شناسه خبر : 23197 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کمبود فاینانس در صنعت کشتیرانی دنیا

به گزارش سایت «hellenicshipping» افزایش زیان‌دهی خطوط حمل و نقل دریایی طی ماه‌های گذشته سبب شده است تا ریسک سرمایه‌گذاری در صنعت کشتیرانی بالا برود و شرکت‌های بیمه‌ای برای بیمه کردن بارهایی که از طریق حمل و نقل دریایی به بازار هدف می‌رسند نرخ بیمه بالاتری را طلب کنند.

به گزارش سایت «hellenicshipping» افزایش زیان‌دهی خطوط حمل و نقل دریایی طی ماه‌های گذشته سبب شده است تا ریسک سرمایه‌گذاری در صنعت کشتیرانی  بالا برود و شرکت‌های بیمه‌ای برای بیمه کردن بارهایی که از طریق حمل و نقل دریایی به بازار هدف می‌رسند نرخ بیمه بالاتری را طلب کنند.

 از طرف دیگر افزایش احتمال  آسیب دیدگی جدی کشتی‌ها در این صنعت به دلیل از بین رفتن ثبات سیاسی در بسیاری از مناطق جهان و کاهش کنترل دولت‌ها بر آب‌های کشورهای مختلف و حتی آب‌های آزاد  سبب شد‌ه است تا کمتر بانکی اقدام به ارائه منابع مالی برای صنعت کشتیرانی کند.

  یکی از کارشناسان حمل و نقل دریایی در شرکت بیمه لوید با اشاره به رشد تقاضا برای انواع کالاهای مصرفی و صنعتی بعد از اتمام بحران اقتصادی  می‌گوید: کاهش تقاضا برای کالاهای مصرفی در کشورهای صنعتی در جریان بحران اقتصادی  سبب شد تا حجم تبادلات دریایی 12 درصد نسبت به سال 2005 میلادی کمتر شود.

 در این شرایط اغلب بنگاه‌های اقتصادی  و بانک‌ها فاینانس لازم برای  ساخت کشتی و تکمیل تجهیزات آن  را تامین نمی کنند زیرا سرمایه‌گذاری در این حوزه  در شرایط اقتصادی کنونی سوداوری چندانی ندارد‌. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند صنعت کشتیرانی دنیا با بحران مواجه خواهد شد و در سال‌های آتی از شمار کشتی‌های فعال در دنیا کاسته می‌شود‌. این مساله بعد از اتمام رکود اقتصادی و رشد تقاضا در جهان می‌تواند زمینه‌ساز شوکی دیگر باشد‌. تامین فاینانس در صنعت کشتیرانی  از سال 2010 میلادی با اختلال جدی روبه‌رو شده است‌. آمار نشان می‌دهد منابع مالی وارد شده در ساخت کشتی در دنیا و تکمیل تجهیزات کشتی‌های فعال در آب‌های جهان در عرض دو سال گذشته 6 درصد نسبت به سال‌های 2006 و 2007 میلادی کمتر شده و پیش‌بینی می‌شود در فاصله سالهای 2012 تا 2014 میلادی هم حجم منابع مالی اختصاص‌یافته به این صنعت 3 /4درصد کمتر شود‌.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها