شناسه خبر : 24106 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نیمه ‌روشن رونق

ترسیم بانک مرکزی از بازار مسکن در شش‌‌ماهی که گذشت

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در شهریورماه 1396 که از سوی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 15 هزار و 545 واحد مسکونی رسید.

 بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در شهریورماه 1396 که از سوی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 15 هزار و 545 واحد مسکونی رسید. این آمار 7 /9 درصد افزایش معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. در میان این معاملات، واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 5 /47 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و در میان مناطق 22‌گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 9 /16‌درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد.

بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 9 /10 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 4 /50 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 4 /11 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در شهریورماه 1395 معادل 76 /4 میلیون تومان بود که این رقم افزایش 7 /9درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. طبق این گزارش بانک مرکزی شاخص کرایه مسکن اجاری هم در شهریورماه 1396 در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2 /9 و 7 /9 درصد رشد نشان می‌دهد.

در مجموع تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران در نیمه اول سال 1396 به 2 /85 هزار واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8 /2 درصد افزایش داشته است. 

تجارت فردا- اینفوگرافیک-نیمه ‌روشن رونق

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها