شناسه خبر : 29236 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رفراندومی برای ترامپ

ناگفته‌هایی از ربوده شدن سعد حریری در عربستان

انتخابات هفته گذشته کنگره آمریکا مهم‌ترین خبری است که نتایج قطعی آن در هفته جاری مشخص می‌شود و به گفته تحلیلگران به رفراندومی برای ترامپ تبدیل شده است. این انتخابات برای تعیین یک‌سوم اعضای مجلس سنا و تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شد. تمام ۵۰ ایالت آمریکا و واشنگتن دی‌سی در شش منطقه زمانی متفاوت به پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات هفته گذشته کنگره آمریکا مهم‌ترین خبری است که نتایج قطعی آن در هفته جاری مشخص می‌شود و به گفته تحلیلگران به رفراندومی برای ترامپ تبدیل شده است. این انتخابات برای تعیین یک‌سوم اعضای مجلس سنا و تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شد. تمام ۵۰ ایالت آمریکا و واشنگتن دی‌سی در شش منطقه زمانی متفاوت به پای صندوق‌های رای رفتند. به گزارش ایسنا، ایالت ورمونت اولین ایالتی بود که شعب اخذ رای در آن گشوده شد و ساکنان شهرهای مختلف آن بین ساعت 5 تا ۱۰ صبح به وقت محلی پای صندوق‌های رای رفتند. کنگره متشکل از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکاست. اکثریت دو مجلس کنگره اکنون در دست جمهوریخواهان است. چنانچه هر حزبی، چه دموکرات و چه جمهوریخواه، بتواند به ۲۱۸ کرسی در مجلس نمایندگان آمریکا و ۵۱ کرسی در سنا برسد، کنترل را در دست می‌گیرد. در این انتخابات علاوه بر نمایندگان کنگره، ۳۶ فرماندار و ده‌ها مقام اجرایی محلی هم انتخاب خواهند شد. به نوشته روزنامه گاردین، انتخابات کنگره آینده سیاست آمریکا برای دو سال آتی را مشخص خواهد کرد. اصلی‌ترین سوال این انتخابات این است: آیا جمهوریخواهان قادر هستند همچنان کنترل دو مجلس کنگره را در دست داشته باشند؟

به جمهوریخواهان رای ندهید، آمریکا مورد تهاجم قرار می‌گیرد

رئیس جمهوری آمریکا گفت: پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات کنگره باعث افزایش حضور سوسیالیسم در آمریکا و تهاجم انبوهی از تبهکاران آمریکای لاتین به کشور می‌شود. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب در فلوریدا و در کمپین انتخاباتی کنگره در حمایت از کاندیداتوری ریک اسکات و رون دی‌سانتیس گفت: اگر دموکرات‌ها پیروز شوند، سوسیالیسم در فلوریدا اعمال می‌شود؛ به ونزوئلا خوش آمدید! رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت، دموکرات‌ها به دنبال پاکسازی مرزها هستند و مخفیانه افرادی را وارد آمریکا می‌کنند. برنامه مهاجرتی دموکرات‌ها تنها باعث قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و کارتل‌های تبهکار به داخل آمریکا می‌شود.

معمای ربودن سعد حریری یک‌سال بعد از حادثه

همزمان با سالروز ربوده شدن سعد حریری نخست‌وزیر لبنان در عربستان روزنامه لبنانی الاخبار ناگفته‌هایی از این اتفاق مهم را منتشر کرد. تسنیم در بازنشر این گزارش تاکید کرده، الاخبار در گزارش‌های متعدد خود مطالبی را مطرح کرده که پیش از این در رسانه‌های دیگر منتشر نشده است. بر اساس این گزارش چند دقیقه بعد از اعلام استعفای سعد حریری از ریاض در روز 4 اکتبر سال 2017 که در گفت‌وگوی تلویزیونی انجام شد، عباس ابراهیم مدیر کل امنیت عمومی لبنان تماسی از همسر عبدالکریم العرب مسوول تیم حفاظت حریری دریافت کرد. وی در این تماس تلفنی به شدت گریه می‌کرد و می‌گفت: آنها همسرم را دزدیده‌اند. هنگامی که ابراهیم از جزئیات این موضوع سوال کرد، ردینة العرب گفت که بلافاصله بعد از مشاهده سخنرانی تلویزیونی نخست‌وزیر لبنان با همسرش که در تیم حفاظت وی قرار داشت، تماس گرفته، اما او اطلاعی از این سخنرانی تلویزیونی نداشته است. این تماس تلفنی اولین سیگنال‌ها از واقعیت ماجرایی بود که در ریاض اتفاق افتاده بود. حریری قرار بود روز 4 نوامبر در مصر باشد، به همین علت تلاش داشت که زمان دیدار وی با پادشاه عربستان در روز شنبه باشد، نه روز یکشنبه. حریری به بیروت بازگشت و برنامه کاری عادی خود را دنبال کرد. پنجشنبه ‌شب بود که تماس تلفنی از دفتر ولیعهد عربستان دریافت کرد. به او گفته شد که آقای ولیعهد می‌خواهد پایان هفته را با سعد حریری به تفریح بپردازد و با هم به شکار بروند. دو طرف توافق کردند که حریری جمعه شب در ریاض باشد. حریری ساعت 7 صبح روز چهارم نوامبر با رسیدن یک هیات امنیتی عربستان از خواب بیدار شد. هیات مذکور به او خبر دادند که ولیعهد در کاخ منتظر اوست تا با هم به شکار بروند. سعد حریری لباس غیررسمی پوشید و با هیات مذکور به کاخ محمد بن سلمان رفت، اما برخلاف معمول تیم امنیتی عربستان اجازه ورود تیم همراه حریری را به ساختمان نداد. به تیم همراه حریری گفته شد که وی برای دیدار با پادشاه عربستان نیاز به تعویض لباس دارد. بعد از اینکه راننده لباس رسمی حریری را آورد، اندکی بعد الحریری در شبکه العربیه حاضر شد و بیانیه استعفای خود را قرائت کرد.

تهران و اعلام خبر بازداشت حریری در ریاض

یک روز از اعلام استعفای حریری در ریاض گذشته بود، اما اطلاعات قطعی در خصوص ربوده شدن نخست‌وزیر لبنان وجود نداشت. روز بعد اطلاعات غیررسمی از تهران مخابره شد مبنی بر اینکه حریری در ریاض ربوده شده است. این اطلاعات جزئیاتی در خصوص شرایط نگهداری حریری از زمان اعلام استعفای وی را در خود داشت، اما از دید مقامات لبنانی، این اطلاعات سیگنال‌هایی بود که نیاز به خبر قطعی و موثق داشت. چیزی که خبر ربوده شدن حریری را قطعی کرد، تماسی بود که لارا العظم همسر سعد حریری گرفت که در ریاض ساکن بود. او با خانواده خود در بیروت تماس گرفت و به آنها گفت که حریری در ساختمان ریتز کارلتون در ریاض بازداشت شده است.

موضع متزلزل آمریکا در مورد بازداشت حریری

سفیر آمریکا در بیروت نسبت به این موضوع کاملاً متحیر بود. موضع او در ابتدا بسیار منفی بود. او می‌گفت: حریری به صورت علنی استعفا کرده است، شما از ما می‌خواهید چه کار کنیم؟ اما بعد از مجموعه‌ای از ارتباطات و اطلاعاتی که از طریق وزارت خارجه آمریکا و سرویس‌های جاسوسی این کشور مخابره شد، موضع واشنگتن کاملاً تغییر کرد. عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر و محمد بن زاید حاکم اصلی امارات با وجود ائتلاف مستحکمی که با محمد بن سلمان دارند، اقدام وی در بازداشت حریری را تصمیمی احمقانه قلمداد کردند. موسسات این کشورها تاکید داشتند که این اقدام غیرحساب‌شده است. هنگامی که ولیعهد سعودی تصمیم گرفت حریری را در تعدادی از کشورهای عربی بچرخاند، قاهره این درخواست را رد و تاکید کرد که نخست وزیر لبنان را تنها در صورتی می‌پذیرد که از بیروت به قاهره سفر کند. حریری بعد از سفر امارات از ساختمان ریتز کارلتون به منزل مسکونی خود منتقل شد و در آنجا تحت اقامت اجباری قرار گرفت.

کانال محرمانه ارتباط حریری با تیم کاری‌اش در بیروت

سعد حریری در زمان بازداشت در هتل ریتز کارلتون در ریاض موفق شده بود ابزار محرمانه‌ای برای تماس با تیم کاری خود در بیروت پیدا کند. وی از طریق همین ابزار بود که به نادر الحریری اطلاع داد که برادرش بهاء در ریاض است و قرار است از خانواده برای وی بیعت گرفته شود. همچنین از طریق همین تماس‌ها بود که حریری به رئیس‌جمهور لبنان اطلاع داد که با اراده خود استعفا نکرده و عون باید این استعفا را رد کند. هنگامی که عربستان سعودی از طریق بولا یعقوبیان روزنامه‌نگار سابق و نماینده کنونی پارلمان لبنان تلاش کرد گفت‌وگوی تلویزیونی با سعد حریری ترتیب دهد، می‌خواست به این ترتیب وانمود کند که نخست‌وزیر لبنان ربوده نشده است، اما حریری تلاش کرد از طریق این گفت‌وگو نشان دهد که ربوده شده است. حریری به توصیه‌های نادر و هانی حمود گوش داد و دکمه تصویر پدرش را از کت خود در آورد و مدام در زمان مصاحبه آب می‌خورد و عبارت «من خسته‌ام» و «خسته شدم» را تکرار می‌کرد.

جزئیات تازه از نحوه سر به نیست کردن جسد جمال خاشقجی

عربستان سعودی و معمای ربایش و قتل خاشقجی همچنان خبر مهم جهان است. روزنامه صباح ترکیه جزئیات تازه‌ای از نحوه سر به نیست کردن جسد جمال خاشقجی توسط اعضای تیم ترور سعودی در دوم اکتبر فاش کرد و نوشت: سه تن از اعضای این تیم یعنی ماهر المطرب، صلاح الطبیقی و ذعار غالب الحربی بر روند سر به نیست کردن جسد جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی نظارت داشتند تا هیچ رد پایی از این جنایت بر جای نگذارند. به گزارش ایسنا،‌ منابع امنیتی که این روزنامه آنها را موثق توصیف کرده، گفتند، ماهر المطرب رئیس تیم ترور بود و تنها این سه نفر در روز اجرای عملیات قتل بعد از ارتکاب جنایت در کنسولگری به منزل العتیبی، کنسول عربستان رفتند. این سه نفر جسد خاشقجی را در کنسولگری تکه تکه کرده و در منزل کنسول عربستان جسد خاشقجی را سر به نیست کرده‌اند. این روزنامه در ادامه می‌آورد: المطرب منزل کنسول را در ساعت 16:53 به مقصد هتل ترک می‌کند و از آنجا به فرودگاه می‌رود و در ساعت 18:20 استانبول را ترک می‌کند. در حالی که الطبیقی و الحربی تا ساعت 19:30 در منزل کنسول می‌مانند و بعد از آنجا ابتدا به هتل رفته و بعد به فرودگاه می‌روند و هواپیمای اختصاصی آنها ساعت  22:46 از زمین بلند می‌شود.

ولیعهد سعودی نگران افشای اسرار

بنیانگذار گروه صلح «کدپینک» می‌گوید «جمال خاشقجی» از مناسبات داخلی آل سعود و بده‌بستان‌های بن سلمان اطلاعاتی داشت که حاکمان ریاض نمی‌خواستند به بیرون درز کند و آنها را به دردسر اندازد. «مدیا بنجامین» درباره تازه‌ترین ابعاد قتل روزنامه‌نگار عربستانی به ایرنا گفت: این احتمال وجود دارد که اطلاعات خاشقجی از داخل خاندان سلطنتی و روابطی که وی با برخی شاهزادگان داشت، انگیزه به قتل رساندن وی باشد. قطعاً او چیزهایی می‌دانست که نمی‌خواستند به‌جایی درز کند. وی ادامه داد: مساله مهم و آزاردهنده دیگر برای رژیم سعودی این بود که وی در روزنامه واشنگتن پست می‌نوشت که در واقع یک تریبون مهم بود که در اختیار وی قرار داده شده بود. او از این تریبون برای انتقاد از ولیعهد سعودی بهره می‌برد.

اردوغان: هرگز الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم

رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی از مخالفت کشورش با الحاق شبه‌جزیره «کریمه» به روسیه خبر داد. به گزارش فارس، رئیس‌جمهور ترکیه غروب شنبه از مخالفت آنکارا با الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه خبر داد. به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در این زمینه اظهار داشت: «ترکیه هرگز الحاق غیرقانونی کریمه به روسیه را به رسمیت نشناخته و نمی‌شناسد.» وی در ادامه گفت، در سال 2018 تعداد گردشگرانی که از اوکراین عازم ترکیه هستند از مرز یک‌میلیون نفر گذشته است.

کره شمالی از شروع برنامه‌های اتمی خود خبر داد

ماجراهای کش‌دار کره شمالی و آمریکا نیز در هفته گذشته خبرساز شد و کره شمالی تهدید کرد در صورتی که آمریکا به تحریم‌های مجرمانه و ظالمانه‌اش پایان ندهد، راهبرد دولتی و کشوری توسعه تسلیحات نظامی هسته‌ای را از سر می‌گیرد. وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو نکند این کشور برنامه تقویت زرادخانه تسلیحاتی اتمی را شروع می‌کند. این بیانیه با اشاره به اجرای دوباره سیاست «پیونگجین» که مربوط به راهبرد نظامی هسته‌ای این کشور به حساب می‌آید، افزوده است: چنانچه آمریکا تحریم‌ها را برطرف نکند این کشور رهیافت تقویت نیروی هسته‌ای نظامی و توسعه اقتصادی همزمان را به اجرا می‌گذارد. این در شرایطی است که کره شمالی پیشتر تهدید کرده است چنانچه سیاست خصمانه آمریکا به همین شکل ادامه یابد این کشور از مذاکرات با واشنگتن نیز خارج خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها