شناسه خبر : 23535 لینک کوتاه

اقتصاددان سال‌های رکود بزرگ

میلتون فریدمن خالق نظریه سیاست پولی

میلتون فریدمن اقتصاد‌دان برجسته آمریکایی در روز 31 جولای سال 1912 میلادی در بروکلین نیویورک متولد شد. پدر و مادرش مهاجرانی از کشور اوکراین بودند که دستفروشی در نیویورک را برای امرار معاش برگزیده بودند.

 تولد: 31 جولای 1912  برنده نوبل 1976

میلتون فریدمن اقتصاد‌دان برجسته آمریکایی در روز 31 جولای سال 1912 میلادی در بروکلین نیویورک متولد شد. پدر و مادرش مهاجرانی از کشور اوکراین بودند که دستفروشی در نیویورک را برای امرار معاش برگزیده بودند. میلتون دانش‌آموز بسیار با‌استعدادی بود و در سن ‌16سالگی دبیرستان را با نمرات عالی به پایان رساند و دانشگاه Rutgers نیوجرسی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضی محض گرفت ولی در همان دوره بود که تحت تاثیر دو استاد برجسته اقتصاد یعنی «آرتور برنس» و «هومر جونز» قرار گرفت. این دو استاد میلتون فریدمن را متقاعد کردند که اقتصاد مدرن می‌تواند در پایان دادن به رکود بزرگ اقتصادی در آمریکا نقش مهمی ایفا کند و همین مساله انگیزه‌ای شد تا فرید‌من رشته تحصیلی خود را تغییر دهد. او بعد از دریافت مدرک کارشناسی در سال 1932 میلادی دو بورس تحصیلی دریافت کرد. یکی برای ادامه تحصیل در رشته ریاضیات از دانشگاه براون و دیگری برای ادامه تحصیل در رشته اقتصاد از دانشکاه شیکاگو. او دومین بورس را انتخاب کرد و زندگی او به عنوان یک اقتصاددان برجسته از همین زمان آغاز شد. او در سال 1933 میلادی مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرد. در همین سال‌ها بود که فریدمن با همسر آینده‌اش به نام «رز دیرکتور» آشنا شد که او نیز اقتصاد‌دان بود.

فریدمن در سال 1946 میلادی پیشنهاد تدریس نظریه‌های اقتصادی در دانشگاه شیکاگو را پذیرفت و 30 سال در این دانشگاه به کار مشغول بود. در همین سال‌ها بود که او یک جامعه فکری ایجاد کرد و از این جامعه فکری تعداد زیادی از نوبلیست‌های اقتصاد پرورش یافتند. تمامی این افراد تحت عنوان دانش‌آموختگان مکتب فکری شیکاگو در دنیا شناخته می‌شوند که بنیانگذار آن میلتون فریدمن بوده است. 

فریدمن در سال 1976 میلادی به دلیل یافته‌هایش در تحلیل مصرف، تاریخچه پولی و سیاست‌های تثبیت اقتصادی برنده نوبل اقتصاد شد. او در سال 1977 میلادی و در سن 65‌سالگی از دانشگاه شیکاگو بازنشسته شد ولی بعد از آن بود که در موسسه هوور و به عنوان ناظر دائم فدرال رزرو آمریکا و در نهایت به عنوان مشاور اقتصادی دولت رونالد ریگان کار کرد. در این سال‌ها وی بارها تاکید کرد که استفاده از سیاست‌های پولی به عنوان ابزاری برای مدیریت تقاضا کاری نادرست است و به همین دلیل باید دولت، نقش محدودی در مدیریت اقتصادی کشور داشته باشد. او حضور دولت در اقتصاد را نادرست خواند و تاکید کرد اقتصاد باید آزادانه عمل کند تا بتواند نتایج مثبتی داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین نظریه‌های وی در بخش ورود نرخ بهره در معادلات عرضه پول بود و نظریه مقداری پول نیز از تلاش‌های فریدمن به وجود آمد. او بنیانگذار مکتب اقتصاد پولی است. این مکتب ارتباط معتقد است ارتباط مستقیمی بین رشد قیمت‌ها و افزایش عرضه پول وجود دارد. او بارها تاکید کرده بود که تورم همیشه و همه جا محصول یک سیاست پولی نادرست است. فریدمن در سال 1998 میلادی کتاب خاطراتی چاپ کرده است که در آن خاطرات زندگی شغلی و خانوادگی وی با همسرش رز آمده است. نام این کتاب «دو انسان خوشبخت» است و تاکنون بارها تجدید چاپ شده است. فریدمن و رز دو فرزند دارند. دیوید استاد اقتصاد در نظام سرمایه‌داری است و جانت دختر آنها تحصیل در رشته هنر را برگزیده است. نوه وی پاتری فریدمن رئیس موسسه seasteading آمریکاست که یک موسسه مطالعاتی اقتصاد است.

میلتون فریدمن در روز 16 نوامبر سال 2006 میلادی در سن 94‌سالگی و به دلیل نارسایی قلبی از دنیا رفت و همسرش نیز در روز 18 آگوست سال 2009 میلادی به دلیل عارضه قلبی زندگی را وداع گفت. 

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها