شناسه خبر : 401 لینک کوتاه

ضرورت ایجاد منطقه آزاد تجاری در کردستان

شهردار تهران: بین تجدیدی‌ها شاگرد زرنگیم

مسائل مربوط به حادثه آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو با گذشت سه هفته از وقوع آن، هفته گذشته همچنان از خبرهای اصلی رسانه‌ها بود. اظهارات شهردار تهران به‌عنوان مدیر ارشد شهری خبرسازترین بخش این اخبار بود.

مسائل مربوط به حادثه آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو با گذشت سه هفته از وقوع آن، هفته گذشته همچنان از خبرهای اصلی رسانه‌ها بود. اظهارات شهردار تهران به‌عنوان مدیر ارشد شهری خبرسازترین بخش این اخبار بود. محمدباقر قالیباف که سیزدهم بهمن‌ماه هنگام ارائه گزارش مدیریت بحران حادثه پلاسکو در مجلس شورای اسلامی، عملیات 9روزه آواربرداری ساختمان پلاسکو را با آواربرداری چندماهه برج‌های دوقلوی نیویورک پس از حادثه 11 سپتامبر مقایسه کرده بود، در جلسه 17بهمن‌ماه شورای شهر نیز اظهاراتی بحث‌برانگیز داشت. درحالی‌که تعدادی از اعضای شورای شهر و نمایندگانی از مجلس از قالیباف خواسته‌اند عذرخواهی کند، او در جلسه شورای شهر گفت: «من از نوکر مردم هم پایین‌تر هستم و فقط و فقط از مردم به این خاطر که هر روز در هر میدانی پای کار آمدم تا جان بدهم عذرخواهی می‌کنم و شرمنده مردم هستم که نتوانستم جان خود را در راه خدمت به آنها فدا کنم. اگر لازم باشد برای مردم جان و آبروی خود را می‌دهم، اما در بحث حرف غیرکارشناسی که جریانی سیاسی در پس آن است و باج دادن به دشمنان ضد انقلاب می‌شود، تا آخر ایستاده‌ام و می‌خواهم که برای مردم جان خودم را فدا کنم.» شهردار تهران که در جریان ارائه گزارش به مجلس شورای اسلامی ادعا کرده بود: «سازمان آتش‌نشانی در اجرای عملیات امداد و نجات حادثه پلاسکو، هیچ‌گونه مشکلی به لحاظ تجهیزات و امکانات نداشت»، در جلسه شورای شهر تهران اعلام کرد: «در حوزه تجهیزات هرگز ادعا نداریم که تجهیزات ما کامل است چراکه قطعاً اگر مانند حادثه پلاسکو دو اتفاق دیگر همزمان رخ می‌داد قادر به اداره کردن آن نبودیم.» آن‌طور که ایسنا گزارش داده، قالیباف در بخش دیگری از سخنانش در شورای شهر گفت: «ما در تهران مدعی هستیم کارمان در بین همه شاگردهای تنبل و تجدیدی بهتر است و ما بین تجدیدی‌ها، شاگرد زرنگ هستیم.»

تهران مستعد بحران‌هایی فراتر از پلاسکو
ولی‌الله شجاع پوریان، عضو شورای شهر تهران، در نطق پیش از دستور خود در همین جلسه شورای شهر، با یادآوری خسارت‌های مالی و جانی حادثه پلاسکو، از مدیریت بحران در این حادثه به‌شدت انتقاد کرد و گفت: «نحوه مدیریت بحران خود به بحران مدیریت تبدیل شد و این مردم را نگران کرد و امنیت روانی جامعه را به دلیل تردید مردم نسبت به تجهیزات امدادی و میزان آمادگی مدیریت بحران در مقابل خطرات احتمالی مختل کرد اما با این همه بحران و خسارت و گذشت بیش از دو هفته از آن اتفاق تلخ هنوز افکار عمومی منتظر هستند که ببینند سرانجام کدام فرد یا نهاد لااقل بخشی از تقصیرات را بر عهده می‌گیرد و جای سوال است اگر همه نهادها وظیفه خود را به‌خوبی انجام داده‌اند و تجهیزات تخصصی نیز در حد مطلوب بوده پس چرا یک آتش‌سوزی ساده منجر به چنین حریق گسترده، ریزش ساختمان و کشته شدن 20 انسان شد.» او همچنین تاکید کرد: «اکنون که هنوز کسی مدیریت بحران پلاسکو را بر گردن نگرفته است دست‌کم برای پیشگیری از وقوع چنین رویدادهایی به دنبال ارائه راهکار و افزایش توان مدیریت بحران باشیم. چراکه شهر تهران مستعد بحران‌هایی فراتر از پلاسکو است.»

شواهد حاکی از تعلل شهردار است
رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، نیز با اشاره به اینکه بحران به سه قسمت قبل از بحران، حین بحران و بعد از بحران تقسیم می‌شود، اظهار کرد: «صاحب‌نظران حوزه مدیریت بحران معتقدند فاز اصلی و بسیار مهم، قبل از بحران است. به استناد قانون، آقای شهردار شما مدیر بحران شهر تهران هستید، بفرمایید چه کرده‌اید؟ قطعاً انتظار می‌رود که مدیر بحران یک شهر، سناریو، پروتکل‌ها و چک‌لیست‌های لازم برای بحران‌های محتمل در شهرش را داشته باشد، این موارد را به ما ارائه کنید.» حافظی با استناد به نحوه پرداخت بودجه شهرداری در دو بخش مدیریت بحران و آتش‌نشانی، گفت: «شواهد نشان می‌دهد شما در انجام وظایف خود تعلل کرده‌اید، از مردم عذرخواهی کنید.» هادی ساعی، عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، نیز در جلسه شورای شهر اظهار کرد: «آتش‌سوزی پلاسکو در دنیا اتفاق بزرگی نیست؛ اما متاسفانه چون نتوانستیم از پس آن بربیاییم تبدیل به یک بحران شد... قبول کنیم که تجهیزات و امکانات ما کم بوده است... وقتی امکانات و تجهیزات آتش‌نشانی کم باشد مجبوریم از استانداردها عبور و از جان آتش‌نشان‌هایمان مایه بگذاریم و آنها را به دل آتش بفرستیم.»

پیشگیری از تکرار پلاسکو
با وقوع حادثه پلاسکو نگرانی‌ها درباره سرنوشت سایر ساختمان‌های فاقد استاندارد شدت گرفته است. یکی از این ساختمان‌ها، مجتمع علاء‌الدین است. هفته گذشته عیسی فرهادی، فرماندار تهران، ضمن رد برخی اظهارات درباره مخالفت شورای تامین شهرستان تهران در خصوص تخریب طبقه هفتم پاساژ علاءالدین گفت: «تا به امروز 100 درصد دیوارها و 50 درصد سقف طبقه هفتم تخریب شده و مابقی سقف نیز ظرف دو هفته آینده تخریب خواهد شد.» او در توضیحی درباره وضعیت این ساختمان عنوان کرد: «ساختمان علاءالدین در شش طبقه و با حضور 600 کسبه فعالیت می‌کند که در سال 90 مالک این ساختمان اقدام به احداث طبقه هفتم کرده بود و 23 میلیارد تومان عوارض نیز برای احداث این طبقه پرداخت کرد اما کمیسیون ماده 100 احداث این طبقه را صلاح ندانست و رای به تخریب این طبقه داد. با شکایت مالک ساختمان علاءالدین به رای کمیسیون ماده 100، پرونده به دیوان عدالت اداری رفت و نهایتاً حکم کمیسیون ماده 100 مورد تایید قرار گرفت و برای تخریب این طبقه رعایت اصول ایمنی مورد تاکید قرار گرفت.» اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران، نیز در حاشیه بازدید از روند تخریب طبقه هفتم پاساژ علاءالدین با اعلام خبر معرفی ساختمان‌های ناایمن منطقه 11 و 12 گفت: «طی هماهنگی که با نماینده دادستان انجام شده است مقرر شده که طی یک هفته آتی ساختمان‌های ناایمن منطقه 11 و 12 شناسایی و با تعیین اولویت نسبت به اعمال ایمنی آنها اقدام شود. ما بحث پلمب یا عدم فعالیت اقتصادی نداریم. پیشنهاد شده که حتی با نصب یک بنر مردم را از ناایمن بودن ساختمان مطلع کنیم تا علاوه بر اعمال قانون، فشار افکار عمومی نیز باعث شود که مالک هر چه سریع‌تر نسبت به ارتقای ایمنی ملک خود اقدام کند.» از سوی دیگر پیروز حناچی، دبیر شورای ‌عالی شهرسازی و معماری ایران، از وضعیت نگران‌کننده برج‌های تهران خبر داده و گفته است: «در حال حاضر گزارشی در حال تدوین نهایی است که نشان می‌دهد ۲۵۶ برج (ساختمان‌های ۱۱ طبقه به بالا) در تهران وجود دارند که هیچ‌گونه اطلاعاتی از آن ساختمان‌ها و سابقه‌ای از آنها در شهرداری تهران موجود نیست که اگر در یکی از آنها بنا به هر دلیلی، اتفاقی همچون حادثه پلاسکو رخ دهد، به نقشه‌های به‌روز آنها و وضعیت اجرای مقررات ملی در آنها که اطلاعات اولیه است دسترسی نداریم. ۲۵۶ برج عموماً در مناطق شمال تهران و در معابری کم‌عرض واقع شده‌اند و امکان کمک‌رسانی به آنها با امکانات موجود بسیار مشکل است.»

آتش‌سوزی در دانشگاه تهران و خیابان اشرفی اصفهانی
هفته گذشته حادثه آتش‌سوزی دیگری در تهران جان یک نفر را گرفت و هفت نفر را راهی بیمارستان کرد. علت این حادثه که صبح روز 20 بهمن‌ماه در ساختمانی در خیابان اشرفی اصفهانی تهران رخ داد، آتش گرفتن خودرو در پارکینگ اعلام شده است. ظهر همین روز نیز طبقه سوم یکی از ساختمان‌های دانشگاه تهران در خیابان 16 آذر نبش خیابان ادوارد براون دچار حریق شد. طبق اعلام سخنگوی اورژانس تهران این حادثه مصدومی نداشته است.

کولبران نباید مورد تعرض قرار گیرند
وضعیت کولبران مناطق مرزی موضوع دیگری بود که هفته گذشته در سخنان مسوولان و در رسانه‌ها انعکاس داشت. وضعیت کولبران پس از جان باختن تعدادی از آنها بر اثر سقوط بهمن مدتی است که تا حدودی مورد توجه قرار گرفته است. محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: «کولبران افراد مستضعفی هستند و باید به آنها کمک کرد. آنها نباید مورد تعرض قرار گیرند.» علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، نیز با بیان اینکه «مبارزه با قاچاق به معنای منع کولبری در مناطق مرزی نیست»، گفت: «منطقه آزاد تجاری در کردستان یک ضرورت و الزام است از این‌رو از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود که نسبت به تصویب قانونی در این ارتباط که در قالب لایحه‌ای به مجلس ارسال شده، تسریع نمایند زیرا بخشی از مشکلات اشتغال و بیکاری در آن مناطق و همچنین پیشگیری از دادوستدهای غیرقانونی مرزی، با تصویب این قانون حل خواهد شد.»

قطع درختان باغ بنیاد مستضعفان
یکی دیگر از مسائلی که هفته گذشته در رسانه‌ها و فضای مجازی به آن پرداخته شد، قطع درختان باغی در خیابان فرشته بود که فیلمی هم از آن منتشر شد. محمد حقانی، عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، در جلسه علنی شورای شهر، به قطع درختان این باغ و متعلق بودن آن به بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت: «این باغ که در منطقه یک واقع شده است، شبانه و با بیل‌های مکانیکی، درختانش قطع می‌شود و تمام روزنامه‌ها نیز تصاویر قطع درختان را منتشر کرده‌اند. سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در چهار نوبت قطع این درختان را گزارش کرده و حتی این باغ را مشمول تبصره یک کرده و به دادستانی نیز قطع درختان اعلام شده است. سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران اعلام کرده که صدور پروانه برای ساخت‌وساز در این باغ نباید انجام شود. این در حالی است که پروانه ساخت‌وساز در این باغ یک‌بار در سال 92 صادر شده و از سال 92 تا سال 95 به‌رغم اعلام سازمان بوستان‌ها بار دیگر تمدید شده است.»

درگذشت یک هنرمند و هیاهو در فجر
مسائل مربوط به جشنواره فیلم فجر و حاشیه‌های آن از دیگر موضوع‌های خبری هفته گذشته بود. یکی از مهم‌ترین این حواشی ماجرای اختلافات مسعود کیمیایی با تهیه‌کننده فیلمش بود که به نشست این فیلم در جشنواره نیز کشیده شد. با اعلام نامزدهای جشنواره نیز انتقادهایی به داوری جشنواره فیلم فجر وارد شد. اما رضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تاکید بر اینکه «امسال در جشنواره فیلم فجر کمترین مداخله را داشته‌ایم» در جمع خبرنگاران گفت: «ما امسال دو اقدام اساسی انجام داده‌ایم اول اینکه حواشی جشنواره را کم کرده و به متن پرداختیم و دوم اینکه با انتخاب هیات انتخاب و هیات داوری سعی داشتیم، کمترین مداخله را در داوری جشنواره داشته باشیم. این عوامل موجب شد که جشنواره فیلم فجر امسال در طراز انقلاب اسلامی برگزار شود.» در میان اخبار جشنواره، خبر مربوط به تشییع حسن جوهرچی، بازیگر تلویزیون، نیز که روز جمعه 15 بهمن‌ماه از دنیا رفت، در صفحات و بخش‌های سینمایی رسانه‌ها دیده می‌شد. پیکر این هنرمند که برای بسیاری از مردم با سریال «در پناه تو» شناخته شده بود، با حضور مردم و هنرمندان تشییع شد. جوهرچی که مدتی به بیماری کبد دچار شده بود، در سن 48‌سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها