شناسه خبر : 23541 لینک کوتاه

پیش‌بینی مازاد عرضه در بازار مس

قیمت مس کاهش یافت

 در دومین هفته از ماه جولای مس به عنوان اصلی‌ترین فلزات اساسی، با کاهش قیمت همراه بود. با این وجود کاهش موجودی انبارهای بورس لندن مانع از کاهش زیاد قیمت‌ها شد. انتظار می‌رود افزایش سطح ریسک در بازارهای جهانی به کاهش قیمت فلزات اساسی از جمله مس منجر شود. تقویت دلار نیز به عنوان عاملی منفی برای قیمت‌ها عمل خواهد کرد. با این حال با تدابیری که انتظار می‌رود توسط بانک فدرال آمریکا جهت بهبود اقتصادی صورت گیرد ممکن است قیمت مس افزایش یابد. در روز 12 جولای قیمت مس به‌دلیل کاهش موجودی بورس فلزات لندن رشد یک درصدی را تجربه کرد. در این روز موجودی مس با کاهش 5 /0‌درصدی به 252350 تن رسید. با این وجود افزایش ریسک در بازارهای جهانی و افزایش ارزش دلار مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد. در این روز قیمت مس به 7603 دلار در هر تن در مقایسه با قیمت 7573‌دلاری روز چهارشنبه رسید. یازدهم جولای نیز در بازار فلزات اساسی به دلیل بالا بودن ریسک بازارهای جهانی و افزایش ارزش دلار شاهد کسادی بازار بودیم. افزون بر این، کاهش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن نیز به بالاتر رفتن قیمت فلزات کمک چندانی نکرد. در بازار هند افزایش بهای روپیه فشار بیشتری را روی قیمت فلزات اساسی داشت به طوری که با افزایش بهای روپیه قیمت مس بیش از یک درصد کاهش یافت. 

در هفته دوم جولای بانک سوئیس (USB) اعلام کرد که قیمت مس در نیمه دوم سال کنونی نیز به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. این بانک اعلام کرد که به‌رغم تسهیل در سیاست‌های پولی، مطالعات در آسیا نشان می‌دهد که علاوه بر کاهش موجودی مس به ویژه در چین، نرخ رشد صادرات آهسته است. با این وجود آنها پیش‌بینی می‌کنند که احتمالاً در یک‌چهارم پایانی سال 2012 کاهش موجودی مس به طور کامل ادامه پیدا نخواهد کرد. با این حال به رغم کاهش فصلی میزان موجودی انتظار قیمت‌های بالاتری برای این دوره می‌رود. در ادامه بانک سوئیس افزود کاهش فصلی تقاضا در چین در پایان سال به طور طبیعی ایجاد می‌شود که با این وجود در سال کنونی موجودی انبار کارخانه‌ها شدیداً کاهش خواهد یافت، بنابراین به‌دلیل کاهش فصلی تقاضا افزایش معمول روی قیمت‌ها انتظار نمی‌رود. 

بر اساس گزارش بانک سوئیس پیش‌بینی می‌شود رشد تقاضای جهانی مس در سال 2012 با 2 /3 درصد به 6 /20 میلیون تن برسد و عرضه نیز با 5 /3 درصد رشد به 5 /20 میلیون تن ارتقا یابد. متوسط قیمت برای سال 2012 نیز به 7470 دلار در هر تن خواهد رسید. درحالی که این میزان نشان‌دهنده کاهش 15‌درصدی نسبت به سال گذشته است که 8744 دلار در هر تن بود. همچنین برای نیمه دوم سال کنونی قیمت هر تن مس پیش‌بینی می‌شود که به 7385 دلار خواهد رسید. از طرف دیگر با وجود اینکه بازار ممکن است در نیمه دوم سال 2012 به سمت کاهش عرضه ادامه پیدا کند، اما هنوز امکان دارد که قیمت مس به 9000 دلار در هر تن افزایش یابد.

بر اساس گزارش بی ان پی پریباس بزرگ‌ترین بانک جهان، با وجود اینکه در نیمه دوم سال کنونی ممکن است قیمت مس افزایش یابد پیش‌بینی می‌شود در سال 2013 به‌دلیل عرضه مازاد قیمت آن تنزل یابد. رشد تولید مس از سال 2001 تا 2011 به خاطر مسائلی مانند مشکلات فنی، اعتصابات، تنش‌های جغرافیایی- سیاسی، بلایای طبیعی و کاهش سنگ معدن با نزول همراه بوده است. با وجود همه این عوامل نرخ توسعه و استخراج معدن بدون شک درحال اوج‌گیری است. با این حال در سال 2012 هنوز کسری عرضه مس دور از انتظار نبوده و بازارها باید در سال‌های آتی به سمت مازاد عرضه حرکت کنند. در سال 2013 با افزایش عرضه مس باید بتوان قیمت مس را همراه با سایر فلزات به سمت پایین متمایل کرد. اما با توجه به اینکه بازارها به‌دلیل کاهش رشد اقتصادی جهانی به سمت توسعه منفی گرایش داشته و تولید مس نیز در کوتاه‌مدت افت کرده و در بلندمدت با افزایش همراه خواهد بود، شاید مازاد عرضه در سال 2013 مورد نیاز نباشد. 

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها