شناسه خبر : 28680 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رهبران عراق؛ سکولار، جوان و نزدیک به ایران

حمله موشکی اسرائیل به سوریه هواپیمای روسی را ساقط کرد

تحولات سیاسی در عراق با انتخاب رئیس مجلس این کشور که جوانی سکولار و 37ساله است وارد مرحله تازه‌ای شده است. بعد از انتخاب «محمد الحلبوسی» رئیس جدید پارلمان عراق، زمزمه‌هایی درباره توافق نهایی درباره نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی در عراق نیز شنیده شده است. اغلب رسانه‌ها از قطعی بودن این انتخاب نوشته‌اند و به نقل از منابع آگاه عراقی اعلام کرده‌اند؛ تقریباً تعیین عادل عبدالمهدی به عنوان نخست‌وزیر عراق قطعی شده است.

تحولات سیاسی در عراق با انتخاب رئیس مجلس این کشور که جوانی سکولار و 37ساله است وارد مرحله تازه‌ای شده است. بعد از انتخاب «محمد الحلبوسی» رئیس جدید پارلمان عراق، زمزمه‌هایی درباره توافق نهایی درباره نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی در عراق نیز شنیده شده است. اغلب رسانه‌ها از قطعی بودن این انتخاب نوشته‌اند و به نقل از منابع آگاه عراقی اعلام کرده‌اند؛ تقریباً تعیین عادل عبدالمهدی به عنوان نخست‌وزیر عراق قطعی شده است. به گزارش ایسنا، منابع آگاه عراقی به شبکه المیادین گفتند، عادل عبدالمهدی برای احراز پست نخست‌وزیری عراق در پی اعتراض نکردن مراجع بانفوذ نسبت به کاندیداتوری‌اش تقریباً شانس ۹۵درصدی به دست آورده است. منابع عراقی آگاه گفتند رهبران دو فراکسیون سائرون و الفتح یعنی مقتدی صدر و هادی العامری، عادل عبدالمهدی را فرد مناسب برای این پست می‌دانند. تحلیلگران بر این باور هستند که کنار هم گذاشتن دو جریان سیاسی وابسته به هادی عامری و مقتدی صدر و نقش تعیین‌کننده آنها در انتخاب رهبران سیاسی عراق، از نزدیک شدن بیش از پیش انتخاب‌ها به ایران حکایت دارد.

امکان‌سنجی انتخاب عبدالمهدی به عنوان نخست‌وزیر آینده

کارنامه تحصیلی و سیاسی عادل عبدالمهدی نشان از سوابق خوب او دارد اما باید متوجه بود که امکان دارد سناریویی از سوی واشنگتن و ریاض برای انحراف در روند فعلی طرح و اجرا شود. «سیدرضا صدرالحسینی» تحلیلگر مسائل غرب آسیا در تشریح آینده سیاسی عراق و گزینه‌های مطرح‌شده برای تصدی پست نخست‌وزیری در گفت‌وگو با ایلنا عنوان کرد: با نگاهی گذرا به تحولات چند روز اخیر که در حوزه عراق اتفاق افتاده است به راحتی به این مفهوم دست پیدا می‌کنیم که عراق در حال ورود به شرایط ثبات سیاسی است؛ چراکه اخیراً «محمد الحلبوسی» به عنوان رئیس جدید پارلمان این کشور انتخاب شد و این موضوع می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای تشکیل فراکسیون اکثریت، انتخاب نخست‌وزیر و تسریع در روند انتخاب رئیس‌جمهور. نباید فراموش کنیم که قبل از برگزاری انتخابات اخیر عراق تا به امروز سعودی‌ها و ایالات‌متحده در تلاش بودند تا بتوانند ثبات سیاسی این کشور را به هر طریقی که شده برهم بزنند که نمونه‌های عینی آن را طی ماه‌های اخیر به چشم دیده‌ایم. وی ادامه داد: زمانی که بحث برگزاری انتخابات پارلمانی مطرح شد عربستان (به صورت پشت پرده) و آمریکا (به شکل علنی) اعلام کردند در شرایط فعلی عراق نمی‌توان انتخابات برگزار کرد و اصلی‌ترین دلیل آن را تهدیدهای تروریستی و ناامنی نسبی اعلام کردند که البته این سناریو به بن‌بست رسید و انتخابات برگزار شد. دومین سناریو، بحث بازشماری آرا بود که به بهانه تقلب مطرح شده و نهایتاً دادگاه فدرال نسبت به آن ورود کرد و این سنگ‌اندازی در نهایت با خروجی مدنظر ریاض و واشنگتن تطابق پیدا نکرد و سلامت انتخابات از سوی مراجع قانونی تایید شد. سناریوی سوم، در روزهای منتهی به تشکیل پارلمان نمایان شد. قصد بر این بود تا با اعمال فشار بر جریان‌های سیاسی (خصوصاً کردها) پارلمان تشکیل نشود که این موضوع هم با شکست روبه‌رو شد.

انتخاب رئیس‌جمهور جدید عراق سه‌شنبه

رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که جلسه انتخاب رئیس‌جمهور این کشور نیز روز سه‌شنبه این هفته برگزار می‌شود. به گزارش فارس، «محمد الحلبوسی» رئیس جدید پارلمان عراق اعلام کرد باید برای بازسازی مناطق آزادشده و خدمات‌رسانی و ادامه فرآیند اصلاحات اقدام کرد. الحلبوسی تاکید کرد که ما خواستار تصویب قوانین در دست بررسی برای مقابله جدی با فساد هستیم. رئیس پارلمان عراق اعلام کرد روز سه‌شنبه سوم مهرماه، نشست برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور به‌جای فواد معصوم برگزار می‌شود. نمایندگان پارلمان عراق روز شنبه گذشته، «محمد الحلبوسی» استاندار سابق «الانبار» را با ۱۹۶ رای به عنوان رئیس جدید پارلمان و «حسن کریم الکعبی» را به عنوان نایب‌رئیس اول وی انتخاب کردند. انتخابات هیات رئیسه پارلمان باید در تاریخ 13 شهریور به عنوان اولین جلسه، انجام می‌شد اما تنها با 85 نماینده از مجموع 329 نماینده در جلسه حاضر شدند و از این‌رو جلسه روز 24 شهریور برگزار شد.

کردها نامزدی برای ریاست‌جمهوری ندارند

دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان در نشست خود در سلیمانیه بار دیگر در تعیین و معرفی کاندیدای نهایی خود برای سمت ریاست‌جمهوری عراق ناکام ماند. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، قرار بود طبق توافقات سیاسی امضاشده میان دو حزب اصلی اقلیم کردستان عراق یعنی اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی، سمت ریاست‌جمهوری عراق سهم اتحادیه میهنی باشد. پس از آنکه مساله کاندیداتوری برهم صالح که سابق بر این مرد شماره دو اتحادیه میهنی کردستان محسوب می‌شد، از سوی بیشتر اعضای دفتر سیاسی این حزب رد شد، رقابت به چهار تن از رهبران این اتحادیه یعنی محمد صابر، لطیف رشید، ملأ بختیار، رئیس هیات کل دفتر سیاسی این حزب و فواد معصوم، عضو دفتر سیاسی این حزب و رئیس‌جمهوری عراق منحصر شد.

دستور العبادی برای استقرار نیروهای عراقی در مرز با ترکیه

سوی دیگر خبرهای عراق در هفته گذشته در مورد مساله مرزی این کشور با ترکیه بود. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق که دوره فعالیتش به اتمام رسیده، دستور استقرار نیروهای امنیت ملی این کشور در طول مرزهای عراق با ترکیه را صادر کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، شورای امنیت ملی عراق در جلسه‌ای به ریاست حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق چندین مصوبه داشت که از جمله آنها بازنگری در ساختار تشکیلاتی نیروهای پلیس فدرال و استقرار نیروهای گارد مرزی در مرزهای عراق و ترکیه بود. دفتر نخست‌وزیر عراق اعلام کرد، شورای وزارتی امنیت ملی در نشست خود ادامه حفظ امنیت و ثبات، حفظ مرزهای عراق و ممانعت از هرگونه نقض حریم هوایی و زمینی این کشور را بررسی کرد و همچنین نگاهی به ماموریت اصلی پلیس فدرال و تجهیز آن داشت تا نقشش در کنار ارتش عراق تکمیل شود. در این نشست همچنین اوضاع بصره و تدابیر حمایتی برای حفظ جان شهروندان و اموال دولتی و خصوصی بررسی شد. بر اساس بیانیه این دفتر، شورا دستوراتی صادر کرد که از جمله آنها نظارت وزارت کشور بر بازسازی تشکیلات پلیس فدرال و نظارت این وزارتخانه بر اتخاذ تدابیر تضمین‌کننده برای مستندسازی نقض‌های ترکیه در حریم هوایی عراق در نزد سازمان ملل و ارائه گزارش مجدد به شورای امنیت ملی بود. شورا همچنین مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه نیروهای گارد مرزی در طول مرزهای عراق و ترکیه برای حمایت از مرزها و ممانعت از هرگونه نقضی و تامین هرگونه نیاز لازم در این باره مستقر شوند.

پنتاگون: دیدار پوتین و اردوغان درباره سوریه «دلگرم‌کننده» بود

خبر مهم دیگر حوزه بین‌الملل در هفته گذشته مساله ادلب سوریه و مذاکره دوجانبه روسیه و ترکیه بود که بعد از نشست سه‌جانبه تهران برگزار شد. وزارت دفاع آمریکا دیدار اخیر روسای‌ جمهوری ترکیه و روسیه درباره سوریه را اقدامی «دلگرم‌کننده» در حل بحران سوریه قلمداد کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از رای الیوم، رابرت اشلی، رئیس بخش اطلاعات وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در سخنانی در مرکز بین‌المللی مطالعات استراتژیک در واشنگتن گفت: این بسیار دلگرم‌کننده است که ما شاهد مذاکراتی مشابه گفت‌وگوی ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهور روسیه و ترکیه باشیم. درباره اوضاع استان ادلب نیز اشلی با اشاره به وجود حدود ۲۰ گروه و سازمان مسلح در این منطقه آن را به دیگ آب جوشی آماده انفجار و خطرناک توصیف کرد. وی همزمان بر موضع آمریکا مبنی بر احتمال پیچیده شدن اوضاع غیرنظامیان ادلب در صورت آغاز عملیات نظامی در این شهر تاکید کرد و گفت: از ایده مذاکره میان گروه‌های مختلف برای رسیدن به توافق و صلح استقبال می‌کنیم. ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان اخیراً در نشستی در سوچی روسیه درباره ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در عمق ۱۵ تا ۲۰کیلومتری میان مخالفان و دولت سوریه در استان ادلب به توافق رسیدند که این منطقه تحت نظارت نظامی روسیه و ترکیه خواهد بود.

لشگرکشی سنگین نظامی ترکیه به ادلب

وب‌سایت خبر 7 ترکیه اعلام کرد ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه بار دیگر تجهیزات نظامی شامل 50 کامیون ادوات جنگی به مناطقی در استان ادلب ارسال کرد. به گزارش ایرنا، در دو هفته گذشته با جدی‌تر شدن حمله ارتش سوریه برای بازپس‌گیری شهر ادلب از دست تروریست‌ها، ارتش ترکیه در چند مرحله نیروها و تجهیزات نظامی گسترده به مناطق مرزی در شمال سوریه اعزام کرده است. بنا به اعلام خبر 7، تجهیزات و ادوات جنگی ارسال‌شده اخیر از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه به پایگاه‌های دیده‌بانی این کشور در داخل خاک سوریه، بزرگ‌ترین محموله ارسال‌شده در چند ماه اخیر بوده است. بنا به اعلام این رسانه، این تجهیزات به پایگاه یازدهم دیده‌بانی ترکیه در روستای اشتابراک در حوالی حسر الشغور ارسال شده است.

حمله موشکی اسرائیل به زیرساخت‌های «لاذقیه» 

ماجرای سوریه گویا پایانی ندارد. به گزارش «تابناک»؛ وزارت دفاع روسیه اعلام کرد یک هواپیمای il-20 این کشور در نزدیکی پایگاه هوایی حمیمیم سوریه از صفحه مدار خارج شده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، در این هواپیما 14 نیروی خدماتی حضور داشتند که سرنوشت آنها نامشخص است. ناپدید شدن این هواپیما در زمان حمله چهار جنگنده اسرائیلی و ناوچه فرانسه به لاذقیه سوریه بود. تلویزیون دولتی سوریه از حمله موشکی به زیرساخت‌های ارتش این کشور در شهر «لاذقیه» خبر داد. گفتنی است، پرتاب این موشک‌ها از مبدأ ناشناس و با هدف تخریب زیرساخت‌های صنعتی ارتش سوریه در لاذقیه صورت گرفته است. یک مقام آگاه در بخش امنیتی سوریه به خبرگزاری اسپوتنیک گفت پدافند هوایی سوریه با این موشک‌ها مقابله و آنها را دفع کرد. این منبع آگاه افزود: «این سامانه‌های پدافند هوایی با حمله هوایی علیه لاذقیه مقابله کردند. به احتمال بسیار زیاد این حمله هوایی توسط پهپاد و موشک اجرا شد.» این در حالی است که یک منبع آگاه در ارتش سوریه می‌گوید، این موشک‌ها از پهپادهای مسلح شلیک شده‌اند و حمله هوایی در کار نبوده است. طبق گفته یک منبع آگاه در ارتش سوریه، این راکت‌ها از جانب دریای مدیترانه شلیک شده‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...