شناسه خبر : 17849 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هفته ای که گذشت

به گزارش سی‌ان‌ان مانی، نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا به رکورد ۲/۱۲ درصد در ماه گذشته رسید.

رکورد بیکاری در اروپا
جمعه سی و یکم می‌/‌دهم خرداد: به گزارش سی‌ان‌ان مانی، نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا به رکورد 2/12 درصد در ماه گذشته رسید. آخرین داده رسمی منتشر‌شده توسط یورواستان نشان می‌دهد که در مقایسه با ماه قبل، در ماه آوریل نزدیک به 100 هزار نفر بیشتر به دنبال کار گشته‌اند. مظنونین عادی - اسپانیا و یونان - با بالاترین سطوح بیکاری روبه‌رو هستند. آخرین داده‌ها حاکی از این است که سطوح بیکاری در دو کشور تقریباً 27 درصد است. بیش از 50 درصد جمعیت جوان کشور بیکار هستند. در این بین، اتریش و آلمان از میان 17 کشوری که از واحد پولی یورو استفاده می‌کنند، کمترین میزان بیکاری را دارا هستند. در ماه آوریل بیکاری اتریش زیر پنج درصد و بیکاری آلمان 4/5 درصد بود. در کل، 4/19 میلیون نفر در منطقه یورو در ماه آوریل بیکار بوده‌اند. جمعیت بالای جوانان بیکار برای سیاستمداران و مقامات اروپایی مساله‌ای نگران‌کننده بوده است.

سرقت‌های تجاری چین
شنبه یکم ژوئن‌/‌یازدهم خرداد: به گزارش بلومبرگ، چاک هاگل وزیر دفاع آمریکا، چین را به خاطر حملات سایبری در حین پیشبرد مذاکرات محکوم کرد. هاگل در سخنرانی خود در میان جمعی از مقامات ارشد آسیایی از جمله اعضای ارتش چین، این کشور را محکوم کرد که به حملات سایبری کمک مالی می‌رساند. او در این کنفرانس سالانه که در سنگاپور برگزار می‌شود، اظهار داشت: «ایالات متحده آمریکا نگرانی‌های ما را درباره تهدیدهای روز‌افزون سایبری، که برخی از آنها با دولت و ارتش چین در ارتباط هستند، ابراز کرده است.» مقامات آمریکا و وزارت دفاع این کشور پیشتر نیز چین را به خاطر حملات سایبری مقصر دانسته بودند. اظهارات عمومی هاگل پیش چشم مقامات چینی صورت گرفت و تعهد آمریکا را برای بهبود روابط بین دو کشور زیر سوال برد. مشاور امنیت ملی آمریکا، تام دونیلون، در ماه مارس گفت چین مبارزه‌ای رایانه‌ای برای دزدیدن رازهای تجاری به راه انداخته است.

افول بازارهای مالی ترکیه
یکشنبه دوم ژوئن‌/‌دوازدهم خرداد: به گزارش تلگراف، بازارهای مالی ترکیه در این هفته پس از پنجمین روز اعتراضات ضد‌‌دولتی در سرتاسر کشور که حداقل 79 زخمی به جای گذاشته و چهره ستاره در حال ظهور اروپا را خدشه‌دار کرده است، هنوز در دشواری غوطه‌ور است. بحران سیاسی به بالاترین حد خود رسیده است در حالی که بازارهای نوپدید در سرتاسر جهان با فشار شدید مواجه می‌شوند. مهاجرت ناگهانی گردش‌های سرمایه‌ای از آن کشورهایی که به خاطر کسری‌های تجاری و ریسک‌های سیاسی بیشتر در خطر هستند، مشکل را دو‌چندان کرده است. لیره ترکیه پس از 17 ماه در مقایسه با دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است در حالی که عواید اوراق قرضه 10ساله ترکیه به میزان 40 امتیاز پایه افزایش یافته است. توفان کُمرت از سهامی گارانتی گفت که «ما شاید شاهد فروش‌های زیر قیمت بیشتری در دارایی‌های ترکیه باشیم.» با این حال، یک تحلیلگر اقتصادی ترک اظهار داشت مشکلات پیش از آغاز اعتراضات شروع شده بود.

کمبود کارگران ساخت و ساز در آمریکا
دوشنبه سوم ژوئن‌/‌سیزدهم خرداد: مسکن‌سازان آمریکا برای دسترسی به نیروی کار با یکدیگر به رقابت پرداخته‌اند. به گزارش سی‌ان‌ان مانی، فروش خانه‌های جدید رو به رشد است، اما مسکن‌سازان قادر نیستند نیروی کار جدید برای تامین تقاضای بازار پیدا کنند. مایکل فینک، مدیر اجرایی گروه ملک و املاک لیوود در شهر ترنتون در ایالت نیوجرسی گفت پس از ورشکستگی بازار مسکن، بسیاری از کارگران به صورت گروهی ساخت و ساز را رها کردند. او افزود: «بسیاری از کارگران ما مهاجر هستند و اکنون به کشورهایشان بازگشته‌اند. مقاطعه‌کاران فرعی ما نمی‌توانند کارگر پیدا کنند. آنها قادر نیستند به موقع کار را شروع کنند. آنان نمی‌توانند کارها را سر وقت به پایان برسانند.» انجمن ملی مسکن‌سازان در ماه مارس گزارش کرد که 46 درصد از اعضای آن می‌گویند از برنامه‌هایشان برای پایان بردن پروژه‌ها عقب افتاده‌اند، 15 درصد از پذیرش پروژه سر باز زدند و 9 درصد فروش‌هایشان را به خاطر فقدان کارگر کافی لغو کردند.

لزوم تداوم اصلاحات مالیاتی در یونان
سه‌شنبه چهارم ژوئن‌/‌چهاردهم خرداد: به گزارش تلگراف، اتحادیه اروپا اعلام کرده است نظام مالیاتی یونان هنوز برای دستیابی به اهداف مورد نظر مناسب نیست. کمیسیونر مالیات اتحادیه اروپا، همزمان با اینکه کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول، خواستار اقدامات بیشتری برای مقابله با بهانه‌های شایعی که اقتصاد کشور را فلج کرده شد، اعلام کرد یونان هنوز راه درازی برای رسیدن به نظام مالیات مناسب با اهداف مورد نظر دارد. با وجود اینکه اتحادیه اروپا از گام‌های مثبت یونان برای ساده کردن و مدرن کردن قانونگذاری مالیاتی تقدیر کرد، آلگیرداس سمتا، کمیسیونر مالیات و گمرک اروپا افزود: «راه درازی باید پیموده شود پیش از اینکه یونان به نظام مالیاتی‌ای دست یابد که برای اهداف مورد نظرش مناسب باشد.» او گفت با وجود کمک کمیسیون به یونان برای بهبود مجموعه بدهی‌هایش و مالیات‌گیری بهتر از ثروتمندان، روند پیشرفت هنوز خیلی کند و آرام است.

تهدید اپوزیسیون کامبوج
چهارشنبه پنجم ژوئن‌/‌پانزدهم خرداد: رهبر اپوزیسیون کامبوج، سام رینزی، تهدید کرد اگر در انتخابات ماه بعد تقلب شود، هوادارانش دست به خشونت خواهند زد. سام رینزی 64ساله در حالی که در سفری منطقه‌ای در سنگاپور به سر می‌برد در تماسی تلفنی گفت: «اگر بار دیگر به اراده مردمی خیانت شود، نارضایتی عمومی خود را به وسیله دیگری نشان خواهد داد، و این ممکن است خشونت باشد. هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد و به همین دلیل است که باید برای جلوگیری از خشونت، انتخابات دموکراتیک را تضمین کنیم.» هو سن، نخست‌وزیر 60ساله کامبوج، قصد دارد سه‌دهه در راس قدرت بودن خود را در انتخابات 28 جولای گسترش دهد. دو حزب اپوزیسیون اصلی کامبوج که حدود یک‌چهارم کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارند، سال گذشته تحت عنوان حزب نجات ملی کامبوج متحد شدند. سام رینزی از نامزد شدن در انتخابات ماه جولای منع شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها