شناسه خبر : 23508 لینک کوتاه

کاهش بیش از انتظار‌تولید ذرت

بلایای طبیعی دامن ذرت را گرفت

دیگر کسی منتظر باران نیست، نه کشاورزان (که در بعضی مناطق بیش از 20 اینچ باران لازم دارند تا بتوانند محصولات‌شان را نجات دهند، رقمی که بعید است تحقق پیدا کند) نه معامله‌گران. در واقع همه دریافته‌اند هر نوع تغییر در آب و هوا بر فرض وقوع، دیگر دیرتر و مطمئناً کم‌توان‌تر از آن است که تغییر جدی در شرایط ایجاد کند. وزارت کشاورزی ایالات متحده  به عنوان آخرین سازمانی که هنوز امید داشت تا پیش‌بینی‌های قبلی در مورد میزان محصول ذرت تحقق پیدا کند، هفته دوم جولای تسلیم شد و پیش‌بینی قبلی خود در مورد میزان برداشت محصول ذرت در واحد سطح را از 415 بوشل در هر هکتار، به 365 بوشل کاهش داد. اما اکنون دیگر حتی این پیش‌بینی هم خوش‌بینانه تلقی می‌شود و خیلی از کشاورزان انتظار 250 بوشل برداشت را دارند. طبق همین گزارش خشکسالی تا 10 جولای 2012 تقریباً 63درصد مساحت MIDWEST آمریکا را در برگرفته است که 10درصد بیش از رقم اعلام‌شده در هفته دوم جولای است و بیش از هزار بخش در 26 ایالت در سرتاسر آمریکا توسط این سازمان نواحی دچار «بلایای طبیعی» اعلام شد. همچنین وزارت کشاورزی ایالات متحده پیش‌بینی خود در مورد کل محصول تولید شده در آمریکا در سال زراعی جاری را از 79 /14 میلیارد بوشل در ماه ژوئن به 97 /12 میلیارد بوشل در هفته دوم جولای کاهش داد. پیش بینی تولید کل جهان هم از 9 /949 میلیون تن در ماه گذشته به 2 /905 میلیون تن در هفته دوم جولای رسید. حالا دیگر با تصدیق دپارتمان کشاورزی آمریکا، کشاورزان کاملاً ناامید شده‌اند، آنها که با توجه به بالا بودن سطح زیر کشت امسال کشاورزان انتظار رونق درآمدی داشته‌اند، حالا حتی اگر محصول‌شان ارزش برداشت داشته باشد، در بعضی مناطق با 40 تا 50 درصد افت میزان برداشت مواجه هستند. در آیوا و 17 ایالت دیگر پیش بینی می‌شود حدود 30درصد محصول ذرت تقریباً غیرقابل استفاده باشند. 

تجارت- فردا- نمودار یک‌ماهه قیمت ذرت

افزایش قیمت روزافزون معاملات ذرت، به همراه ثابت ماندن قیمت نفت، بیش از هر صنعت دیگری فعلاً اثرات خود را بر تولید اتانول نشان داده است. به طوری که این افزایش قیمت و کاهش محصول ذرت شاید اثری همانند اثر بحران‌اقتصادی سال 2008 بر این صنعت داشته باشد. هرچند این صنعت توسط قانون حداقل بازار حمایت می‌شود اما کنگره نمی‌تواند وجود حداقل حاشیه سود را برای تولید‌کنندگان اتانول تضمین کند. بالا رفتن قیمت اتانول باعث می‌شود تولید‌کنندگان سوخت انگیزه‌ای برای اضافه کردن اتانول (بیش از مقداری که مجبور هستند) به گازوئیل و بنزین خود نداشته باشند. تولیدکنندگان اتانول از دو طرف تحت‌فشار هستند.

 از طرفی افزایش قیمت ذرت باعث شده تا تولید اتانول برایشان‌گران تمام شود و از طرف دیگر در صورت بالا رفتن قیمت اتانول، تقاضا برای این محصول به شدت محدود خواهد شد. کاهش دامنه سود همین الان هم اثرات خود را بر میزان تولید اتانول نشان داده است. میزان تولید این محصول در هفته دوم جولای به 821هزار بشکه در روز رسید که 51هزار بشکه از هفته مشابه سال قبل کمتر بود. طبق قیمت مبادلات در برد معاملاتی شیکاگو، قیمت ذرت برای تحویل در ماه جولای با 556 /7 دلار به ازای هر بوشل بسته شد و قیمت معاملات برای تحویل در ماه سپتامبر با 8 سنت یا 1 /1درصد افزایش به 4025 /7 دلار به ازای هر بوشل رسید. بنا به آمارUSDA  قیمت تحویل فوری ذرت در روز جمعه 305 /8 دلار به ازای هر بوشل بود.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها