شناسه خبر : 43045 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

برگزاری دور های آموزشی EMBAاستارآپ شریف

با توجه به نامگذاری سال جاری با عنوان "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" و تمرکز بر توسعه کارآفرینی، کسب و کارهای دانش بنیان و استارت اپ کشور، همچنین با توجه به اهمیت موضوع آموزش کارآفرینی و کاهش ریسک شکست فعالان این حوزه، مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه صنعتی شریف قصد دارد تا با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله در زمینه آموزش کارآفرینی و دانش اساتید برجسته و کارآفرینان بزرگ و موفق کشور، دوره آموزشی یکساله "مدیریت کسب و کار استارت اپ‌ها با تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان" را برگزار کند.

برگزاری دور های آموزشی EMBAاستارآپ  شریف

به همین منظور عصر روز یکشنبه 13 آذرماه 1401 همایش معرفی دوره آموزشی "مدیریت کسب و کار استارت اپ‌ها با تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان"، با حضور دکتر مدنی‌زاده ریاست دانشکده مدیریت و اقتصاد، دکتر فیض بخش عضو هیئت علمی و مدیر دوره و دکتر عیسایی معاون آموزش‌های آزاد دانشکده مدیریت و اقتصاد در سالن دکتر مشایخی و به صورت مجازی برگزار شد.

دکتر مدنی‌زاده با اشاره به پیشینه دانشکده طی سخنانی به معرفی آن پرداخت و گفت: دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه از 16 سال پیش بحث آموزش‌های آزاد و دوره‌های تخصصی برای فعالین در بازار کار را در برنامه خود گنجانده که مخاطبان با مدیریت و مهارت‌های مخصوص این دوره آشنا شوند. با همکاری که با استادان دانشکده و حتی دانشگاه‌های مهم بین‌المللی داشتیم این دوره‌ها را برگزار کردیم. مخاطبین این دوره‌ها سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ خصوصی و دولتی بودند که به جهت تقویت مدیران خود اقدام کردند.

4 (2)

دکتر مدنی‌زاده ادامه داد: همچنین طی یک سال گذشته به سوی اکوسیستم استارت اپی کشور حرکت کرده‌ایم. پیش از این دوره‌های پراکنده‌ای برگزار می‌کردیم که این دوره‌ها به طور خاص مربوط به استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا نبوده و آموزش به صورت کلی و برای مخاطبین عام و شرکت‌های بزرگ بود که با حمایت همکاران دانشکده جهت‌گیری جدیدی را به سمت حوزه استارت اپی در پیش گرفتیم. در این خصوص بیشترین توجه به حوزه دیجیتال است که مسیر جدید ماست و اولین دوره آن از بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.

در ادامه دکتر فیض بخش مدیر دوره با ارائه گزارشی به معرفی این دوره آموزشی با عنوان "مدیریت کسب و کار استارت اپ‌ها با تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان" پرداخت.

دکتر فیض بخش با تاکید بر تمرکز روی استارت اپ‌ها جهت مرتفع کردن مشکلات و بحران اقتصادی موجود در کشور گفت: اگر فارغ‌التحصیلان ما بتوانند در کشور شرکت‌های دانش بنیان تاسیس کنند و دیگر فارغ التحصیلان و سایر افرادی که بدنبال شغل هستند را جذب کنند، بخشی از موانع و مشکلات اشتغال در جامعه حل می‌شود، بدین طریق این معضل از یک نقطه ضعف به یک نقطه قوت در کشور تبدیل خواهد شد.

5 (2)

وی در خصوص پیشگیری از مهاجرت متخصصان و نخبگان و راهکار نگهداشت آنها گفت: مستقل از اینکه در این خصوص نظری داشته باشیم یا بخواهیم به نقد آن بپردازیم. چیزی که حائز اهمیت می‌باشد این است که با بررسی عوامل و ایجاد راهکارهای مناسب تا حد امکان این موضوع را به حداقل برسانیم. مهاجرت یک فرد تحصیلکرده با توانمندی بالا از کشور که می‌تواند در تقویت اقتصاد کشور موثر باشد باعث خواهد شد تا به همان اندازه در این مقوله فقیر شویم و در مقابل کشور میزبان این نخبگان در این زمینه ثروتمند می‌شوند.

دکتر فیض بخش سه دلیل اصلی مهاجرت نخبگان و فارغ التحصیلان را چنین برشمرد: مسئله اثرگذاری، کاهش سطح درآمد و افزایش مشکلات اقتصادی و احترام اجتماعی از دلایل مهم مهاجرت است. آنچه با کارآفرینی، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان اتفاق می‌افتد این است که با هدفمند کردن مسیر،  ایجاد اشتغال، بالا بردن کسب درآمد و ارزش‌دهی می‌توان آنرا به حداقل رساند.

دوره مدیریت کسب و کار استارتاپ ها

وی افزود: در این دوره سعی کردیم جهت آموزش بهتر از تجربیات و نقاط قوت در سایر دوره‌ها، استادان برجسته این حوزه و فعالان موفق استارتاپی استفاده کنیم تا شانس و سقف پرواز شرکت کنندگان در این دوره را بالا ببریم و امیدواریم با اینکار جریانی راه اندازی کنیم تا در جهت موفقیت استارتاپ‌ها گام‌های موثر برداشته شود.

لینک معرفی دوره: https://www.gsme.sharif.edu/entrepreneurship