شناسه خبر : 23145 لینک کوتاه

افزایش قیمت گندم در بازار امریکا

تولید گندم در روسیه و اوکراین کاهش یافت

در هفته‌ای که پشت سر گذاشته شد بازار گندم آمریکا روند افزایشی نسبت به هفته قبل در پی داشت. در روز دوشنبه هر تن گندم CBOT در آمریکا به قیمت 18 /264 دلار به فروش رسید که نسبت به دو هفته گذشته‌اش 15 درصد افزایش قیمت داشته است. در هفته‌های گذشته پیش‌بینی‌های بیش از انتظار برای تولید گندم، فشار محصول فصلی و عدم اطمینان اقتصاد به بازارهای گندم فشار وارد کرد و موجب شد بازار گندم در دو هفته قبل کاملاً روند کاهشی داشته باشد.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشته شد بازار گندم آمریکا روند افزایشی نسبت به هفته قبل در پی داشت. در روز دوشنبه هر تن گندم CBOT در آمریکا به قیمت 18 /264 دلار به فروش رسید که نسبت به دو هفته گذشته‌اش 15 درصد افزایش قیمت داشته است. در هفته‌های گذشته پیش‌بینی‌های بیش از انتظار برای تولید گندم، فشار محصول فصلی و عدم اطمینان اقتصاد به بازارهای گندم فشار وارد کرد و موجب شد بازار گندم در  دو هفته قبل کاملاً روند کاهشی داشته باشد. روز سه‌شنبه با افزایش 41 /0 درصدی، قیمت هر تن گندم CBOT به 29 /265 دلار رسید  که نسبت به هفته گذشته 14 درصد افزایش قیمت داشت.انبارداری به برآورد بهتر تولیدات جهانی از بازار گندم آمریکا در روزهای پایانی هفته حمایت کرد به طوری که قیمت گندم آمریکا در روز چهارشنبه به 31 /267 دلار رسید که نسبت به هفته گذشته‌اش افزایش قابل توجهی داشته است. رقم قیمت هر تن گندم در روز پنجشنبه بدون تغییر باقی ماند ولی در روز جمعه بازار گندم آمریکا با قیمت هر تن 35 /271دلار بسته شد. بازار MGEX آمریکا نیز در هفته گذشته روند متغیری داشت. این بازار  در ابتدای هفته 309 دلار به ازای هر تن بود و در روز بعد با اندکی افزایش به 16 /316 دلار رسید. در روز چهارشنبه به بالاترین قیمت خود در هفته یعنی 321 دلار به ازای هر تن رسید ولی در آخر هفته قیمت آن کاهش یافت و بازار در روز جمعه کار خود را با 311 دلار به پایان برد و بازار KCBT با 231 دلار در هر تن به کار خود خاتمه داد. سطح پایه گندم قرمز  سخت و گندم قرمز  سخت بهاره و گندم قرمز نرم ثابت بود ولی قراردادهای عقد شده برای دریافت گندم در فاصله زمانی بین ماه جولای و سپتامبر و افزایش استفاده خوراکی داخلی از گندم به بالابردن سطوح پایه گندم در ماه‌های آینده کمک خواهد کرد. در گزارش هفتگی فرآیند برداشت وزارت کشاورزی آمریکا، درصد اسمی گندم قرمز سخت 54 درصد اعلام شده است که درصد نسبتاً خوب یا عالی‌ای نسبت به 53 درصد هفته قبل و36 درصد سال قبل در همین زمان است. وزارت کشاورزی آمریکا  فرآیند برداشت گندم قرمز نرم را 76 درصد ارزیابی کرد که هفته قبل 75 درصد و سال قبل در این زمان 72 درصد بوده است. فروش بالای گندم به چین در هفته قبل و عرضه کم برداشت‌های قدیمی نیز سطوح پایه گندم را بالا خواهد برد. در هفته آینده تحلیلگران انتظار دارند با فروش بیشتر به هند قیمت گندم هم بالاتر برود اما برخی مقامات دولتی اعلام کرده‌اند که 6 هزار تن از غلات می‌تواند به علت کمبود فضای انبار فاسد شود البته منتقدان اشاره می‌کنند که مجموع 19 هزار تن اخیراً در فضای باز ذخیره شده است.

تجارت- فردا- تغییرات قیمت گندم در بازار شیکاگو و پاریس از 25 تا 29 ژوئن

 کاهش تولیدات در روسیه

گندم اروپا در بازار نیز روند افزایشی را دنبال می‌کرد. بازار در هفته‌های گذشته در اثر انتخابات یونان متشنج بود و روند ثابتی را دنبال نمی‌کرد ولی در این هفته بازار آرام بود و روند افزایشی داشت. در روز دوشنبه بازار کار خود را با قیمت 214 یورو به ازای هر تن آغاز کرد که نسبت به روز جمعه دو هفته گذشته‌اش 14 /5 درصد افزایش داشته است. روز سه‌شنبه هر تن گندم به قیمت 220 یورو به فروش رسید که نسبت به روز قبل 3 /2 درصد افزایش داشت. در روز چهارشنبه با روند افزایش قیمت هر تن گندم اروپا در بازار پاریس به 5 /226 یورو رسید. در هفته‌های قبل در روز چهارشنبه قیمت گندم Durul، سخت‌ترین نوع گندم که در تولید ماکارونی بیشترین کاربرد را دارد نیز کاهش یافته بود که در این هفته به قیمت سابقش بازگشت. روز پنجشنبه و جمعه نیز با افزایش 3 یورو در هر تن، قیمت گندم به 5 /229 یورو رسید که نسبت به هفته قبل 5 /11 درصد افزایش داشت.  گروه تحلیلی SovEcon پیش‌بینی می‌کند که تولید گندم در روسیه در سال 2012 تنها 5 /48 میلیون تن خواهد بود که در مقایسه با سال گذشته 7 /13 درصد کاهش داشته است. علت این سقوط  سرمای زمستانه سخت و خشکسالی بهاره شدید بوده است. دولت اوکراین نیز در گزارش‌های مشابهی اعلام کرده است که اوکراین تنها 3 /12 میلیون تن تولید کرده که نسبت به سال قبل به دلیل خشکسالی پاییز و بهاره و زمستان سرد، 8 /44 درصد کاهش تولیدات داشته است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها