شناسه خبر : 31618 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اعتراف به قتل شبه‌عمد

قاضی از صدور حکم محمدعلی نجفی یک هفته بعد از آخرین رسیدگی خبر داد

سومین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی هفته گذشته در حالی برگزار شد که وکیل نجفی مهم‌ترین ایراد کیفرخواست از سوی دادستانی را پذیرفتن عمدی قتل دانست.

سومین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی هفته گذشته در حالی برگزار شد که وکیل نجفی مهم‌ترین ایراد کیفرخواست از سوی دادستانی را پذیرفتن عمدی قتل دانست.

قاضی کشکولی در این جلسه گفته هفت روز بعد از آخرین رسیدگی رای نهایی صادر می‌شود. ختم رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران در حالی از سوی قاضی اعلام شد که یکی از وکلای نجفی گفت موکلش به قتل غیرعمد اعتراف کرده است. از سوی دیگر برادر میترا استاد بار دیگر بر قصاص متهم پرونده تاکید کرد. با این حال حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی گفته موکل‌اش تنها به قتل شبه‌عمد اقرار کرده و به کیفرخواست که قتل را عمدی تلقی کرده ایراد گرفته است. او گفته: «کیفرخواست ایرادهای ماهوی و شکلی دارد؛ در کیفرخواست بنابر ماده ۱۶۰ قانون مجازات، جرم قتل عمد برای موکل من حتمی دانسته ‌شده، درحالی‌که موکل من به قتل شبه‌عمد اقرار کرده نه قتل عمد و بنابر قانون مجازات اسلامی اقرار باید روشن بدون ابهام و دقیق باشد وگرنه ارزشی ندارد. موکل من در تحقیقات نپذیرفته اسلحه را پیش‌ از رفتن به درون حمام به حالت مسلح درآورده ولی کیفرخواست به فیلم مصاحبه نجفی در روزهای ابتدایی دستگیری استناد کرده؛ جایی که نجفی گفته پیش از وارد شدن به حمام اسلحه را به حالت مسلح درآورده است. در آن روزهای آغازین دستگیری، نجفی در شرایط بحرانی و هدف خبرنگاران قرار گرفته و مانند بیماران روحی سرگردان بوده است. کیفرخواست به اقرار نجفی نزد بازپرس هم استناد کرده است. اقرار در محکمه حجت است اما موکل من هیچ‌گاه به قتل عمد اقرار نکرده و از اول تا آخر گفته میترا استاد، شانه و سپس دست راستش را گرفت و کنترل شلیک‌ها را نداشته است. در مقابل طرح دادرسی عجولانه کیفرخواست، قاضی پرونده گفت «این ادعای وکلاست اما همه مراحل قضایی در تحقیقات مقدماتی و در دادگاه طبق موازین قانونی بوده است.» پیش‌تر در دادگاه اول نجفی نماینده دادستان گفت که نجفی به مهدورالدم بودن میترا استاد اعتقاد داشته است. موضوعی که از سوی نجفی تکذیب شد.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها