شناسه خبر : 23521 لینک کوتاه

روزهای خوش بازار گاز

تقاضا برای الکتریسیته، آب و هوای گرم و میزان ذخایر بازار گاز را رونق می‌بخشند

در آخرین روز کاری بازار گاز طبیعی در هفته دوم جولای این کالا به قیمت 2 /897 دلار مبادله شد که در مقایسه با روز گذشته بهای آن 022 /0دلار افزایش یافته است.  پیش‌بینی افزایش دما و احتمال  توفان‌های استوایی سبب قدرت گرفتن گاز طبیعی شد. آخرین آمار منتشرشده از سوی سازمان ‌جهانی‌ انرژی نشان می‌دهد ذخایر بیش از حد تصور‌شده هستند با این وجود در چند هفته گذشته  بهای گاز روندی نزولی داشت. قیمت گاز طبیعی در سیزدهم جولای برای سومین روز متوالی در نیویورک افزایش یافت.  پیش‌بینی افزایش دما در هفته آینده سبب  شد تقاضا برای این کالا بیشتر شود. قیمت گاز طبیعی به طور کلی در هفته دوم ماه جاری قدرتمند باقی ماند. سرویس گزارش وضعیت آب و هوا پیش‌بینی می‌کند طی هفته‌های آتی دمای هوا در کل آمریکا بیشتر شود. البته توفان‌هایی نیز پیش‌بینی می‌شوند که  در ‌‌آینده ممکن است شرایط پیچیده‌تری ایجاد کنند. از سوی دیگر  درخواست ژاپن برای صادرات گاز طبیعی  با حمایت دست‌اندرکاران بازار روبه‌رو شد زیرا کانال جدیدی برای بازار گاز طبیعی آمریکا محسوب می‌شود و البته به تثبیت قیمت‌ها کمک می‌کند. پس از اعلام آمار مربوط به  تولید ناخالص ملی چین، تجار و دلالان بازار  توانستند نفس راحتی بکشند و از سوی دیگر فشار از روی بازار کالاها برداشته شد.   البته باید خاطر‌نشان کرد افزایش بهای قیمت گاز طبیعی به اندازه چند هفته قبل نبود.  دمای بالاتر هوا در مقایسه با سال گذشته عامل اصلی افزایش قیمت‌ها بود. با این وجود  هفته گذشته میزان کل تقاضا  برای گاز طبیعی کاهش یافت که دلیل عمده آن کاهش تقاضا در بخش تولید الکتریسیته بود. روند صعودی قیمت‌های این کالا در این اواخر سبب شده میزان استخراج گاز ‌طبیعی در پایه‌ها افزایش یابد. ذخیره گاز ‌طبیعی همچنان در حال افزایش است  اما روند آن کندتر از سال گذشته است که پیش‌بینی می‌شود با چنین سرعتی اوج ذخیره در ماه نوامبر به 3800 برسد.

تجارت- فردا- جدول قیمت‌های گاز در هفته گذشته

ذخیره گاز طبیعی

براساس آمار سازمان جهانی انرژی ذخیره  زیرزمینی گاز‌ طبیعی  برای پانزدهمین هفته متوالی افزایش یافت. هفته دوم ماه جولای میزان  ذخایر 06 /1درصد یا 33 میلیارد فوت مکعب  بیشتر شد. به این ترتیب میزان کل ذخیره در 48 ایالت آمریکا  به 3135 میلیارد فوت مکعب رسید. ذخیره کنونی گاز طبیعی اکنون 7 /19 درصد بیشتر از متوسط ذخیره پنج‌ساله  و 2 /21 درصد بالاتر از ذخیره  گاز در همین بازه زمانی در سال گذشته است. این موضوع نشان‌دهنده کاهش در میزان ذخایری است که دو هفته قبل حدود 25 تا 27 درصد بودند. همان‌طور که می‌بینیم در کل نشانگرهای گاز ‌طبیعی  نشان‌دهنده تغییری بزرگ در  میزان ذخایر هفته گذشته هستند. اما تعیین دقیق قیمت‌های گاز به آمار دقیق‌تری نیاز دارد که پنجشنبه آینده منتشر می‌شود. پس از انتشار میزان دقیق ذخایر، اختلاف آن با پیش‌بینی‌های انجام شده بسیار مهم است.  اگر میزان دقیق ذخایر 24 میلیارد فوت‌مکعب باشد انتظار می‌رود به 84 میلیارد فوت‌مکعب افزایش یابد. و البته این امر تاثیر مثبتی روی قیمت گاز طبیعی خواهد داشت. اما باید تا زمان انتشار آمار منتظر بود تا قیمت این کالا برای ماه‌های آتی تعیین شود.

مصرف

 در هفته دوم ماه جولای متوسط مصرف گاز طبیعی در آمریکا  95 /0 درصد کاهش یافت. اما در مقایسه با همین بازه ‌زمانی در سال گذشته 47 /11 درصد بیشتر است.  بخش تولید الکتریسیته  شاهد کاهشی 56 /2 درصدی بود. از سوی دیگر مصرف تمام بخش‌ها  از جمله  مسکونی و تجاری  22 /1درصد افزایش یافته است. میزان کل تقاضا 05 /1 درصد  از هفته گذشته و 75 /11 درصد از همین هفته در 2011 بیشتر شده است. با افزایش مصرف در بخش الکتریسیته، تقاضا برای گاز طبیعی نیز بیشتر می‌شود زیرا یکی از منابع اصلی تولید الکتریسیته  محسوب می‌شود.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها