شناسه خبر : 458 لینک کوتاه

بازتاب خوش‌بینی رهبران چینی نسبت به آینده اقتصاد چین در سخنرانی هو جین تائو و دیگران به مناسبت سال نو

خوش‌بینی‌های هو در سال نو

رئیس‌جمهور چین، هو جین تائو، در سخنرانی سال نو خود گفت حرکت چین در سال ۲۰۱۳ به سمت تحریک رشد اقتصادی جهان خواهد بود. گفته وی حاکی از این خوش‌بینی است که بهبود دومین اقتصاد بزرگ جهان در حال انقباض است. هو جین تائو هنگام پخش سخنرانی‌اش از رادیو و تلویزیون دولتی گفت ملت چین در راه افزایش رشد قدرتمند، بادوام و متوازن در اقتصاد جهان اقدام خواهند کرد.

وی اظهار کرد چین در سال 2012 به توسعه اقتصادی باثبات دست یافت و می‌خواهد همین کار را امسال نیز با تمرکز بر بازسازی الگوی رشد خود انجام دهد. سخنرانی سال قبل هو جین تائو به مناسبت سال نو، پیش از این که در ماه مارس از مقام ریاست‌جمهوری استعفا دهد، نشان‌دهنده اعتماد به نفس رهبران چینی بود مبنی بر اینکه اقتصاد می‌تواند پس از یک کندی هفت‌چهارمی رشد، احیا شود. بهبود اقتصاد ممکن است انتقال قدرت را به زی ژین پینگ، رهبر منصوب حزب کمونیست در ماه نوامبر و رئیس‌جمهور معین‌شده، تسهیل کند، چرا که مقامات می‌خواهند مخالفت‌های متاثر از فساد و شکاف درآمدی روبه رشد را آرام کنند. هو گفت، مردم چین هم‌اکنون در حال متحد ‌شدن پیرامون رهبری زی‌ ژین پینگ هستند تا یک جامعه ثروتمند بسازند. رهبران جدید حزب کمونیست چین متعهد شده‌اند که تندروی را کنار بگذارند، پذیرایی‌های اسراف‌کارانه را کم کنند و با صرفه‌جویی بیشتری زندگی کنند؛ همه اینها قرار است در میان فشار بیشتر برای ریشه‌کنی فساد و بازیابی اعتماد مردم صورت گیرد. سخنرانی هو نشان نمی‌داد چگونه چین، که قرار است در ماه مارس انتقال رهبری 10 سال یک بارش را کامل کند، می‌خواهد اقتصادی را که تخمین‌ زده‌شده امسال به میزان 1/8 درصد گسترش خواهد یافت، مدیریت کند.
سیاست پولی
رئیس بانک خلق چین، ژو زیائو چوان، در یک پیام جداگانه برای سال نو که در وب‌سایت بانک مرکزی منتشر شد، اظهار کرد ملت در سال 2013 سیاست پولی محتاطانه را حفظ می‌کنند و اصلاحات مالی را عمق می‌بخشند. وی گفت سیاستگذاران خواستار آنند که به شکل موثری از ریسک‌های مالی بپرهیزند و قیمت‌ها را باثبات نگه دارند. در دیگر وب‌سایت بانک خلق چین، ژو گفت مدیریت ملت بر صندوق ذخیره ارزی شاهد رشد باثباتی در چند سال گذشته بوده است. بنابر گفته وی، وضعیت اقتصادی جهان در سال 2013 پیچیده خواهد بود و مدیریت چین بر ذخایرش با چالش‌های نسبتاً بزرگی روبه‌رو خواهد شد. طبق داده‌های بانک مرکزی، ذخایر ارزی چین در پایان سپتامبر از 18/3 تریلیون دلار در پایان سال 2011 به 29/3 تریلیون در پایان سپتامبر افزایش یافت. شاخص مرکب شانگهای به میزان 15 درصد از زمانی که در سوم دسامبر به یک کاهش چهار‌ساله رسید، احیا شد؛ در این میان خوش‌بینی‌هایی پیرامون بازیابی رشد اقتصادی چین وجود داشت. رشد اقتصادی چین در سال 2012، 2/3درصد افزایش یافت که این پس از سه سال اولین پیشروی سالانه بود.
گسترش‌های تولیدی
سنجش تولیدات چین گسترشی سه‌ماهه در تولید، به اضافه امکان رسیدن احیای اقتصادی به سال جدید را نشان داد. اداره ملی آمار و فدراسیون تدارکات و خرید چین، شاخص مدیران خرید را در ماه دسامبر، 6/50 اعلام کرد. این قابل مقایسه است با تخمین میانه 0/51 در پیمایش صورت‌گرفته توسط بلومبرگ نیوز از 27 تحلیلگر و همین‌طور با رقم 6/50 در ماه نوامبر. رقم بالای 50 نشان‌دهنده گسترش است. سنجشی دیگر نشان داد که در ماه دسامبر تولید با بالاترین سرعت خود در 19 ماه افزایش یافته است. رقم نهایی 5/51 بود. هو در سخنرانی خود این را هم گفت که چین خواهان رونق بلند‌مدت در هنگ‌کنگ و ماکائو است و برای این دو منطقه به اصطلاح تحت اداره ویژه خودمختاری را می‌خواهد. تنش‌های میان ملت و همسایگان از جمله ژاپن، ویتنام و فیلیپین در سال‌های گذشته به دنبال اختلافاتی بر کنترل جزایر در دریای شرقی چین و دریای جنوبی چین زبانه کشیده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها