شناسه خبر : 134 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سقوط سود اپل در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۶

کابوس برای اپل

شرکت اپل اعلام کرد سود و میزان فروش این شرکت در سه ماه اول سال جاری میلادی، کاهش یافته است. این اولین کاهش در میزان فروشی است که اپل در بیش از یک دهه گذشته با آن مواجه شده است.

شرکت اپل اعلام کرد سود و میزان فروش این شرکت در سه ماه اول سال جاری میلادی، کاهش یافته است. این اولین کاهش در میزان فروشی است که اپل در بیش از یک دهه گذشته با آن مواجه شده است. آخرین باری که آمار کاهش فروش سه ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل در اپل ثبت شده بود در سال 2003 میلادی بوده است. این گزارش، قیمت سهام اپل در بازارها را کاهش داد. بزرگ‌ترین مشکلی که در حال حاضر اپل با آن روبه‌رو است، تک‌محصولی بودن این شرکت عظیم است. در حال حاضر دوسوم فروش اپل را تلفن‌های همراه هوشمند آن، آیفون، تشکیل می‌دهد. به عبارت صحیح‌تر در حال حاضر آینده آیفون، همان آینده اپل است و شرکت هیچ محصول جایگزینی برای آن ندارد.
این، همان اتفاقی بوده است که در سه‌ماهه اول سال رخ داده است. فروش آیفون، برای اولین بار در تاریخ تولید این تلفن همراه هوشمند، کاهش یافته و به دنبال خود تمام شرکت را به پایین کشیده است. متاسفانه آمار فروش آی‌پد (دیگر محصول این شرکت که کار پخش موسیقی را انجام می‌دهد) همیشه در حال کاهش است و تقاضای لپ‌تاپ مک هم افزایش یا کاهشی را نشان نداده و در نتیجه نتوانسته به آمار فروش کلی کمکی بکند. حتی قرار گرفتن تیم کوک در لیست مجله تایم و سخنرانی امیدوارکننده وی در جمع سهامداران هم نتوانست قیمت سهام اپل را نجات دهد و پس از ساعت‌ها خرید و فروش، در نهایت قیمت سهام اپل با هشت درصد کاهش به زیر 100 دلار به ازای هر سهم رسید.
اوضاع نامناسب اپل در سه‌ماهه اول سال، موضوعی بود که وال‌استریت آن را پیش‌بینی کرده بود. اما به نظر می‌رسد اوضاع از پیش‌بینی‌های قبلی نامساعدتر است. در سه‌ماهه اول سال گذشته میلادی، 2 /61 میلیون عدد آیفون در سراسر جهان به فروش رسید. این رقم در سه‌ماهه اول امسال، برابر 2 /51 میلیون واحد بود که به معنای کاهشی 16‌درصدی است. کاهش در میزان فروش آی‌پد 19 درصد و در فروش مک، 12 درصد ثبت شده است. این ارقام در مجموع به معنای کاهش 22‌درصدی سود شرکت از مبلغ 13 و شش میلیارد دلار به 5 /10 میلیارد دلار است. فروش شرکت هم از 58 میلیارد دلار در سه‌ماهه اول سال گذشته، به 6 /50 میلیارد دلار در سال جاری رسیده است که نشان‌دهنده کاهشی 13‌درصدی است. کاهش دورقمی میزان فروش از سال 2001، و این میزان از کاهش سود، از سال 2013 به بعد در اپل سابقه نداشته است. البته عوامل خارجی مانند افزایش ارزش دلار و کاهش رشد اقتصاد چین نیز، به نامساعدتر شدن شرایط برای این شرکت دامن زده است. با توجه به اینکه به نظر نمی‌رسد چین دیگر بتواند به دوران طلایی خود بازگردد، اپل باید به فکر بازارهایی جدیدتر برای محصولات خود باشد. بازاری همچون هند که رشد فروش آیفون در آن در سه‌ماهه گذشته بیش از 50 درصد بوده است و شاید بتوان گفت تنها نکته قابل ذکر گزارش اخیر این شرکت محسوب می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید