئیس‌جمهور در یک طرف مهیا بودن فضای کسب‌وکار، در طرفی دیگر فعالیت‌های فرهنگی برای تشویق به مصرف کالای داخلی و در بخش دیگر شکل فعالیت خود تولیدکننده‌های ایرانی است که می‌تواند چرخه مصرف را به سمت کالاهای داخلی بچرخاند. اسحاق جهانگیری درباره فضای کسب‌وکار کشور گفته است: «ما در این دولت تلاش کردیم شرایط مناسب را برای فعالیت اقتصادی ایجاد کنیم و خوشبختانه همزمان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان مجموعه‌ای که می‌تواند کشور را به سمت شکوفایی و حرکت پیش ببرد، ابلاغ شد.» او که در همایش «ایران‌ساخت» سخن می‌گفت، افزود: «باید شرایط باثبات اقتصادی حاکم باشد، زیرا فعال اقتصادی نمی‌تواند در شرایط مبهم کار کند. فعال واقعی اقتصادی در فضایی که مولفه‌های اصلی اقتصاد قابل پیش‌بینی باشد، قادر به فعالیت موفق خواهد بود.» این مقام ارشد دولتی درباره نقش فرهنگ و نخبگان فرهنگی در میل به مصرف کالاها نیز بیان کرده: «اگر نخبگان فرهنگی و صنعتی کشور به صحنه بیایند حتماً می‌توانند تغییر جدی در نگرش مردم برای استفاده از کالای داخلی ایجاد کنند و این نگرش را به وجود بیاورند که مردم به سمت کالای داخلی گرایش پیدا کنند؛ به خصوص اگر این کالا دانش‌بنیان باشد.» موضوعی که مورد تایید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم است. رضا صالحی امیری اعتقاد دارد بسترسازی فرهنگی به‌منظور ترویج فرهنگ استفاده از کالای دانش‌بنیان ایرانی ضروری است.
اما درباره رکن سوم یعنی مسوولیت فعالان اقتصادی، معاون اول رئیس‌جمهوری توجه به دو مقوله «کیفیت» و «رقابت» را مطرح کرده است. او با بیان اینکه اگر کالایی ایرانی بود به معنای کیفیت پایین آن نیست، عنوان کرده است: «تولیدکنندگان ایرانی نباید دست از تلاش برای بهبود کیفیت بردارند و باید بدانند که اگر به دنبال رقابت و بهبود کیفیت نباشند قادر نخواهند بود در بازار موفق شوند.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید