شناسه خبر : 13300 لینک کوتاه

کدام کشورها برای بزرگ کردن فرزند بهتر هستند؟

کجا فرزند بیاوریم؟

بزرگ کردن فرزند در شرایط مطلوب یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های والدین است.

بزرگ کردن فرزند در شرایط مطلوب یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های والدین است. در سال‌های اخیر موسسات تحقیقاتی تلاش کرده‌اند با استفاده از شاخص‌های سیاسی و اقتصادی، مناسب‌ترین کشورها و جوامع را برای فرزندآوری رتبه‌بندی و معرفی کنند. رتبه‌بندی‌هایی که صدر آن اغلب در اختیار کشورهای اروپایی به ویژه اروپای شمالی و اسکاندیناوی است.
ایسلند: این کشور در صدر رده‌بندی برابرترین کشورهای جهان از نظر جنسیت است. 85 درصد مادرانی که فرزند زیر 15 سال دارند در ایسلند شاغل هستند و قانونی به نام قانون 5-2-5 وجود دارد که بر اساس آن پدر و مادر با تولد فرزند هر کدام می‌توانند پنج ماه از مرخصی استفاده کرده و دو ماه مرخصی اضافه را به هر روشی که تمایل دارند بین خود تقسیم کنند. آنها دو سال فرصت برای استفاده از این قانون دارند و در زمان مرخصی 80 درصد حقوق‌شان به آنها پرداخت می‌شود.
سوئد: مرخصی داشتن فرزند در این کشور می‌تواند تا قبل از هشت‌سالگی بچه استفاده شود. والدین جمعاً 480 روز مرخصی با پرداخت حدود 80 درصد حقوق خواهند داشت و اگر کمتر از 80 درصد را دریافت کنند می‌توانند مرخصی خود را افزایش دهند. علاوه بر آنکه با آمدن کودک، پدر و مادر می‌توانند کار تمام‌وقت خود را قانوناً به نیمه‌وقت تبدیل کنند.
دانمارک: در این کشور نیز حدود 84 درصد مادرانی که فرزند زیر 15 سال دارند، شاغل هستند. با ورود کودک به خانواده، یک سال مرخصی در مجموع به والدین تعلق می‌گیرد که 18 هفته آن به مادر و دو هفته به پدر تعلق دارد و بقیه مرخصی می‌تواند بنا به تمایل والدین بین آنها تقسیم شود. در دوران مرخصی، حقوق والدین را دولت می‌پردازد. این حقوق بین 50 تا 90 درصد حقوق قبل از تولد فرزند متغیر است.
فرانسه: کشورهای اروپایی به خاطر ترس از پیر شدن جمعیت، تقریباً همگی سیاست‌های تشویق فرزندآوری دارند. در بین این کشورها به نظر می‌رسد فرانسه از همه موفق‌تر بوده است. هر زن فرانسوی 1/2 فرزند دارد که برای جایگزینی جمعیت کافی است، اما این افزایش تعداد متوسط فرزندان به بهای کار مادران تمام نشده و 75 درصد مادران فرانسوی شاغل هستند. در فرانسه مادر 16 هفته و پدر 11 روز مرخصی با حقوق کامل دارند و سیاست‌های حمایتی از جمله پرداخت نقدی به والدین نیز وجود دارد.
هلند:‌ هلند کمترین ساعت کاری در جهان را دارد. کارمندان در این کشور تنها 29 ساعت در هفته کار می‌کنند و در نتیجه والدین بدون در نظر گرفتن انواع مرخصی، وقت بیشتری برای فرزندان خود دارند. علاوه بر این حدود 75 درصد زنان شاغل و 25 درصد مردان شاغل هلندی نیمه‌وقت کار می‌کنند. با ورود فرزند، مادر می‌تواند از 18 هفته مرخصی با حقوق کامل استفاده کند و این مرخصی می‌تواند تا 28 هفته تمدید شود که البته باید قبل از هشت‌سالگی کودک استفاده شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها