شناسه خبر : 43681 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مسئولیت‌های اجتماعی کارآفرین نمونه گردشگری سال 1401 در حوزۀ گردشگری

دهکدۀ گنجنامه و رعایت مسئولیت‌های اجتماعی

همانطور که در اخبار هم منتشر شده است، دهکدۀ تفریحی، توریستی، ورزشی گنجنامه به عنوان کارآفرین نمونه در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران معرفی شده است، این معرفی نه تنها مرتبط با کارآفرینی است، بلکه به نوع عملکرد این مجموعه در حوزه‌های مسئولیت‌های اجتماعی هم ارتباط دارد.

دهکدۀ گنجنامه و رعایت مسئولیت‌های اجتماعی

اما مسئولیت‌های اجتماعی چیست؟ در برخی منابع آمده است که «هرچند هنوز تعریف واحدی از مسئولیت اجتماعی (CSR) شرکت که مورد اجماع باشد وجود ندارد، اما ایزو ۲۶۰۰۰ به‌عنوان مهم‌ترین و جدیدترین مرجع و راهنمای مسئولیت اجتماعی شرکت که با مشارکت نمایندگان کسب‌وکارهای مختلف کشورها تدوین شده است، شاید مورد استنادترین مرجع مفهومی و موضوعی باشد، در در آنجا سخن از تاثیرات شرکت‌ها و سازمان‌ها و ضرورت پاسخگویی و تعهد در قبال آن را به‌عنوان محور تعاریف خود بیان می‌دارند.

از این نظر، می‌توان گفت که مسئولیت اجتماعی شرکت مجموعه الزامات یا تعهدات اخلاقی است که یک شرکت یا سازمان با در نظر داشتن موضوع توسعه پایدار در جهت حمایت جامعه (جامعه محلی یا فراتر از آن)  فرهنگ و محیط‌زیست انجام می‌دهد. مطالعات مختلف نشان می‌دهد که ارتباطی دوطرفه بین شرکت و اجتماع وجود دارد. طبق نتایج این مطالعات، هرگاه شرکت‌ها در مسیر ارائه کمک و حمایت به جامعه نقش‌آفرینی کرده‌اند، جامعه نیز شرایط لازم برای کسب بازده توسط شرکت و توسعه و پیشرفت واحدهای تجاری را فراهم می‌کند.»

اما در مسیر مسئولیت‌های اجتماعی، دهکدۀ گنجنامه از حدود دو دهۀ گذشته تلاش کرده است در اغلب رویدادهای مهم گردشگری استان نقش‌آفرینی مستقیم داشته باشد. اساساً هر اتفاق مهمی که در حوزه‌های مرتبط با گردشگری در استان روی می‌دهد، غیر از بخش دولتی، برخی از نهادهای خصوصی هم نقش‌آفرینی‌هایی دارند، این نقش‌آفرینی‌ها هم از منظر نیروی انسانی برای مجموعه‌ها هزینه‌بر است، هم از منظر اعتباری، و هم مالی؛ بر همین اساس، کمتر رویداد مهمی در همدان مرتبط با گردشگری به وقوع پیوسته که دهکدۀ گنجنامه در آن حضور نداشته باشد.

غیر از این، تلاش عوامل انسانی، مدیریتی و ... مجموعۀ دهکدۀ گنجنامه به گونه‌ای است که فعالیت‌های فرهنگی و هنری که عام‌المنفعه است و موجب تعالی و توسعۀ فرهنگ در استان و منطقۀ غرب کشور می‌شود همیشه در اولویت‌های حمایتی این مجموعه بوده است. برای مثال در سال جلسات متعددی در حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی، جشنواره‌های مرتبط با غذا، ورزش، کودک و نوجوان و ... برگزار می‌شود که متولی اصلی یا حامی مالی آن دهکدۀ گنجنامه است.

حمایت از حوزۀ کتاب، انواع پاتوق‌ها و نشست‌های فرهنگی، خدمات به ورزشکاران و حمایت از فعالیت‌های ورزشی به ویژه کوه‌نوردی، خدمات به کوهنوردان و ... را می‌شود گوشه‌ای از این فعالیت‌ها دانست. یکی از مهمترین کارهایی که از منظر معنوی بسیار در جامعۀ کوهنوردی استان همدان بازتاب داشت و همۀ اقشار مردم اعم از هنرمندان، فعالان عرصه‌های رسانه و اطلاع‌رسانی، مدیران و ... بازتاب مثبتی داشت، نصب اسامی سازندگان پناهگاه میدان میشان برای تکریم یاد و نام کوهنوردان دیار هگمتانه بر کتیبه‌ای زرین بود که در مسیر تردد کوهنوردان به دشت میشان و الوند جاگذاری شد.

در این لوح زرین که در محلی با نام استراحتگاه کوهنوردان نصب شده «مجموع ساعات کاری کوهنوردان عضو هیئت کوهنوردی همدان از تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۴۵ تا ۱۲ بهمن ۱۳۴۶ برای ساخت پناهگاه میدان میشان درج شده است.» همین موضوع باعث شده نام و نشان افرادی مطرح شود که ممکن است سال‌ها از این دیار رخت بربسته باشند اما هنوز یادشان در دل همنوردان‌شان جا دارد و حالا با این کار، نسل جدید هم در خواهد یافت که آنان چه بوده‌اند و چه کرده‌اند.

هدایای کارآفرین نمونه گردشگری گنجنامه

در پایان اینکه دهکدۀ تفریحی، توریستی و ورزشی گنجنامه، با رعایت مسئولیت‌های اجتماعی و همراهی با جامعۀ پیرامونی توانست شرایطی را در جهت توسعه و رشد گردشگری در همدان و غرب کشور ایجاد کند که هم مجموعه از آن بهرمند شود و هم گردشگری همدان، غرب کشور و در برخی موارد گردشگری کشور در طراز بالاتری از توسعه قرار گیرد.

سایت گنجنامه : www.ganjname.com

اینستاگرام : @ganjnamehvillage