شناسه خبر : 76 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رئیس مجلس ملی فرانسه به ایران آمد

ارتباط فرانسوی

کلود بارتلون، رئیس مجلس ملی فرانسه دوشنبه‌شب در راس هیاتی پارلمانی برای سفری چهارروزه وارد تهران شد. بارتلون که به دعوت علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به تهران آمده بود در این سفر با رئیس‌جمهوری، وزیر امور خارجه، رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد.
اگرچه تهران-پاریس در سال گذشته میزبان مقامات ایرانی و فرانسوی متعددی بوده اما بارتلون بلندپایه‌ترین مقام فرانسوی است که به ایران سفر کرده است. پیش از بارتلون هم، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه وقت فرانسه 7 مردادماه سال گذشته به ایران آمد؛ سفری که با برخی از حواشی از سوی مخالفان برجام مواجه شد. اما در میان مقامات عالی ایرانی، حسن روحانی سال گذشته 7 بهمن به فرانسه رفت. سفرهای مقامات ایرانی و فرانسوی در سطوح پایین‌تر نیز انجام شده است؛ مانند سفر رسمی رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران به فرانسه و همچنین سفر یک هیات از سنای فرانسه به ایران. این دید و بازدیدها هم مقدمه دعوت رسمی علی لاریجانی از همتای فرانسوی خود بود.
حسن روحانی، در دیدار با رئیس مجلس ملی فرانسه با اشاره به دستاوردهای برجام برای دو کشور گفت: «توافق هسته‌ای فضای جدیدی برای همکاری آفرید که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم. فرانسه و ایران دارای توانمندی‌ها و امکانات فراوانی هستند که می‌تواند در مسیر توسعه همکاری‌های دو دولت و منافع دو ملت به کار گرفته شود.» روحانی با بیان اینکه در مذاکرات و توافق هسته‌ای تنها به دنبال حل‌وفصل یک مشکل نبودیم، تاکید کرد: «هدف جمهوری اسلامی ایران در مذاکره طولانی و مهم با 1+5 اثبات حقانیت خود در فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای و نشان دادن اراده خود برای تعامل سازنده با جهان بود.»
دیدار دیگر بارتلون با همتای ایرانی خود بود. علی لاریجانی در ابتدای این دیدار گفت: «تبادل هیات‌های بلندپایه میان ایران و فرانسه در مقطع کنونی نشان از علاقه‌مندی متقابل برای توسعه روابط فی‌مابین دارد.» کلود بارتلون رئیس مجلس ملی فرانسه نیز در این دیدار ضمن اشاره به آغاز فصل نوینی در روابط فرانسه و جمهوری اسلامی ایران گفت: «فرانسه آمادگی و علاقه‌مندی لازم برای توسعه همکاری همه‌جانبه از جمله ارتقای سطح مناسبات بانکی خود را با جمهوری اسلامی ایران دارد.»


دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها