شناسه خبر : 23507 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

خسارات میلیاردی بیمه در آمریکا

هر‌ هفته یک‌میلیارد افزایش خسارت

این چند هفته در مورد خشکسالی آمریکا و اثر آن بر‌کاهش محصول ذرت، افزایش قیمت آن و طبیعتاً افزایش قیمت مواد غذایی گفتیم. اما این خشکسالی جنبه کمتر دیده‌شده‌ای هم دارد‌: بیمه. بیمه محصولات کشاورزی، مثل هر بیمه دیگری است، یعنی هم خریدار و هم فروشنده بیمه امیدوارند از آن استفاده نشود اماامسال مطمئناً قرار نیست این امید تحقق یابد. محصولات کشاورزی را می‌توان در برابر ریسک بازدهی (کاهش میزان برداشت) و ریسک قیمتی (کاهش ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی قیمت) بیمه کرد. بیمه محصولات کشاورزی تقریباً از دهه1930 در آمریکا وجود داشته ولی تا دهه 1990 که دولت تاکید بر استفاده از آن توسط کشاورزان داشت، عملاً استفاده نمی‌شده است. یکی از هزینه‌هایی که خشکسالی ایجاد می‌کند پرداخت‌های شرکت‌های بیمه به کشاورزان است، این پرداخت‌ها در حال حاضر با نرخ هفته‌ای یک میلیارد دلار رشد می‌یابد.

 اما خسارت‌های پرداختی در مجموع چقدر است. به شدت بستگی به این موضوع دارد که خشکسالی چقدر و با چه شدتی گسترش خواهد یافت. طبق اظهارات Babcock  اگر خشکسالی با شدت ایلینویز و پنسیلوانیا در دیگر ایالات مثل مینه‌سوتا و نبراسکا گسترش یابد (که متاسفانه به نظر می‌رسد این اتفاق در حال وقوع است) میزان خسارتی که شرکت‌های بیمه ملزم به پرداخت آن هستند به ده‌ها میلیارد دلار خواهد رسید (‌30 تا 40 میلیارد دلار و حتی شاید بیشتر). در حقیقت شرایط محصول در ایلینویز به شدت شبیه شرایط خشکسالی سال 1988 است؛ و احتمالاً پرداخت خسارت بیمه به کشاورزان در ایالت ایلینویز حدود 2 /3میلیارد دلار خواهد بود (بیمه به ازای مقدار مشخصی از برداشت واحد سطح خریداری می‌شود و در صورت تحقق نیافتن میزان برداشت مذکور در بیمه‌نامه، تفاوت میزان برداشت با احتساب قیمت روز محصول پرداخت می‌شود). البته بیمه فقط در مورد غیرقابل برداشت بودن محصول نیست بلکه شامل معیوب بودن محصول هم می‌شود که البته کشاورزان برای دریافت حق بیمه ناشی از این موضوع، باید علاوه بر اینکه بیمه مربوط به معیوب بودن محصول را از قبل خریداری کرده باشند، قبل از برداشت شرکت بیمه کننده را در جریان ادعای خود قرار دهند.

آمار دقیق مساحت زمین‌هایی که در سال 2012 از قبل بیمه شده است هنوز در دسترس نیست، اما با احتساب افزایشی معمول نسبت به سال 2011 احتمالاً امسال حدود 78درصد زمین‌های زیر‌کشت ذرت در ایالت ایلینویز بیمه شده‌اند. 

کشاورزانی که هر‌دو نوع بیمه RP  و grip-HR را خریده‌اند خسارت قابل توجهی از بیمه دریافت خواهند کرد و احتمالاً با کاهش درآمدی (حداقل نه به آن میزان که مورد انتظار بود) مواجه نخواهند شد، بخشی از کاهش درآمد با خسارت بیمه تامین می‌شود و بخشی دیگر به جهت افزایش قیمت ذرت در بازار. اما طبیعتاً کشاورزانی که محصول خود را بیمه نکرده‌اند ریسک خیلی بالایی را در مورد درآمد خواهند داشت. 

هر چند بخشی از کاهش محصول از طریق افزایش قیمت جبران خواهد شد اما این مقدار برای جبران کاهش درآمد کشاورزان بسیار اندک خواهد بود. 

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها