شناسه خبر : 31515 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

منافع خالص

تجارت بزرگ در فوتبال زنان

مسابقه نیمه‌نهایی که با حضور تیم انگلستان برگزار شد پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی امسال در بریتانیا بود. حدود 14 میلیون آمریکایی نظاره‌گر پیروزی دو بر صفر تیم کشورشان در برابر هلند بودند که در 7 جولای برای چهارمین‌بار به قهرمانی رسید.

در جریان مسابقات فوتبال جام‌جهانی زنان در سال 2011، تیم ملی فرانسه شعار اعتراض‌آمیزی را درباره چگونگی حضور زنان مطرح کرد: آیا دوست دارید ما بدون لباس به میدان بیاییم تا شما علاقه‌مند شوید بازی ما را ببینید؟ اما مسابقات امسال فرانسه بدون نیاز به اقدامات جذب‌کننده تماشاگر همه رکوردها را شکست. فیفا که نهاد اداره‌کننده بازی فوتبال در جهان است برآورد می‌کند که مسابقات امسال بیش از یک میلیارد بیننده داشت که در مقایسه با 750 میلیون تماشاگر در چهار سال قبل در کانادا رقم بسیار بزرگی به حساب می‌آید. مسابقه نیمه‌نهایی که با حضور تیم انگلستان برگزار شد پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی امسال در بریتانیا بود. حدود 14 میلیون آمریکایی نظاره‌گر پیروزی دو بر صفر تیم کشورشان در برابر هلند بودند که در 7 جولای برای چهارمین‌بار به قهرمانی رسید. تعداد بینندگان این بازی از تعداد بینندگان بازی‌های نهایی لیگ بسکتبال و بیس‌بال فراتر رفت. حامیان مالی (اسپانسرها) از این موضوع غافل نماندند. شبکه پرداخت کارتی ویزا (Visa) که به خاطر حمایت از رویدادهای بزرگ ورزشی شهرت دارد به همان اندازه مسابقات مردان در رقابت‌های فوتبال زنان هزینه‌ کرد. اوایل امسال، بانک بارکلیز (Barkclays) اولین عنوان در صدر حامیان مالی سوپرلیگ زنان انگلستان (WSL) را به خود اختصاص داد. گفته می‌شود ارزش قرارداد آن به 10 میلیون پوند (6 /12 میلیون دلار) بالغ می‌شد. علی‌پی (Alipay) غول پرداخت الکترونیکی چین در 5 جولای اعلام کرد در 10 سال مبلغ یک میلیارد یوآن (145 میلیون دلار) کمک خیرخواهانه را به حمایت از تیم فوتبال زنان چین اختصاص می‌دهد.

بازی‌های زنان در حال جذب برندهایی است که در گذشته از حوزه ورزش دور بودند زیرا حمایت مالی از ورزش‌های زنان با حمایت مالی از ورزش مردان گره خورده بود. شرکت زیبایی و آرایشی اون (Avon) اولین حامی مالی یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال زنان است و در سال 2017 قراردادی انحصاری را با تیم فوتبال زنان لیورپول به امضا رساند. در ماه آوریل، شبکه زنجیره‌ای دارویی بوتس (Boots) با تیم‌های ملی انگلستان، اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند قرارداد مشارکت امضا کرد. شرکت مواد شیمیایی آرکما

 (Arkema) به تازگی در قراردادی با ارزش یک میلیون پوند در سال حق چاپ نام برند خود در لیگ برتر زنان فرانسه را به مدت سه سال خریداری کرد. البته این رقم در مقایسه با رقم 15 میلیون پوند در سال که لیگ مردان از حامی مالی اصلی خود دریافت می‌کند بسیار ناچیز است اما می‌توان آن را نقطه شروع خوبی دانست.

طبق گزارش بنگاه مشاورتی دولیته (Deloitte)، هم‌اکنون تصویر روی لباس 60 درصد از تیم‌های فوتبال زنان لیگ‌های برتر با تصویر لباس تیم مردان همان باشگاه متفاوت است. این بنگاه می‌گوید تا جام جهانی بعدی در سال 2023 این رقم به صد درصد خواهد رسید. تعداد انجمن‌های ملی اروپایی که حامیان مالی ثابت برای فوتبال زنان دارند از 9 در سال 2013 به 17 در سال 2017 رسید.

کلی سیمونز مدیر بخش بازی حرفه‌ای زنان در انجمن فوتبال انگلستان می‌گوید که این قراردادهای چندمیلیون‌پوندی ماهیتی تحول‌آفرین داشته‌اند. اما بیشترین پول‌ها از جانب حق پخش به دست می‌آید. بازی‌های لیگ برتر مردان انگلیس سالانه بیش از سه میلیارد پوند از پخش‌کننده‌ها می‌گیرند. لیگ برتر زنان فرانسه حق پخش را به مدت پنج سال به مبلغ شش میلیون یورو به بنگاه تلویزیون کابلی کانال 5پلاس فروخت. این رقم بسیار ناچیز اما پنج برابر میزان دو سال قبل است. شرکت TF1 محبوب‌ترین شبکه تلویزیونی فرانسه قیمت آگهی‌های تبلیغاتی دوبار در هفته را در جریان مسابقات فرانسه افزایش داد و تا زمان رسیدن تیم فرانسه به مرحله حذفی 9 میلیون یورو درآمد کسب کرد. در بریتانیا حق پخش فوتبال زنان به بهای تقریباً هیچ به دو شرکت مخابراتی BT و شبکه تلویزیونی BBC واگذار شد. اکنون که تورنمنت به پایان رسیده است انتظار می‌رود مذاکرات برای قراردادهای جدید بیشتر حالت رقابتی به خود بگیرند.

منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...