شناسه خبر : 23229 لینک کوتاه

تعمیر مخازن نفتی؛ کاهش 30 درصدی صادرات نفت

امسال درآمد نفتی ایران چقدر کاهش پیدا می‌کند

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از کاهش صادرات نفت ایران به خاطر آن چه «تعمیرات در مخازن و میادین نفتی» خوانده شده خبر داده و اضافه کرده است که این اتفاق ممکن است صادرات نفت ایران را «۲۰ تا ۳۰ درصد» کاهش دهد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از کاهش صادرات نفت ایران به خاطر آن چه «تعمیرات در مخازن و میادین نفتی» خوانده شده خبر داده و اضافه کرده است که این اتفاق ممکن است صادرات نفت ایران را «۲۰ تا ۳۰ درصد» کاهش دهد. احمد قلعه‌بانی اعلام کرده «واردات نفت چین، هند، کره و آفریقای جنوبی از ایران ممکن است در کوتاه‌مدت کاهش پیدا کند.» اما وی نگفته این «کوتاه‌مدت» چه مدت زمانی است؟ او همچنین در مورد میزان صادرات کنونی نفت ایران و مقدار بشکه‌ای که قرار است کاهش یابد نیز اطلاعاتی نداده است. وقتی هم خبرنگاران از قلعه‌بانی در مورد ارتباط آغاز تعمیرات در صنعت نفت ایران با تحریم تازه اروپا پرسیدند؛ او در پاسخ گفت که «شاید، بله، جدول‌بندی زمانی کار تعمیرات طوری انتخاب شده تا با تحریم‌ها همزمان شود.» براساس آمارهای موجود، پیش‌بینی می‌شود درآمد نفتی ایران طی سال جاری تا مرز ۵۰ میلیارد دلار کاهش یابد. یعنی کمتر از نصف درآمد نفتی سال گذشته که ۱۱۳ میلیارد دلار اعلام شده بود. میزان صادرات نفت ایران طی یک سال اخیر حدود ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته و تخمین زده می‌شود که تحت تاثیر کاهش صادرات نفت، در این دوره حدود ۱۰ میلیارد دلار از درآمد ارزی ایران کاسته شده است. گزارش ماهانه تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در خرداد ماه گذشته نیز نشان می‌دهد که تولید نفت ایران در ماه مه 2012 نسبت به ماه قبل از آن ۷۱  هزار و ۷۰۰بشکه در روز کاهش یافته و به رقم سه میلیون و ۱۳۸ هزار بشکه در روز رسیده است. این درحالی است که رقبای اصلی ایران در اوپک، یعنی عربستان، عراق، کویت و امارات متحده عربی تولید نفت خود را در ماه گذشته نسبت به سال ۲۰۱۰ به ترتیب یک میلیون و ۶۴۶ هزار بشکه، ۵۵۱ هزار بشکه، ۵۶۱ هزار بشکه و ۲۷۴ هزار بشکه در روز افزایش داده‌اند.

بانک مرکزی ایران گزارش داده که درآمد نفتی ایران در 11 ماه اول سال گذشته به رقم بی‌سابقه ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که یک سال پیش‌تر یعنی در سال ۱۳۸۹ در همین مدت میزان درآمد نفتی ایران کمی بیشتر از ۷۵ میلیارد بوده است. این حجم درآمد نفتی در 11 ماه اول سال در تاریخ تولید نفت ایران بی‌سابقه است و با توجه به این که درآمد نفتی ماه پایانی سال گذشته هنوز محاسبه نشده، این رقم به مرز 120میلیارد دلار خواهد رسید یعنی ایران ماهانه 10 میلیارد دلار درآمد نفتی در سال گذشته داشته است. درآمدهای صادرات نفت خام از سال ۱۳۸۴ تا 11 ماه اول سال گذشته به اضافه درآمدهای حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی به مرز ۵۶۰ میلیارد دلار رسیده است. درآمدهای نفتی در حالی یک رکورد تاریخی برجای گذاشته که فشار تحریم‌ها در حال افزایش است و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تولید نفت در چند سال اخیر کاهش پیدا کرده است.

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها