شناسه خبر : 23435 لینک کوتاه

دلار قدرتمند، طلا را به بند کشید

سقوط یک‌روزه قیمت طلا

شیوا سعیدی:‌ شاید رفتار طلا در هفته آینده کمی دفاعی باشد زیرا نگرانی‌های مداوم درباره بدهی کشورها و ضعف اقتصادی در اروپا باعث کاهش ارزش یورو و افزایش ارزش دلار شده است.

شاید رفتار طلا در هفته آینده کمی دفاعی باشد زیرا نگرانی‌های مداوم درباره بدهی کشورها و ضعف اقتصادی در اروپا باعث کاهش ارزش یورو و افزایش ارزش دلار شده است. در روزهای ابتدایی هفته اول جولای ارزش طلا بالا بود اما روز پنجشنبه بهای این فلز ناگهان در جهت معکوس حرکت کرد. این اتفاق زمانی افتاد که یورو به دلیل کاهش نرخ سود از سوی بانک مرکزی اروپا، تحت فشار قرار گرفت و اظهارات ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا درباره اینکه رشد اقتصادی هنوز هم ضعیف است به کاهش ارزش یورو دامن زد. با وجود انتشار آمار بیکاری آمریکا در روز جمعه، یورو همچنان تحت فشار ماند و این امر سبب شد قرارداد تحویل طلا در ماه آگوست در بازار نیویورک به پایین‌ترین نرخ در هفته مبادله شود.

 قرارداد طلای تحویل آگوست روز جمعه 50 /30 دلار سقوط کرده و به 90 /1578 دلار به ازای هر اونس رسید. البته قیمت فروش روزانه طلا پس از چند روز کاهش کمی افزایش یافت اما به دنبال هجوم دلالان بازار برای فروش، قیمت روزانه هم 30 /25 دلار در هر اونس سقوط کرد. در روز پنجشنبه پنجم جولای و پیش از سقوط قیمت، طلا توانست از سیاست مالی آزادانه چین و انگلیس سود ببرد. اما کاهش نرخ سود بانکی از جانب بانک مرکزی اروپا سبب گمانه‌زنی‌های فراوانی شد. روز جمعه پس از آن که وزارت کار آمریکا اعلام کرد تعداد افراد شاغل غیرکشاورز به 80 هزار نفر در ماه ژوئن رسیده که البته این میزان کمتر از پیش‌بینی کارشناسان یعنی حدود 100 هزار نفر بود، طلا صعودی اندک و موقتی داشت. اما چیزی از انتشار خبر  نگذشت که تاجران بازار طلا برای فروش هجوم آوردند تا قیمت طلا سقوط کند و در برابر آن بازار جهانی دلار رونق بگیرد. دارین نیوسام تحلیلگر ارشد DTN از جمله افرادی است که معتقدند طلا در هفته‌های آینده همچنان روندی نزولی طی خواهد کرد و در عوض دلار قدرت بیشتری خواهد گرفت. افزایش ارزش دلار در کنار خود کاهش قیمت طلا و کاهش ارزش یورو را نیز به دنبال خواهد داشت. یورو در روز جمعه ششم جولای به 2267 /1 دلار کاهش یافت که پایین‌ترین ارزش آن در دوسال گذشته به حساب می‌آید.

قدرت گرفتن دلار به تمام کالاها صدمه زد و قیمت آنها را در برابر ارزهای دیگر بالا برد. همچنین باعث شد تا تقاضا برای طلا به عنوان جایگزینی برای ارز و  برعکس کاسته شود. نیوسام در ادامه می‌گوید: «با توجه به مسیری که دلار در پیش گرفته، حدس می‌زنم طلا کمی تحت فشار قرار گیرد. علاوه برآن تصور نمی‌کنم تغییر چشمگیری در وضعیت یورو و اتحادیه اروپا اتفاق بیفتد بنابراین پیش‌بینی می‌کنم موقعیت دلار مستحکم‌تر شود. اسپنسر پاتون موسس بنیاد سرمایه‌گذاری Steel Vine Investments پیش‌بینی می‌کند ضعف در بازار سهام دلار را تثبیت خواهد کرد  و بالطبع این امر فشار مضاعفی بر بازار طلا وارد خواهد آورد. او در این باره می‌گوید: «تصور می‌کنم بازار سهام نیز ضرر ببیند که البته نتایج آن کمی بعد مشخص خواهد شد. همان‌طورکه می‌بینید سهام ارزان شده بنابراین به عقیده من طلا هم ارزان می‌شود که دلیل اصلی آن هم قدرت گرفتن دلار است. متاسفانه هر روز ارتباط قیمت طلا با سهام بیشتر می‌شود.» «فرانک لش» یکی از دلالان و تحلیلگران موسسه تجاری «فیوچر پث» پیش‌بینی می‌کند قیمت طلا ثابت بماند یا همین روند نزولی را ادامه دهد. او می‌گوید: «دلار قدرت گرفته است و این برای طلا مشکل‌ساز خواهد بود.» کاهش قیمت طلا سبب شده که اقتصاد آمریکا همچنان ضعیف بماند زیرا برخی تجار معتقدند این ماده سبب می‌شود آسان‌گیری‌های فدرال رزرو همچنان ادامه یابد چرا که سیاستگذاران هنوز آماده انجام اقدامات جدی‌تر نیستند. از دیگر سو به دلیل شرایط موجود در اقتصاد اروپا به نظر نمی‌رسد قدرت گرفتن دلار موقتی باشد و زود فروکش کند. اقتصاد آمریکا با مشکلات خاص خود روبه‌رو است اما در حال حاضر بازار ارز خارجی درمقایسه با یورو به دلار نظر مساعدتری دارد. آیرا اپستین مدیر یکی از بخش‌های شرکت لین گروپ نیز معتقد است دلار قدرتمند طلا را اسیر خود خواهد کرد اما با این وجود پیش‌بینی می‌کند تجارت این فلز در روزهای آینده به حاشیه بازار کشیده شود.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها