شناسه خبر : 2721 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چهره هفته

… و اکنون محاکمه

برگزاری دادگاه فرزند جنجالی اکبر هاشمی

مهدی هاشمی تحصیلات خود را در رشته مخابرات دانشگاه تهران، مهندسی انرژی دانشگاه شریف و مهندسی منابع انرژی دانشگاه آزاد به پایان رسانده و با دخترعموی خود فرشته هاشمی ازدواج کرده است. پدر فواد و یاسین را می‌توان جنجالی‌ترین فرزند هاشمی دانست.

انتظار مخالفان هاشمی‌رفسنجانی به پایان رسید و دادگاه جنجالی که سال‌ها برای برگزاری آن ثانیه‌شماری می‌کردند، در روزهای 11 و 12 مردادماه برگزار شد. دادگاهی که بسیاری بر این باور بودند که هاشمی‌رفسنجانی اجازه برگزاری آن را نخواهد داد و به هر طریق تلاش می‌کند تا مانع برگزاری دادگاه شود. دادگاه مهدی هاشمی پشت درهای بسته با قرائت کیفرخواست بیش از صدصفحه‌ای، در حالی برگزار شد که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، کوچک‌ترین تلاشی برای مختومه کردن یا به تعویق انداختن آن انجام نداده بود. همین رفتار موجب شد که روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان ارگان رسانه‌ای روحانیون راست سنتی در ستون جهت اطلاع خود منتقدان هاشمی را مورد بازخواست قرار دهد و بنویسد: «دادگاه مهدی هاشمی، فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، دیروز شروع شد و امروز نیز ادامه می‌یابد، همه افرادی که مدت‌ها بود خواستار محاکمه او بودند و با ادبیات مخصوص خودشان می‌گفتند پدر او نمی‌گذارد این محاکمه انجام شود، اکنون در این زمینه سکوت اختیار کرده‌اند. انتظار از این افراد این است که اولاً از آنچه گفته‌اند اظهار پشیمانی کنند، ثانیاً اعتراف کنند که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی،‌ که از استوانه‌های نظام است، مشکلی برای محاکمه فرزند خود به وجود نیاورده و ثالثاً به افکار عمومی پاسخ دهند که چرا احمدی‌نژاد حاضر نشد به دادگاه برود؟ راستی از حکم معاون اول احمدی‌نژاد (محمدرضا رحیمی) چه خبر؟»

دادگاهی پشت درهای بسته
روزنامه جمهوری اسلامی در حالی مخالفان هاشمی‌رفسنجانی را به کنار گذاشتن سکوت و پاسخگویی دعوت می‌کرد که در طول سال‌های گذشته این افراد با بهره‌گیری از تریبون‌های مختلف بارها مهدی هاشمی را مفسد فی‌الارض و عامل فتنه خوانده و خواستار استقلال قوه قضائیه و به قولی سربلند بیرون آمدن قوه قضائیه از این آزمون سخت شدند تا ثابت کند که می‌تواند یک آقازاده را به دادگاه فرا بخواند بدون اینکه از پدرش واهمه‌ای داشته باشد! البته هاشمی‌رفسنجانی پیشتر نیز اعلام کرده بود که بین فرزندان او با دیگران تبعیضی وجود ندارد. این اظهارنظر همان زمانی اعلام شد که مهدی هاشمی به صورت موقت بازداشت شد. هرچند منتقدان دیروز و سکوت‌کنندگان امروز این اظهارات را اقدامی برای فریب افکار عمومی ذکر کردند اما این نکته را به فراموشی سپردند که پدر حتی برای زندان نرفتن دخترش فائزه نیز حاضر به پادرمیانی نشد. درخواست برای برگزاری دادگاه مهدی هاشمی سابقه‌ای پنج‌ساله دارد. زمانی که حوادث پس از انتخابات رخ داد، تقاضا برای رسیدگی به اتهامات عامل هدایت اغتشاشات سال 1388 که از قضا عنوان فرزند ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را یدک می‌کشید؛ به فصل مشترک سخنان تمام مخالفان تبدیل شد.
مهدی هاشمی تحصیلات خود را در رشته مخابرات دانشگاه تهران، مهندسی انرژی دانشگاه شریف و مهندسی منابع انرژی دانشگاه آزاد به پایان رسانده و با دخترعموی خود فرشته هاشمی ازدواج کرده است. پدر فواد و یاسین را می‌توان جنجالی‌ترین فرزند هاشمی دانست. جنجال برگزاری دادگاه او، پنج سال فضای رسانه‌ای کشور را درگیر کرده است و منتقدان هاشمی‌رفسنجانی از آن به عنوان محملی برای تصفیه‌حساب بهره گرفتند. اما یک سوال همچنان بی‌پاسخ مانده است که آیا مهدی هاشمی پشت درهای بسته دادگاه، ناگفته‌هایی که وعده بیان آن را داده بود گفته است یا خیر؟
حجم این اظهارات به گونه‌ای بود که در صورت حذف کلیدواژه مهدی هاشمی، عملاً چیزی از این سخنان باقی نمی‌ماند. با این حال انتظار این افراد به پایان رسید و دادگاه جنجالی در حالی برگزار شد که از یک‌سو حامیان هاشمی آن را دادگاهی با رویکرد سیاسی و منتقدان دادگاهی برای رسیدگی به تخلفات اقتصادی و امنیتی و نقش‌آفرینی او در پرونده‌های کرسنت و استات اویل و دریافت رشوه در پرونده توتال عنوان کردند.

دادگاه متهمان حوادث انتخابات
زمانی که دادگاه متهمان انتخابات ریاست‌جمهوری 88 روی آنتن رفت، هیچ فردی در باورش نمی‌گنجید که اعترافات متهمان مستقیماً مهدی هاشمی را هدف قرار بدهد. دو تن از متهمان در لابه‌لای اعترافات خود مهدی هاشمی را به عنوان عامل هدایت‌کننده تلقین تقلب در انتخابات و اغتشاشات اعلام و اعتراف کردند که دو میلیارد تومان بودجه سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت در تبلیغات نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به نفع ستاد انتخاباتی آیت‌الله هزینه شده و امکانات دانشگاه آزاد در اختیارشان قرار گرفته تا با راه‌اندازی سایت جمهوریت، در جهت سیاه‌نمایی و برنامه‌ریزی برای اعتراضات خیابانی اقدام کنند. همان زمان بسیاری خواستار بازداشت مهدی هاشمی شدند. رفتن مهدی هاشمی در شهریور 1388 به خارج از کشور و متعاقب آن خروج همسر و فرزندانش موجب شد که اعتراض آنها ابعاد گسترده‌ای به خود بگیرد، به خصوص اینکه همسر او اعلام کرده بود قصد بازگشت به ایران را ندارد. این افراد حتی پیشنهاد دادند تا اینترپل برای بازداشت این مفسد اقتصادی که ماهانه 14 میلیون تومان از بودجه دانشگاه آزاد به عنوان حقوق کار نکرده به او اختصاص می‌یابد، وارد میدان شود. نزدیک به سه سال از اقامت مهدی هاشمی در خارج از کشور می‌گذشت و منتقدان بارها خواستار بازگشت مهدی هاشمی به ایران و محاکمه او شدند. درست زمانی که بسیاری در این تصور بودند که هاشمی‌رفسنجانی به پسرش توصیه کرده تا به ایران بازنگردد، یک خبر همه را شوکه کرد. خبر بازگشت مهدی هاشمی به ایران آنقدر غافلگیرکننده بود که روز یکشنبه دوم مهرماه فرودگاه امام خمینی، شلوغی بی‌سابقه‌ای را با حضور خبرنگاران جراید تجربه کرد. البته مهدی هاشمی بارها این پیغام را داده بود که به زودی به ایران بازمی‌گردد و بسیاری از ناگفته‌ها را بیان می‌کند. مهدی هاشمی در کمتر از 24 ساعت پس از بازگشت، به دادسرای اوین مراجعه و خود را معرفی کرد که در نهایت بازداشت شد. نوع برخورد و راه ندادن وکیل از جمله مواردی بود که اعتراض خانواده هاشمی را به دنبال داشت. عفت مرعشی همسر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی همان زمان از اینکه اسامی متهمان با «چ» و «ر» گفته می‌شود اما اسم پسر او را فریاد می‌زنند، انتقاد کرد. نزدیک به سه ماه از حضور مهدی هاشمی 45‌ساله در زندان می‌گذشت که در نهایت با وثیقه 10 میلیارد‌تومانی در 27 آذرماه 91 آزاد شد.

اتهامات اقتصادی
به همان میزانی که مخالفان مهدی هاشمی، او را به دریافت رشوه از شرکت توتال فرانسه متهم می‌کنند، وکلای مدافع اصرار دارند که او هیچ اتهامی در پرونده توتال، کرسنت و استات اویل ندارد. مهدی هاشمی حتی در زمان حضور در مراسم ختم پدر همسر سید‌محمد خاتمی در فروردین 93، اتهامات اقتصادی و نقش‌آفرینی در پرونده کرسنت را رد کرد. این اولین بار نیست که ریاست اسبق سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت به دلیل اتهامات مالی، در مظان اتهام قرار می‌گیرد. 10 سال پیش یعنی در سال 2004 پلیس سوئیس خبری را رسانه‌ای کرد که بر اساس این خبر حدود هفت، هشت میلیون یورو از اموال شرکت توتال به حساب یک ایرانی مقیم سوئیس واریز شده بود که به گفته رسانه‌های فرانسوی از کارمندان مهدی هاشمی‌رفسنجانی محسوب می‌شد.

سخن آخر
دادگاه مهدی هاشمی در روزهای شنبه و یکشنبه 11 و 12 مردادماه به صورت غیرعلنی برگزار شد. البته هنوز مشخص نیست دادگاه چه روندی را طی کند اما با تغییر قاضی پرونده یعنی قاضی سراج که به دلیل ریاست سازمان بازرسی کل کشور امکان قضاوت ندارد و جایگزینی قاضی مقیسه این امیدواری وجود دارد که این پرونده در فضایی بی‌حاشیه مورد بررسی قرار بگیرد تا به یکی از پرونده‌های پرحرف و حدیث قوه قضائیه پایان داده شود. البته یک سوال در نزد افکار عمومی همچنان به قوت خود باقی است: چرا به موازات رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی به اتهامات برخی دولتمردان سابق رسیدگی نمی‌شود؟

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها