شناسه خبر : 23556 لینک کوتاه

درآمد 100 میلیونی زیر چتر گلخانه

سالاد شیرازی، آب دوغ خیار، نان و پنیر و خیار و گوجه و... از جمله موارد استفاده از خیار در میان خانواده‌های ایرانی است و گفته می‌شود به طور متوسط یک خانواده چهار ‌نفره در ایران ماهانه 6 کیلوگرم خیار نوش جان می‌کند. از این منظر تولید خیار درختی تحت پوشش گلخانه، با توجه به شرایط تولید آن در تمام فصول، پروژه خوبی برای سرمایه‌گذاری است زیرا هم مشتریان ثابت خود را دارد و هم به دلیل مواد غذایی بودن آن، نیازی به خدمات پس از فروش برای آن نیست. سرمایه ثابت در این طرح حدود 33 میلیون تومان و سرمایه در گردش برابر با 71 میلیون تومان برآورد شده است. با ظرفیت تولید سالیانه 221000 کیلوگرم خیار درختی طوری‌که قیمت تمام‌شده محصول به ازای هر کیلوگرم معادل 300 تومان و حداقل قیمت عرضه به بازار به طور متوسط 500 تومان است.

 از این طریق می‌توان برای 6 نفر به صورت دائم و 4 نفر به صورت روزمزد اشتغال‌زایی داشت. پیش‌بینی درآمد حاصل از فروش این محصول در سال اول فعالیت معادل 110 میلیون تومان است و برآورد می‌شود دوره بازگشت سرمایه در چنین پروژه ای کمتر از 3 سال باشد. بذر، کود حیوانی و محلول‌های غذایی از مواد اولیه و مصرفی در این پروژه است. 

بعد از تهیه بذور خیار درختی به مدت 24 ساعت آن را خیسانده و پس از کشت سه،چهار روز جوانه زده و بعد از 45 روز محصول را می‌توان برداشت کرد، و این برداشت تا 4 ماه ادامه دارد.در مورد اندازه بازار و نرخ رشد برای این محصول خوب است بدانید با تولید محاسبه‌شده به میزان 221000 کیلوگرم در سال می‌توان نیاز حدود سه هزار خانواده را تامین کرد.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها