شناسه خبر : 11899 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ثبت زیان ۰ / ۱ درصدی در کارنامه ۹‌ماهه بورس تهران

پیش‌بینی آینده مثبت

پرونده بورس تهران در دوره ۹ماهه نخست سال ۹۵، با ثبت زیان ۱ / ۰‌درصدی بسته شد تا به این ترتیب به‌رغم رشد ۸ / ۴‌درصدی شاخص کل بورس در پاییز، همچنان عملکرد سال جاری این بازار با زیان همراه باشد.

هدیه لطفی
پرونده بورس تهران در دوره 9ماهه نخست سال 95، با ثبت زیان 1 /0‌درصدی بسته شد تا به این ترتیب به‌رغم رشد 8 /4‌درصدی شاخص کل بورس در پاییز، همچنان عملکرد سال جاری این بازار با زیان همراه باشد. بر این اساس در معاملات روزهای پایانی آذر‌ماه شاخص کل با عبور از سقف سال 95، از محدوده زیان از ابتدای سال خارج شد. در ادامه اما این روند نتوانست ادامه پیدا کند و در آخرین روز از فصل پاییز بازار سهام یک بار دیگر هم با زیان مواجه شد. در حالی کارشناسان ناکامی مسیر رشد شاخص کل پس از عبور از سقف سال 95 را در پیشخور کردن عوامل مثبت در سه‌ماهه پایانی سال گذشته ارزیابی می‌کنند که پیش‌بینی‌ها برای سه ماه آینده بازار نشان از تداوم روند مثبت شکل گرفته از پاییز دارد؛ به‌طوری که بورس تهران فصل پاییز را در شرایط رونق مناسبی به پایان رساند و نه‌تنها دماسنج این بازار با رشد 8 /4درصدی مواجه شد، بلکه ارزش معاملات به علت حضور پررنگ سهامداران حقیقی نیز وضعیت مناسبی را تجربه کرد. در این میان هرچند انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا طی آبان‌ماه یک هیجان منفی را به معاملات تزریق کرد اما در نهایت این هیجانات فروکش کرد و بازدهی این بازار در آبان‌ماه نیز مثبت شد. به‌طوری که با احتساب رشد یک‌درصدی معاملات در آذرماه، ثبت داد و ستد بیش از 156 میلیارد سهم به ارزش 350 هزار میلیارد تومان در کارنامه بورس از ابتدای سال تا پایان آذرماه به ثبت رسید. در واقع آنچه مسیر عمومی قیمت‌ها در بورس تهران را در آذر‌ماه صعودی کرد، تشدید رشد قیمت در بازارهای جهانی و همچنین افزایش قیمت نفت تحت تاثیر توافقات کشورهای اوپک و غیراوپک بود. اما در این میان به عقیده کارشناسان، همچنان نگرانی از افزایش مجدد نرخ سود بانکی مهم‌ترین عامل موثر در بورس خواهد بود. البته تا حدود زیادی این نگرانی به واقعیت هم نزدیک شده به‌طوری که اوراق خزانه قابل معامله در بورس در هفته‌های پایانی آذر به 24 درصد بازدهی سالانه هم رسید.
فعالان بازار معتقدند به نظر می‌رسد این شرایط در ماه‌های پایانی سال نیز همچنان ادامه داشته باشد. زیرا دولت به منظور کنترل بیشتر نرخ تورم در چند ماه مانده به انتخابات قطعاً تمایل دارد جذاب‌ترین بازار سرمایه‌گذاری، بازار اوراق باشد. بر همین اساس به نظر می‌رسد در ماه‌های پایانی سال هرچند بازاری مثبت خواهیم داشت اما نباید انتظار هجوم نقدینگی به بازار سرمایه را داشته باشیم.
index:1|width:620|height:367|align:center

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها