شناسه خبر : 10427 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها

دستفروشی را به رسمیت بشناسید
به نقل از یک دستفروش نوشت: تمام تلاشم را می‌کنم تا دستفروشی به عنوان یک شغل به رسمیت برسد. برخی فکر می‌کنند شهر مدرن دستفروش نمی‌خواهد. دستفروشی در شهر سه نیاز را پاسخ می‌دهد. اول اینکه برای خودمان و کسانی که همراه ما کار می‌کنند شغل ایجاد کرده‌ایم. دوم اینکه بخشی از نیاز مردم را با جنس ارزان خود تامین می‌کنیم. مردم وقتی پول کمی دارند از دستفروش خرید می‌کنند. از سوی دیگر برخی از مردم به دلیل گرفتاری‌های کاری واقعاً زمانی برای خرید ندارند و دستفروش نیاز این قشر را نیز پاسخ می‌دهد. سوم بحث کارآفرینی است. واقعاً دستفروش‌ها کارآفرین هستند. بسیاری از دستفروش‌ها هستند که محصول ساخته خودشان یا دیگر هموطنان‌شان را می‌فروشند.

سکونت 200 چادرنشین روبه‌روی حرم امام خمینی (ره)
نوشت: آن‌سوی بهشت زهرا (س) جایی نزدیک نمایشگاه بین‌المللی «شهر آفتاب»، درست روبه‌روی حرم مطهر در فضایی به مساحت چند صد متر، یک «پارکینگ»، مامن تعدادی کارتن‌خواب سابق شده است. اینجا یک نقطه پرتردد و امن برای چند صد نفر خانوار پردرد است که دست‌شان از همه‌جا کوتاه شده، امروز همه زندگی‌شان از جای خواب‌شان گرفته تا حمام و حتی زایشگاه‌شان در همین نقطه از شهر خلاصه می‌شود. تعدادشان به زور به 200 نفر می‌رسد، چادرها پلاک دارند و اغلب‌شان با پلاستیک‌های ضخیم چند رو، پوشیده شده‌اند. آدم‌های اینجا با خرید یک کارت چهار هزارتومانی از حمام حرم استفاده می‌کنند. یک خیر، سماور اهدا کرده تا در این سرما، چای داغ بنوشند.

عروس 11‌ساله
در گزارشی درباره بچه‌های بیوه، به نقل از یکی از آنها نوشت: «10 سالم بود و مدرسه می‌رفتم که دایی‌ام یک مردی رو توی فامیلش پیدا کرد که گفته بود در صورت عروسی‌کردن با من خواهر و برادرم رو هم نگه می‌داره. ۳۵ سالش بود و نامزد کردیم. یه روز توی ۱۱سالگی دایی‌ام اومد جلوی مدرسه دنبالم، هنوز بالغ نشده بودم. بردنم بازار برام رخت و لباس خریدن. ساعت پنج بعد از ظهر فهمیدم عروسیمه. خون گریه می‌کردم؛ اما کسی گوش نمی‌کرد. بردنم حجله، با یه مرد ۳۵ساله. اما من تازه دو سال بعدش بالغ شدم...» اشک‌های روی گونه‌اش را پاک می‌کند و می‌گوید: «معتاد بود، اول کراک و بعد شیشه.»

در جست‌وجوی گردشگر فرانسوی در کویر لوت
درباره نتیجه آخرین تجسس‌ها برای یافتن گردشگر فرانسوی که پنج ماه پیش در کویر لوت ایران ناپدید شده، به نقل از مهرداد قزوینیان، راهنمای حرفه‌ای کویر که برای یافتن این تبعه فرانسوی تاکنون سه عملیات جست‌وجو در لوت انجام داده، نوشت: ما در آخرین پیگرد، ۱۳ نفر بودیم که به همراه چهار ماشین، حدود ۶۰۰ کیلومتر از دشت لوت، ناحیه‌ای بین ریگستان، طبس و نایبندان را گشتیم، یعنی همه مناطقی که طبق نقشه سفر مرد فرانسوی، احتمال می‌دادیم ردی از او پیدا کنیم، اما کوچک‌ترین نشانی از او نیافتیم. پنج ماه از آخرین‌بار که این مرد در کویر دیده شده می‌گذرد، با توجه به تجهیزات ضعیفی که همراه داشته، معلوم است چه اتفاقی افتاده است.


دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید