شناسه خبر : 23561 لینک کوتاه

اقتصاددانی که علم را متحول کرد

شاگرد خلف جیمز توبین

ادموند فلپس در روز بیست و ششم جولای سال 1933 میلادی در ایلینوی آمریکا متولد شد ولی در شش‌سالگی به همراه خانواده‌اش به نیویورک نقل مکان کرد. او تمام دوران تحصیلی‌اش را در نیویورک سپری کرد و در سال 1951 میلادی کالج Amherst را برای تحصیل انتخاب کرد.

 تجارت فردا-   ادموند فلپس ادموند فلپس
 تولد: 26 جولای 1933  برنده نوبل 2006

ادموند فلپس در روز بیست و ششم جولای سال 1933 میلادی در ایلینوی آمریکا متولد شد ولی در شش‌سالگی به همراه خانواده‌اش به نیویورک نقل مکان کرد. او تمام دوران تحصیلی‌اش را در نیویورک سپری کرد و در سال 1951 میلادی کالج Amherst را برای تحصیل انتخاب کرد. پدر فلپس به او پیشنهاد داد که تحصیل در رشته اقتصاد را انتخاب کند و وی به توصیه پدرش وارد این رشته شد. او در اولین‌ ترم جزء شاگردان «جیمز نلسون» قرار گرفت که یکی از اقتصاددانان برجسته و مطرح در آن زمان بود. از زمانی سخن می‌گوییم که همه دوره‌های اقتصادی بر مبنای کتاب اقتصاد نوشته پل ساموئلسون تدریس می‌شد و مطالعه این کتاب، فلپس جوان را بسیار تحت تاثیر قرار داد. او به سرعت متوجه شد که نظریه‌های علمی اقتصاد می‌تواند روی فضای تجاری کاربرد داشته باشد و همین مساله سبب شد تا بیش از پیش به رشته اقتصاد علاقه‌مند شود. در همین سال‌های تحصیل بود که این اقتصاددان متوجه اهمیت مسائل حل نشده در تئوری‌های اقتصادی و شکاف موجود بین نظریه‌های خرد و کلان اقتصاد شد و به دنبال آن کار در این رشته را جدی‌تر آغاز کرد. او بعد از دریافت مدرک لیسانس در رشته اقتصاد در سال 1955 میلادی وارد دانشگاه ییل شد و از آموزش استادانی مانند «جیمز توبین» و «توماس شلینگ» بهره‌مند شد. حضور این استادان برجسته علم اقتصاد که خود در سال‌های پایانی قرن گذشته برنده نوبل اقتصاد شده‌اند و نظریه‌هایی ارائه داده‌اند که علم اقتصاد را به کلی دگرگون کرده است سبب شد تا فلپس پلکان ترقی را با سرعت بیشتری طی کند. فلپس در اتوبیوگرافی‌اش در مورد تاثیر درس انتظارات در مقطع کارشناسی ارشد روی نظریه‌‌های وی و کارهای تحقیقاتی‌اش می‌نویسد و می‌گوید مدرسانی همچون «هنری والش» و «ویلیام» دید من را به علم انتظارات به کلی تغییر دادند. آنها اساتید این درس در دانشگاه ییل بودند. ادموند فلپس در سال 1959 میلادی مدرک دکترای خود را از دانشگاه ییل دریافت کرد.

او بعد از اخذ مدرک دکترا در علم اقتصاد کار به عنوان اقتصاددان ارشد شرکت rand را که یک شرکت فعال در حوزه‌های دفاعی بود آغاز کرد ولی به سرعت متوجه شد که در این محل مجالی برای مطالعه روی دغدغه‌های خود در حوزه اقتصاد کلان ندارد به همین دلیل یک سال بعد یعنی در سال 1961 میلادی دوباره به عرصه آکادمیک بازگشت و کار در بنیاد cowls و تدریس در دانشگاه ییل را آغاز کرد. در همین بنیاد بود که مطالعات وی در مورد نظریه رشد نئو‌کلاسیک تکمیل شد و مقالاتی هم در زمینه اقتصاد پولی و معادلات ریکاردین و ارتباط آنها با نرخ رشد بهینه اقتصادی تالیف کرد. این موقعیت شغلی فرصت رشد را در اختیار فلپس قرار داد و او هم از این فرصت به بهترین شکل استفاده کرد.

وی در طی سال‌های حضورش در عرصه اقتصادی نظریه‌های مختلفی ارائه داده است و حین مطالعه مباحث مختلف اقتصاد کلان بارها نام این استاد برجسته اقتصاد به چشم می‌خورد. او هم‌اکنون مطالعاتی در زمینه مزایا و منابع پویایی ساختاری اقتصاد را آغاز کرده است که تا‌کنون نتیجه قطعی در این زمینه نگرفته است. وی در بخشی از صحبت‌هایش گفته است سختی‌های فرآیند مطالعه و تحقیق مهم‌ترین مساله در کار مطالعاتی است. او در سال 2001 میلادی مرکز مطالعاتی جامعه و سرمایه‌داری را در دانشگاه کلمبیا راه‌اندازی کرد تا مطالعاتی در زمینه اقتصاد سرمایه‌داری انجام دهد. او مقالات بسیار زیاد و کتاب‌های زیادی دارد و نظریه‌‌های تاثیر‌گذاری در اقتصاد ارائه داده است. اوج فعالیت‌های او در سال 2006 میلادی منجر به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شد.

ادموند فلپس در سال 1974 میلادی با «ویویانا مونتدور» ازدواج کرده است و هم‌اکنون دو دختر دارد ولی هیچ یک اقتصاد را برای ادامه تحصیل انتخاب نکرده‌اند.

ادموند فلپس در سال 2000  به عضو افتخاری اتحادیه علوم اقتصادی آمریکا درآمد و در فوریه سال 2008 میلادی  برنده جایزه اقتصاددان برتر از اتحادیه اقتصاددانان کشور فرانسه شد و چهار ماه بعد از آن جایزه اقتصاد جهانی را از موسسه kiel دریافت کرد. این اقتصاددان هم‌اکنون نیز در حوزه‌های مختلفی فعالیت دارد که از جمله آنها می‌توان به مطالعات گسترده وی در مرکز مطالعات اقتصادی چین اشاره کرد.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها