شناسه خبر : 13147 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه ها - ۲

عباس کیارستمی کارگردان نامی و برنده نخل زرین فستیوال کن دغدغه‌ها و نگرانی‌های فراوانی نیز در زمینه آینده و وضع موجود جامعه ایران دارد.

نگرانی‌ام نه «آزادی» که «اقتصاد» است
نوشت: عباس کیارستمی کارگردان نامی و برنده نخل زرین فستیوال کن دغدغه‌ها و نگرانی‌های فراوانی نیز در زمینه آینده و وضع موجود جامعه ایران دارد. وی می‌گوید: «بین اطرافیانم هیچ‌کس را نمی‌بینم که بارقه‌ای از امید به فعالیت، داشته باشد. این ناامیدی عام باعث شده است تا هنرمندان کم‌کارتر شوند و تولید مطلوبی در زمینه فرهنگ و هنر نداشته باشیم. من نمی‌دانم این وضع تا چه زمان ادامه می‌یابد اما باید کاری کرد تا فضای جامعه از این حالت خارج شود‌... فرصت زیادی در اختیار نداریم و آلترناتیو یا جایگزینی هم پیدا نمی‌شود پس باید خودمان تلاش کنیم و به نتیجه‌ای مطلوب برسیم... نگرانی اصلی من مسائل اقتصادی است که همگان را به اشکال مختلف فلج کرده است. نگرانی من در زمینه آزادی نیست. چون بیش از حد معمول آزادی داریم‌...»

اصولگرایان نقش‌های خانگی زنان را می‌پسندند
نوشت: الهه کولایی نماینده سابق مجلس تاکید کرد: «...‌به نظر می‌رسد در دوره اصولگرایان با تقویت نگرشی مواجه هستیم که بیشتر بر نقش‌های خانگی زنان تاکید دارد... در جایی خودم دیدم که یکی از محافظه‌کاران برجسته یکی از معضلات جامعه را تعدد دختران تحصیلکرده دانست. این تفکر سنتی موازنه قدرت موجود درون جامعه را برهم‌خورده می‌بیند و فکر می‌کند همچنان باید همه‌چیز مطابق آن باشد که حفظ سلطه مرد به هر قیمتی محقق شود و برای آن خسارت زیادی هم پرداخت شده است. ما در حال حاضر نیازمند آن هستیم که به این دارایی انسانی به عنوان واقعیتی غیرقابل کتمان نگریسته شود و این سرمایه نیازمند جایی برای بهره‌برداری مناسب است. باید امیدوار باشیم که مدیریت اجرایی بعدی کشور تلاش می‌کند تا از این سرمایه عظیم در جهت توسعه استفاده کند.»

تهران رئیس ندارد
نوشت: این روزها تهران، شهردار ندارد. هر چند در آخرین جلسه شورای شهر، وضعیت مرخصی 20روزه قالیباف، مورد بحث اعضای شورای شهر قرار گرفت، ولی مهدی چمران، رئیس این شورا اعلام کرد قالیباف با مجوز او برای رفتن به مرخصی انتخاباتی اقدام کرده است. به جز قالیباف، مناف‌ هاشمی، معاون برنامه‌ریزی شهرداری نیز به دلیل حضور در انتخابات شورای شهر، استعفا داده و همین موضوع، به نگرانی‌ها درباره وضعیت بلاتکلیف تهران در روزهای پیش رو تا پس از انتخابات آینده دامن می‌زند. با این حال، محمد ایازی، معاون اجتماعی قالیباف و سخنگوی شهرداری که به عنوان یکی از اصلی‌ترین اشخاص حاضر در سطح اول ستاد او مطرح است، تاکید کرده در حال حاضر هیچ یک از مدیران شهرداری برای قالیباف کار ستادی نمی‌کنند.

2/6 میلیون زن سرپرست ‌خانوار در کشور
نوشت: سیدمحمدعلی هاشمی قائم‌مقام کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: برنامه اصلی کمیته فراهم کردن زمینه توانمندی خانواده‌های تحت حمایت است... کمیته از چهار میلیون و 500 هزار نیازمند حمایت می‌کند و هم‌اکنون بیش از دو میلیون و 600 هزار زن سرپرست ‌خانوار در کشور وجود دارد که یک ‌میلیون از آنان تحت پوشش خدمات کمیته هستند... سالمندان تحت حمایت این نهاد؛ یک‌میلیون و 500 هزار نفر هستند و نیز حمایت کمیته امداد از 500 هزار دانش‌آموز و 200 هزار دانشجو در خدمات‌دهی سرفصل‌های مختلف از دیگر خدمات امداد است... توانمندسازی مددجویان را به عنوان مهم‌ترین هدف امداد در دهه چهارم شکل‌گیری این نهاد می‌دانم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها