شناسه خبر : 9451 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بازار اجاره به کدام سو می‌رود؟

گرانی کرایه خانه؟

شمار معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه امسال نشان از این می‌دهد که بازار مسکن در حال بیدار شدن از خواب زمستانی است، چرا که بر اساس آمارهای اعلام‌شده، تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ۱۳۹۵ نه‌تنها نسبت به ماه گذشته افزایش یافته، بلکه در مقایسه با اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز رشدی ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.

ساره سیدناصری

شمار معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه امسال نشان از این می‌دهد که بازار مسکن در حال بیدار شدن از خواب زمستانی است، چرا که بر اساس آمارهای اعلام‌شده، تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت 1395 نه‌تنها نسبت به ماه گذشته افزایش یافته، بلکه در مقایسه با اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز رشدی 29 درصدی را نشان می‌دهد. البته با توجه به اینکه این آمار گواه این است که میزان معاملات نسبت به اردیبهشت سال 1393 کاهش یافته است، درمی‌یابیم که هنوز به رونق کامل و دلخواه دست نیافته‌ایم. اما به گفته بسیاری از مشاوران املاک میزان معاملات رهن و اجاره مسکن که حتی در دوران رکود هم آمار خوبی از آنها بر جای مانده، این روزها افزایش یافته است و به گفته برخی از کارشناسان امسال شاهد این بوده‌ایم که جابه‌جایی‌ها زودتر از موعد شروع شده است. معاملات رهن و اجاره مسکن در فروردین‌ماه امسال نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 8 /9 و 1 /11 درصد رشد داشته است، از طرفی هر سال با شروع فصل نقل و انتقالات، میزان رهن و اجاره مسکن افزایش پیدا می‌کند، بنابراین در این دوران شاهد افزایش نرخ اجاره‌ها نیز هستیم اما اکنون دوگانگی در این بازار مشاهده می‌شود، زیرا برخی معتقدند که در بازار رهن و اجاره همانند هر سال شاهد افزایش نرخ‌ها خواهیم بود، اما بسیاری نیز عقیده دارند که بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است رشد نرخ اجاره‌بها در سال جاری نسبت به سال گذشته نباید بیشتر از 10 تا 15 درصد باشد چون اتفاق خاصی مبنی بر رشد قیمت مسکن رخ نداده است. همچنین او کاهش نرخ سود بانکی را در اجاره‌بهای مسکن بدون تاثیر می‌داند. اما سوالی که وجود دارد این است که به طور کلی کدام عوامل می‌توانند در اجاره‌بهای مسکن اثرگذار باشند؟ بر اساس نظر کارشناسان تنها دو عامل وجود دارد که می‌تواند تعیین‌کننده نرخ اجاره مسکن باشد، یکی از آنها قیمت مسکن است و دیگری تورم عمومی. اما با توجه به اینکه قیمت مسکن رابطه مستقیمی با نرخ اجاره‌بها دارد، بنابراین هر عاملی که سبب افزایش قیمت مسکن شود، می‌تواند در اجاره‌بهای مسکن نیز اثرگذار باشد، بنابراین سوال اینجاست که کاهش مجدد نرخ سود بانکی که یکی از اقداماتی است که دولت بر آن تاکید دارد می‌تواند سبب افزایش اجاره‌بهای مسکن شود؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر چه کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند سبب رونق در ساخت و ساز مسکن شود، اما ممکن است که در بلندمدت افزایش قیمت مسکن را نیز به دنبال داشته باشد، که این موضوع می‌تواند نرخ اجاره‌ها را نیز افزایش دهد. البته برخی کارشناسان بر این باورند که کاهش نرخ سود در کوتاه‌مدت تاثیری در بازار اجاره مسکن ندارد و حتی می‌تواند سبب کاهش نرخ اجاره‌ها شود و در برخی از موارد سبب آن می‌شود که ودیعه مسکن جای خود را با اجاره‌بها عوض کند، زیرا مالکان تمایل پیدا می‌کنند سودی که قبلاً در ازای قرار دادن ودیعه در بانک دریافت می‌کردند اکنون به صورت ماهانه از خود مستاجر بگیرند.
در این راستا در این پرونده تجارت فردا، عوامل موثر بر بازار اجاره‌بهای مسکن مورد بررسی قرار گرفته است. بیت‌الله ستاریان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است هر عاملی که سبب افزایش قیمت مسکن شود، می‌تواند در بازار اجاره مسکن نیز اثرگذار باشد که کاهش نرخ سود بانکی یکی از این عوامل است. اما در شرایطی که تمامی عوامل اثرگذار در قیمت مسکن متوقف شده‌اند و به دلیل اینکه بازار مسکن وارد رکود شده و تقاضای موثر کاهش یافته است، افزایش قیمتی در آن مشاهده نمی‌شود، بنابراین می‌توانیم بگوییم که هیچ عاملی نمی‌تواند در نرخ اجاره‌بهای مسکن اثر بگذارد و این نرخ تنها بین 15 تا 20 درصد از ارزش کلی ملک است و زمانی که ملک در رکود است، هر ساله اجاره از 15 درصد به سمت 20 درصد که بیشترین حد است گرایش پیدا می‌کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها