شناسه خبر : 38240 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بررسی اجمالی انواع هیوندای آزرا در ایران

این خودرو در زمینه راحتی سرنشینان و فضای داخلی امتیاز خوبی را از آن خود می‌کند.

نسل چهارم

هیوندای آزرا نسل چهار که اولین آزرا واردشده به ایران بود، متولد سال ۲۰۰۶ است. آسان موتور این خودرو را به ایران وارد کرد و به‌سرعت به یکی از خودروهای محبوب در بازار کشور تبدیل شد. پیشرانه تمام و کمال و هندلینگ قابل‌قبول این خودرو را می‌توان از دلایل موفقیتش در ایران دانست. آزرا در ظاهر دارای طراحی اصولی و چهره خاصی است؛ هرچند نمی‌توان ویژگی خاصی نیز برای آن قائل شد. 

این خودرو در زمینه راحتی سرنشینان و فضای داخلی امتیاز خوبی را از آن خود می‌کند. آزرا آپشن‌های زیادی نسبت به سدان‌های رایج بازار جهانی دارد، اما به پای امکانات خودروهای لوکس نمی‌رسد. این نسل از هیوندای آزرا به یک موتور ۳٫۳ لیتری ۶ سیلندر مجهز است که می‌تواند ۲۳۵ اسب بخار قدرت و ۳۰۴ نیوتن‌متر گشتاور را تولید کند. یک گیربکس تیپ ترونیک ۵ دنده اتوماتیک نیز موتور این خودرو را همراهی می‌کند. شتاب صفر تا صد هیوندای آزرا ۷٫۸ ثانیه است و حداکثر سرعت ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت را دارد. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو ۱۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. این خودرو موفق به کسب استاندارد آلایندگی یورو ۳ شده است.

نسل پنجم

به‌دنبال استقبال از نسل چهارم آزرا و خرید هیوندای آزرا گرنجور در تیراژ انبوه، آسان‌موتور در سال ۲۰۱۲ اقدام به واردات نسل پنجم این خودرو هم‌زمان با عرضه آن در بازار جهانی نمود. تولید این خودرو تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشت، اما روند عرضه آن به بازار ایران در سال ۲۰۱۳ به‌دلیل وضع قانون منع واردات خودروهای با حجم موتور بیشتر از ۳٫۵ لیتر متوقف شد. بنابراین آزرا نسل پنجم تعداد بسیار محدودتری در بازار ایران نسبت به نسل قبلی خود دارد. 

هیوندای آزرا گرنجور نسل پنجم از نظر طراحی در مقایسه با نسل گذشته خود به‌واسطه زبان طراحی جدید هیوندای به‌طور‌کلی متحول شد. چراغ‌های جلو حالت کشیده‌ای دارد و نسبت به گذشته زیباتر شده‌ است. همچنین چراغ‌های عقب مانند گذشته با یک نوار قرمز‌رنگ به یکدیگر متصل شده‌ است. بدنه خودرو نیز با فرم به‌نسبت ساده نسل گذشته فاصله گرفته است. روی بدنه گرنجور خطوط شکسته فراوانی نقش بسته که علاوه‌بر افزایش زیبایی و جذابیت این خودرو، عملکرد آیرودینامیکی آن را نیز بهبود بخشیده است.‌ در‌واقع آزرا نسل پنجم را باید ماحصل استراتژی جدید هیوندای در طراحی محصولاتش دانست.‌ 

موتور ۳ لیتری ۶ سیلندر نسل پنجم هیوندای آزرا گرنجور قادر به تولید حداکثر قدرت ۲۵۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۸۸ نیوتن‌متر است. برای انتقال قدرت موتور این خودرو از یک جعبه‌دنده ۶ سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک استفاده شده است. سقف سرعت این نسخه ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت، شتاب صفر تا صد آن ۸ ثانیه و مصرف سوختش ۹٫۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. منبع: هیوندای دیوار

نسل ششم

آخرین آزرای واردشده به ایران مربوط به نسخه ۲۰۱۸ آن می‌شود که کمی پیش از توقف واردات خودرو به‌صورت محدود وارد ایران شد. در آزرا ۲۴۰۰ سی‌سی به‌وضوح شاهد زبان جدید طراحی هیوندای هستیم. در نمای روبه‌رو، چراغ‌های کشیده و زیبا که از جلوپنجره ۶ ضلعی این خودرو فاصله گرفته، به‌همراه سپر جدید  چهره‌ای تهاجمی به آزرا بخشیده‌ است. 

در نمای کناری کشیدگی بدنه به‌همراه خطوط جذاب و ارتفاع کم سقف گرنجور باعث شده است تا حالت اسپرت و آیرودینامیک خودرو تقویت شود. رینگ‌‌های ۱۹ اینچی زیبا و فریم فلزی براق پنجره‌ها نیز ویژگی‌های لوکس گرانجور را افزایش می‌دهند. هیوندای در نمای عقب سبک طراحی خود را حفظ کرده و چراغ‌های عقب همچنان به هم پیوسته است، اما محل نصب پلاک برخلاف نسل گذشته از روی درِ صندوق به روی سپر جدید خودرو انتقال یافته است.‌ دو خروجی اگزوز نیز درون دیفیوزر تعبیه شده که به زیبایی این بخش افزوده است.‌ 

قدرت موتور ۲٫۴ لیتری این خودرو ۱۹۰ اسب بخار است و گشتاوری معادل ۲۴۱ نیوتن‌متر دارد. یک جعبه‌دنده ۶ سرعته اتوماتیک نیز قدرت پیشرانه هیوندای آزرا را به چرخ‌های جلو انتقال می‌دهد. طبق اعلام شرکت هیوندای این خودرو در عرض ۱۰ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. هیوندای آزرا در سیکل ترکیبی به‌ازای هر ۱۰۰ کیلومتر برابر با ۸٫۵ لیتر بنزین می‌سوزاند. همچنین این خودرو موفق به کسب استاندارد آلایندگی یورو ۶ شده است. برای بررسی دقیق‌تر امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی هر ۳ نسخه به هیوندای آزرا گرنجور را بهتر بشناس مراجعه کنید.