شناسه خبر : 4988 لینک کوتاه

اقتصاد ایتالیا، اقدامات ریاضتی و احیای سازمان‌های مافیایی

مافیای ریاضت‌ پیشه

ایتالیا هم‌اکنون در رکود به سر می‌برد و بار بدهی‌اش در اروپا پس از یونان در رتبه دوم قرار دارد. اقدامات ریاضتی نیز که توسط دولت تکنوکرات‌ها اعمال شده، اصلاً محبوب نیستند.

ماری کی‌ورث / ترجمه: عباس شهرابی
ولی اگر ایتالیایی‌ها در انتخابات ماه فوریه به ریاضت اقتصادی نه بگویند، این تصمیم می‌تواند به بحرانی دیگر در بازارهای مالی کشور بدل شود و حتی آینده آن را به عنوان عضوی از منطقه یورو تهدید کند. اقدامات ریاضتی کل کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در مرکز منطقه صنعتی ایتالیا، شهر تورین نماد دشواری‌های شمال ایتالیاست. این شهر مرکز قرارگاه‌های تولیدی شرکت فیات است، ولی صنعت اتومبیل‌سازی ایتالیا در حال زوال است. آینده نامطمئن اقتصاد تورین، منجر به سردرگمی جوانان شده است. الیزابتا سیمولینی، یک جوان تحصیل‌کرده و راهنمای گردشگری می‌گوید «هیچ شغلی وجود ندارد. شاید بتوانید برای سه ماه شغلی پیدا کنید. اما پس از سه ماه، باید ببینید آیا رئیس‌تان می‌خواهد شما را سه ماه دیگر نگه دارد یا نه.» یک پناهگاه برای بی‌خانمان‌ها در شمال شرق مرکز شهر توسط یک گروه داوطلبانه به نام اوپرا وینچنزیا اداره می‌شود. دومنیکو باتالیا، 49ساله، پیشتر خدمتکار یک هتل بوده اما اکنون دو سال می‌شود که اخراج شده است. او که به این پناهگاه آمده بود تا به جای کفش پاره خود یک کفش دیگر بگیرد، می‌گوید: «اینجا در ایتالیا اوضاع خیلی خراب است. پیدا کردن شغل برای کسی در سن من بسیار مشکل است. من هیچ شانسی ندارم.» در یک کارخانه شکلات در جنوب غرب تورین، وینچنزو مونتوری ناظر تولید «گیاندوجا»، یک شیرینی فندقی معروف است. کسب و کار او در شرایط بسیار سختی قرار دارد. بازار ایتالیا به شکل اسفباری دچار افول شده است، زیرا مردم پولی برای خرج کردن ندارند. اما آقای مونتوری بر این باور است که ریاضت اقتصادی اقدام درستی برای ایتالیاست. وی نسبت به آینده امیدوار است.

احیای مافیا
ریاضت اقتصادی شرایط حاصلخیزی برای رشد جرائم سازمان‌یافته فراهم کرده است. مافیای ناپل تحت عنوان کامورا شناخته می‌شود. به گفته مارکو پاگانو، اقتصاددانی در دانشگاه ناپل، فعالیت‌های کامورا مانند یک مالیات عمل می‌کند و برای اقتصاد دست و پا‌گیر است. او توضیح می‌دهد «پولی که مغازه‌داران یا شرکت‌های تولید‌کننده باید برای حفاظت از کسب و کار خود به سازمان‌های مجرم محلی بپردازند، تاثیری دلسردکننده بر کارآفرینی و ایجاد شغل دارد.» بحران مالی مشکل جرائم سازمان‌یافته را بدتر می‌کند. بانک‌های ایتالیایی تحت فشارند و کمتر مایل به پرداخت وام هستند. این امر وام گرفتن را برای کسب و کارهای معمولی دشوارتر می‌کند. غالباً تنها مافیا پول نقد کافی برای وام دادن به کمپانی‌های بحران‌زده دارند و به گفته نینو دانی- یله، که یک کمپین ضد‌مافیا را در ناپل می‌گرداند، این وضعیت رو به انفجار است.

ظهور چهره‌های جدید
اکثر تقصیرات وضعیت کنونی ایتالیا به گردن نخبگان سیاسی انداخته می‌شود، با وجود این، چهره‌های سیاسی جدیدی که اخیراً ظهور کرده‌اند، نشان‌دهنده تغییر هستند. چشمگیرترین چهره، جنبش سینکو استله است که توسط بپه گریلو، هجو نویس و کمدین، سازمان داده شده است. حزب او به آهن‌ربایی برای رای‌دهندگان سردرگم بدل شده است. با وجود اینکه این جنبش شانس کمی برای پیروزی دارد، اما می‌تواند تاثیری بزرگی بر سیاستگذاری دولتی داشته باشد. هر جای ایتالیا که بروید، نسبت به آینده و مخصوصاً نتیجه انتخابات اطمینانی وجود ندارد. اگر بازارهای مالی از نتیجه انتخابات راضی نباشد، ایتالیا به صحنه مرکزی در درام بحران مالی اروپا تبدیل می‌شود.
منبع: BBC World

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها