شناسه خبر : 31543 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

حفاظت بیشتر

یک‌میلیون هکتار به مناطق حفاظت‌شده اضافه شد

جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست هفته پیش به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور تشکیل شد.

جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست هفته پیش به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور تشکیل شد. در این جلسه گزارش سازمان حفاظت محیط زیست در مورد وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور به‌ویژه کلانشهرها ارائه و ضوابط و تکالیف سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در خصوص کاهش آلودگی‌های کلانشهرها به‌ویژه از طریق تعیین وضعیت سوخت وسایل نقلیه موتوری موثر بر آلودگی هوا تعیین شد. همچنین مقرر شد دستگاه‌های ذی‌ربط در راستای نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در کلانشهرها به‌ویژه تاکسیرانی و جایگزینی موتورسیکلت‌های انژکتوری به‌جای موتورهای کاربراتوری برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

در جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست در راستای تعیین و تصویب محدوده‌های پیشنهادی برای حفاظت و مدیریت تحت یکی از عناوین مناطق چهارگانه سازمان محیط زیست، با توجه به تفاهمات سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت جهاد کشاورزی و نیاز به تداوم و پایداری حیات وحش در 14 استان کشور مصوب شد حدود یک‌میلیون هکتار به مناطق حفاظت‌شده کشور اضافه شود. تغییر محدوده و بازنگری در حد و حدود مناطقی که به واسطه توسعه روستایی و برخی تداخلات و تعارضات ارزش اکولوژیک خود را از دست داده و فاقد قابلیت حفاظت است نیز از دیگر مصوبات جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست بود.

تایید ضوابط زیست‌محیطی طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و اصلاح مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در مورد خسارات ناشی از شکار و صید غیرقانونی توسط متخلفان تحت عنوان بهای جانوران وحشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان و همچنین تعیین ضرر و زیان برخی بی‌مهرگان، به استناد بند (چ) ماده (3) قانون شکار و صید از دیگر موضوعات مطرح‌شده در این جلسه بود. اعضای شورای عالی حفاظت محیط زیست از خدمات و تلاش‌های وزارت نفت در زمینه تولید بنزین با استانداردهای یورو 4 و یورو 5 که منجر به کاهش آلودگی‌ها شده است، تقدیر کردند.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها