شناسه خبر : 23317 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ناجی بازار بی‌رونق نوت‌بوک

اولترا بوک همه‌گیر می‌شود

برای افرادی که خواهان کامپیوترهای بسیار نازک هستند و تمایلی ندارند دو هزار دلار برای یک مک‌بوک رتینا پرداخت کنند، اولترابوک‌ها نوعی نعمت محسوب می‌شوند. براساس تحقیقات گروه ان‌دی‌پی، اولترابوک‌ها کمک کرده‌اند بازار نوت‌بوک آمریکا همچنان رونق داشته باشد. زیرا به سرعت توانسته‌اند ۱۱ درصد بازار نوت‌بوک‌های ویندوز‌دار و ۷۰۰ دلاری آمریکا را در پنج‌ماه نخست ۲۰۱۲ به خود اختصاص دهند.

 برای افرادی که خواهان کامپیوترهای بسیار نازک هستند و تمایلی ندارند دو هزار دلار برای یک مک‌بوک رتینا پرداخت کنند، اولترابوک‌ها نوعی نعمت محسوب می‌شوند. براساس تحقیقات گروه ان‌دی‌پی، اولترابوک‌ها کمک کرده‌اند بازار نوت‌بوک آمریکا همچنان رونق داشته باشد. زیرا به سرعت توانسته‌اند ۱۱ درصد بازار نوت‌بوک‌های ویندوز‌دار و ۷۰۰ دلاری آمریکا را در پنج‌ماه نخست ۲۰۱۲ به خود اختصاص دهند. علاوه بر آن سهم اولترابوک‌ها از نوت‌بوک‌های ویندوزدار  که قیمت آنها حداقل ۷۰۰ دلار است؛ امسال روندی صعودی را به طور ماهانه طی کرده است. در ماه ژانویه سهم این کالا از بازار کامپیوتر شش درصد بود که در ماه می به بیش از ۱۵ درصد رسید. ان‌دی‌پی معتقد است فروش زیاد اولترابوک‌ها خبری خوشایند برای صنعت نوت‌بوک‌های ویندوزدار است، به خصوص اینکه سهم کلی این صنعت از فروش لپ‌تاپ‌های ۷۰۰ دلاری یا بیشتر طی پنج‌ماهه نخست ۲۰۱۲‌، سه درصد کاهش یافته است. 

در حالی‌که بازار کلی ویندوز برای فروش نوت‌بوک‌های پی سی۱۷ درصد کاهش یافته است، اولترابوک‌ها کمک کردند بازار نوت‌بوک‌های ویندوزدار با قیمت بالای ۷۰۰ دلار، فقط با کاهشی سه درصدی همچنان رشد کند و بازار فروش نوت‌بوک‌هایی که بیش از ۹۰۰ دلار قیمت دارند در مقایسه با سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یابد.

 استفان بیکر نایب رئیس بخش تحلیل صنعت در گروه ان‌دی‌پی  در این باره می‌گوید: اولترابوک‌ها کمک کردند بازاری برای نوت‌بوک‌های ویندوز با قیمت مناسب در بخش خرده‌فروشی به وجود آید. سهم فروش بخش نوت‌بوک‌های بالای ۷۰۰ دلاری نشانگر جهشی ۱۲ درصدی  در ۲۰۱۱ و ۱۴ درصدی در ۲۰۱۲ است‌. این امر نشان می‌دهد؛ اولترا‌بوک‌ها در بازارهای تثبیت شده مورد قبول واقع شده و اکنون سودآور شوند. مشتریان همچنان عکس‌العمل مثبتی به بازار نشان می‌دهند که سرانجام، دستگاه‌هایی نازک‌تر، شیک‌تر و با قیمتی ارزان‌تر به بازار آمده است.

عملکرد اولترا‌بوک‌ها در حالی همچنان رو به رشد است که اولترابوک‌های آ‌اس‌پی هنوز به بهایی گران‌تر در بازار عرضه می‌شوند. قیمت فروش آنها در پنج‌ماهه اول ۲۰۱۲ به طور متوسط۹۲۷ دلار است و فقط برای نخستین مرتبه در ماه می بهای این کالا از ۹۰۰ دلار به ۸۸۵ دلار کاهش یافته است. از سویی  این بها بسیار گران‌تر از متوسط قیمت بازار ویندوز(۵۱۰ دلار) است که ۱۳ دلار افزایش داشته است. بخشی از دلیل این امر رشد فروش اولترابوک‌هاست. 

بیکر می‌گوید: در حالی‌که به فصل حیاتی فروش پیش از بازگشایی مدارس نزدیک می‌شویم، بهای اولترابوک‌های ارزان‌قیمت به ۶۹۹ دلار نزدیک می‌شود و این خود عاملی مهم در بازار محسوب می‌شود. وقتی به چشم‌انداز سه‌‌ماهه چهارم سال و افتتاح ویندوز ۸ نگاهی می‌اندازیم، طیف وسیعی از اولترابوک‌ها با صفحات لمسی و ویژگی‌های قابل تغییر همچنان این طبقه از محصولات را، به کالای محبوب مشتریان تبدیل می‌کند و البته سود لازم برای ارتقای کل اکو سیستم پی‌سی را نیز فراهم می‌کند.

 

دراین پرونده بخوانید ...