شناسه خبر : 31324 لینک کوتاه

حج سیاسی

مقام معظم رهبری: ابعاد سیاسی حج دستور اسلام است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران و کارگزاران حج، فریضه حج را مجموعه‌ای استثنایی و ممتاز از ارزش‌های مورد تمجید اسلام خواندند و با اشاره به وجود مفاهیم سیاسی ضروری نظیر وحدت، دفاع از مظلومان و برائت از مشرکان در حج، تاکید کردند: هر حاجی ایرانی باید با رفتار و گفتار و متانت خود، به ملیت، هویت و جمهوری اسلامی ایران آبرو ببخشد.

ایشان «ابعاد سیاسی حج» را یکی از ویژگی‌های این فریضه استثنایی برشمردند و تاکید کردند: اینکه برخی می‌گویند حج را سیاسی نکنید، سخن نادرستی است زیرا ابعاد سیاسی حج، مطابق با خواسته و دستورات اسلام است. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: وحدت، حمایت از مظلومان همچون ملت فلسطین و مردم یمن، یا برائت از مشرکان، همه اموری سیاسی و مطابق تعالیم اسلام هستند؛ بنابراین ابعاد سیاسی حج، همان تکلیف دینی و عبادت است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: برائت از مشرکان یک فریضه اسلامی و یک کار لازم است و به همین دلیل ما اصرار داریم که این موضوع هر سال، به بهترین وجه انجام شود. ایشان تاکید کردند: در کنار حرکات سیاسی دینی، اقدامات سیاسی غیردینی و شیطانی هم وجود دارد، همانند اینکه بگویند در حج به آمریکا اعتراض نکنید یا از مشرکان ابراز برائت نکنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه دولت سعودی وظایف سنگین برای «تامین امنیت زائران بدون امنیتی کردن محیط و حفظ حرمت و کرامت حجاج» بر عهده دارد، افزودند: حجاج باید با بهره‌گیری از فرصت کم‌نظیر و مغتنم حج و توجه به ابعاد اجتماعی، سیاسی و اخلاقی آن، شأن یک مومن قدردان حج ابراهیمی را رعایت کنند. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به دشمنی عمیق آمریکا و دیگر مستکبران با حقایق اسلامی افزودند: تهاجم وحشیانه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی زورگویان جهانی به ملت‌های مسلمان نشان‌دهنده عمق خصومت آنان با معارف اسلامی است.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها