شناسه خبر : 17658 لینک کوتاه

بخش خصوصی ایران پس از فرانسه در یونان هم پالایشگاه می‌خرد

پالایشگاه ورشکسته می‌خریم

تقریباً اواخر تیر ماه بود که اخباری مبنی بر خرید یک پالایشگاه ورشکسته فرانسوی توسط بخش خصوصی ایران منتشر شد. شاید همان روزها هم کسی این خبر را خیلی جدی نمی‌گرفت؛ چرا که ایران خودش به اندازه کافی پالایشگاه دارد و خرید پالایشگاه آن هم از نوع ورشکسته و آن هم در دل اتحادیه اروپایی که نفت ایران را تحریم کرده فقط می‌توانست یک هدف داشته باشد و آن این بود که شاید این راهکار، روشی برای فروش نفت ایران در شرایط تحریم و به عبارت دیگر روشی برای دور زدن تحریم‌ها باشد.

اما علامت سوال اجرای این طرح این بود که چرا در دل اروپا این اتفاق باید بیفتد؟ چرا اگر قرار است پالایشگاهی خریداری شود، در کشورهای همسایه و کشورهای آسیایی نباشد؟ توجه به این نکته ضروری است که وقتی کشوری کالایی را تحریم می‌کند، در هیچ شرایطی گمرک آن کشور اجازه ورود آن کالا را نخواهد داد؛ حالا این کالا می‌خواهد نفت باشد یا هر چیز دیگر و آن کشور فرانسه باشد یا آلمان و یا هر کشوری که نفت ایران را تحریم کرده است. در چنین شرایطی در روزهای گذشته خبر خرید دومین پالایشگاه نفت در اتحادیه اروپا توسط بخش خصوصی ایران عنوان شد که کمی این علامت سوال را پررنگ‌تر کرد.
جزییات تازه از طرح ایران برای خرید دومین پالایشگاه اروپایی حاکی از این اسـت که این پالایشگاه در یونان قرار دارد و کشورهای چین، ایتالیا و مالزی در رقابت با ایران برای خرید این پالایشگاه هستند. یک مقام دولتی نیز با تایید برنامه ایران برای خرید دومین پالایشگاه اروپایی توسط بخش خصوصی اعلام کرد: از اعلام جزییات نام پالایشگاه و کشور اروپایی بنا به مصالح ملی و امنیتی معذوریم. این مقام دولتی درباره جزییات این پالایشگاه اطلاعی نداد، اما تاکید کرد: پالایشگاه‌داری برای خیلی از کشورهای اروپایی به دلایل وضعیت نامناسب اقتصادی خیلی صرفه ندارد، در عین حال بهتر است پالایشگاه‌ها در کشورهای آسیایی و کشورهای همسایه خریداری شود. این در حالی است که حمید حسینی در گفت‌و‌گو با تجارت فردا ضمن اعلام این موضوع که هنوز پالایشگاه نخست را به ایران تحویل نداده‌اند، گفت: در فرانسه مناقصه‌ای برگزار شد که شرکتی به نام تدبیر انرژی در آن شرکت کرد و طبق قیمتی که ارائه کرده بود، برنده بود اما تا این لحظه هنوز چیزی به آن شرکت تحویل نداده‌اند و نمی‌توان از این رویداد به عنوان یک برگ برنده یاد کرد. این عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران افزود: مشکل امروز ایران، پالایشگاه نیست. چرا که ظرفیت پالایشی دنیا 100میلیون بشکه در روز است، در حالی که این رقم بیش از تولید 83 میلیون بشکه‌ای است. همین موضوع می‌رساند که دنیا با 16 میلیون بشکه ظرفیت مازاد در روز مواجه است و به همین دلیل هم ما می‌گوییم پالایشگاه‌داری خیلی صرفه اقتصادی ندارد. حسینی معتقد است خرید پالایشگاه توسط بخش خصوصی مشکل تحریم‌ها را حل نمی‌کند. چرا که وقتی نفت ایران را تحریم کرده‌اند، گمرک این نفت را ترخیص نمی‌کند. فقط در صورتی این اتفاق ممکن بود سودآوری داشته باشد که پالایشگاه خارج از اتحادیه اروپا باشد. این در حالی است که صبح روز سه‌شنبه خبرگزاری تسنیم اعلام کرد شرکت ایرانی تدبیر انرژی که تقاضای خرید پالایشگاه بتی‌کورون از شرکت فرانسوی پتروپلاس را داشت، به‌رغم آنکه در فهرست تحریم اتحادیه اروپا قرار نداشت اما کارشکنی‌های آمریکا و دولت فرانسه موجب شد تا کار خرید این پالایشگاه با مشکلات عدیده‌ای مواجه شود البته این شرکت ایرانی کماکان به عنوان یک خریدار مطرح است. این شرکت ایرانی در کنار خرید پالایشگاه بتی‌کورون، اقداماتی را برای خرید دومین پالایشگاه اروپایی هم آغاز کرده است. پالایشگاه «بتی‌کورون» که در حال حاضر جزو دارایی‌های زنجیره‌ای شرکت ورشکسته «پترو پلاس» سوئیسی در کشور فرانسه است، پیش از این قرار بود توسط شرکت نفتی شل توسعه یابد، ولی توسعه آن به دلیل عدم تامین خوراک مورد نیاز این پالایشگاه با موفقیت صورت نگرفته است. همزمان با اعلام تحریم‌های خرید نفت ایران توسط اتحادیه اروپا، به دلایل مختلف از جمله بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی و همچنین ادامه رکود اقتصادی و بحران بدهی‌های ملی کشورهای اروپایی، شرکت بزرگ پالایشی به نام Petro Plus که زنجیره‌ای از پالایشگاه‌ها را در کشورهای مختلف اروپایی تحت مالکیت داشت، با ضرردهی مواجه شده و تصمیم گرفت چند شرکت پالایشی خود در بعضی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه را تعطیل کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها