شناسه خبر : 14984 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هدفمند سازی یارانه از نگاه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

یکی از بحث‌هایی که در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها خود را نشان داد این است. دولت‌های قبل هم درباره آن توافق داشتند اما چرا در اجرا دچار برخی مشکلات شد؟

سعید جلیلی: باید با قدرت ادامه پیدا کند
یکی از بحث‌هایی که در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها خود را نشان داد این است. دولت‌های قبل هم درباره آن توافق داشتند اما چرا در اجرا دچار برخی مشکلات شد؟ هدفمندی یارانه‌ها با یک منطق اقتصادی صحیح اجرا شده و امروز قانون شده و نباید به آن نگاه سیاسی داشت. ممکن است از برخی فراز و فرودهای سیاسی بخواهند استفاده کنند اما به نظر من این کار باید با قدرت ادامه یابد و به خصوص مرحله دوم آن ظرفیت خوبی است که یکی از طرح‌های نظام در جهت تحقق عدالت بود. قبلاً این‌گونه بود که ما کالا را ارزان‌تر می‌دادیم و کسی که بیشتر مصرف می‌کرد بیشتر یارانه می‌گرفت اما هدفمندی این حالت را عادلانه کرد و اجازه نداد هر کس مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر بگیرد. هدفمندی منطق درستی داشت اما به نظرم باید درست و به‌طور کامل اجرا شود یعنی باید از تولید به‌ویژه در حوزه صنعت و کشاورزی نیز حمایت شود.

رضایی: 65هزار تومان یارانه می‌دهم
این مسیری را که آغاز شده ادامه می‌دهیم و اگر مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود، باز تورم بالا خواهد رفت که برنامه‌ریزی کردم پرداخت این 45 هزار تومان را به مردم ادامه دهم و با آغاز فاز دوم 65 هزار تومان به حساب مردم واریز می‌کنیم، اما تا شش ماه قابل برداشت نخواهد بود و در پایان شش ماه پس از اینکه وارد چرخه تولید شد، به همراه سود دریافتی از طریق بانک قابل برداشت می‌شود. یارانه سومی برای انجام فعالیت‌های کشاورزی در نظر می‌گیریم، یعنی اگر کشاورزی بخواهد، کشاورزی مکانیزه انجام دهد، یارانه به او تعلق خواهد گرفت. گام‌های بعدی قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید برای به ثمر نشستن آثار این قانون در جامعه، با قدرت و جدیت در کشور اجرا شود. تاکنون، فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها در کشور اجرا شده است و برای به بار نشستن آثار این قانون در اقتصاد کشور، دولت باید فازهای این قانون را با اقتدار اجرا کند.


حداد‌عادل:اجرای قانون یارانه‌ها باید ادامه یابد
پرداخت یارانه‌ها در دولت آینده ادامه پیدا خواهد کرد. قطعاً در شرایط فعلی هیچ دولتی یارانه‌ها را قطع نخواهد کرد ولی در درازمدت باید درباره این موضوع تصمیم‌گیری شود. در دراز‌مدت باید بررسی شود که آیا پرداخت یارانه‌ها و اینکه کل ملت ایران کارمند دولت شوند، با کوچک شدن دولت مغایرت دارد یا نه؟ باید به طور کارشناسی بررسی شود که آیا اینکه ما دائماً یارانه را اضافه کنیم کار درستی است یا نه؟ بحث بر سر چگونگی اجرا شدن این طرح است. اختلاف مجلس و دولت این است که چه میزان یارانه‌ها به تولید تعلق گیرد. ادامه قانون هدفمندی یارانه‌ها مورد تایید مجلس است، هرچند اعمال تغییرات در این قانون محتمل است. بنابراین یارانه‌ها باید ادامه یابد. در دولت‌های گذشته نیز این مساله پیگیری می‌شد اما احمدی‌نژاد آن را اجرا کرد و باید گفت اقتصاد ایران به چنین جراحی احتیاج داشت، اما چند اشکال در اجرای آن ایجاد شده است.

سید‌محمد غرضی: تورم را کاهش می‌دهم
سید‌محمد غرضی: فاز اول قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به طور کامل اجرا نشد به همین دلیل قصد داریم، فاز اول را به طور کامل اجرا کنیم زیرا می‌دانیم که با اجرا شدن فاز اول به طور کامل تورم نیز کاهش می‌یابد. باید در ابتدا دانست که طرح تحول اقتصادی هفت محور مهم و کلیدی داشت و این هفت محور باید با هم اجرا شود که در این صورت گفته‌ایم فاز اول اجرا شده است. مهم‌ترین قسمت از طرح تحول اقتصادی حمایت از تولید است که این حمایت تاکنون از سوی دولت کنونی کمتر صورت گرفته و تا این حمایت یعنی تزریق 30 درصد از این یارانه‌ها به تولید ادامه دارد. بنابراین افزایش قیمت حامل‌های انرژی در شرایط اقتصادی کنونی اشتباه محض است و می‌تواند منجر به افزایش تورم شود. ولی همان‌طور که می‌دانید شعار من این است که تورم را از بین خواهد برد.

قالیباف:ادامه می‌دهم
اگر توفیق اداره مملکت را در دوره یازدهم ریاست‌جمهوری داشته باشم هدفمندی یارانه‌ها را ادامه می‌دهم. هدفمندی یارانه‌ها کار درستی است که حتماً باید ادامه پیدا کند. برای اقشار کم‌برخوردار جامعه به ویژه در روستاها یارانه کار می‌دهم تا به وسیله یارانه کار، به مقوله کشاورزی رونق داده شود؛ در حقیقت یکی از اقدامات اساسی می‌تواند باز‌توزیع یارانه‌ها در مسیر اعطای سهم بیشتر به دهک‌های پایین درآمدی از ثروت عمومی کشور باشد. همچنین در حوزه اشتغال با ظرفیت عظیم و کارآمد جوانان ایجاد پنج میلیون شغل دشوار نیست. هدفمندی یارانه‌ها طرح بسیار خوبی است اما نتایج منفی آن ریشه در سوء مدیریت دارد. در حال حاضر سایه سیاست‌بازی بر سر هدفمندی یارانه‌ها قرار گرفته و قانونی که در مجلس تصویب شده به درستی اجرا نمی‌شود و هدفمندی در حوزه اجرا مشکلاتی دارد.

عارف:سهم اقشار آسیب‌پذیر بیشتر شود
هدفمندی یارانه‌ها یکی از آرزوهای دولت‌های پس از انقلاب بوده است. چرا که مردم و دولت می‌دیدند که یک فرد برخوردار برای مثال۴۰ برابر بیش از یک فرد مستضعف از یارانه‌ها استفاده می‌کرد. در برنامه سوم توسعه خیزی برداشتیم تا این مساله حل شود. قرار بر این بود تا رشد پلکانی برای حامل‌های انرژی داشته باشیم. اما مجلس پنجم ماده مربوطه را حذف کرد و به جای رشد پلکانی قیمت‌ها، رشد ۱۰‌درصدی را جایگزین کرد که متاسفانه آن شکاف حفظ شد. اما نتوانستیم آن را اجرا کنیم، این دولت آن را اجرا کرد البته به صورت ناقص. دولت شهامت خوبی در هدفمندی یارانه‌ها به خرج داد اما بد اجرا کرد که اگر سهم صنعت و زیربناها را می‌داد وضعیتی را که الان داریم نداشتیم و تورم لجام‌گسیخته وجود نداشت. به نظرم باید سهم اقشار آسیب‌پذیر در اجرای این قانون بیشتر باشد و این نیازمند کار کارشناسی است.


ولایتی: قشر ثروتمند از دریافت یارانه منع شوند
هر دولتی بیاید موظف است هدفمندسازی یارانه‌ها را اجرا کند و در این طرح طبقات کم‌درآمد جامعه یارانه دریافت کنند ولی با اتخاذ تدابیری درست، قشر ثروتمند از دریافت یارانه منع شوند. نباید از طرفی یارانه‌ها را زیاد کنیم و از سوی دیگر نرخ تورم طوری باشد که یارانه‌ها را خنثی کند. یارانه در صورتی خوب است که ما دیگر مولفه‌ها را همراه با آن هماهنگ کرده باشیم. هرگونه تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای هدفمندی یارانه‌ها باید با هماهنگی دولت و مجلس باشد. برای پیشرفت اقتصادی، هدفمندی یارانه‌ها لازم است و برای جلوگیری از هدر رفتن صنایع ملی و جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن افرادی که دخل و خرج آنها با هم توازن ندارد و هزینه‌های آنها بیش از درآمد است، امری لازم است. اما نباید تنها به این طرح اکتفا شود و راه آن در قانون پیش‌بینی شده که هم به صنایع کمک شود چرا که هزینه‌های صنایع بسیار بالاست.

روحانی: اصل هدفمندی یارانه‌ها باید دنبال شود
قانون هدفمندی یارانه‌ها، قانون خوبی است. بحث هدفمندی یارانه‌ها از زمان دولت آقای هاشمی مطرح بود. ایشان در مجلس چهارم مصمم بود هدفمندی را اجرا کند اما مجلس مخالفت کرد. در جلسه مشترک دولت و مجلس، اکثریت نمایندگان مخالفت کردند و ایشان که دیدند مجلس همراهی نمی‌کند و زمینه پذیرش آن نیست؛ طرح را کنار گذاشتند. کارشناسان آقای خاتمی هم مدتی در پی تدوین لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بودند. یارانه‌ها نمی‌توانست به شکل قبل ادامه بیابد. قانون هدفمندی یارانه‌ها شکل پرداخت یارانه را تغییر داده است. . اما تورم و گرانی، اثر یارانه نقدی را کم کرده است؛ این از مسائلی است که جای بحث دارد. اصل هدفمندی یارانه‌ها باید دنبال شود و مراحل بعدی آن نیز اجرا شود منتها باید برنامه‌ریزی شود که از آثار سوء جانبی آن جلوگیری شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها